Francuski minister rozważa możliwość nałożenia sankcji na Izrael, w celu uzyskania większej pomocy do Gazy.

Głód, który w Strefie Gazy dotyka matki i dzieci, staje się coraz bardziej palącym problemem. W obliczu skrajnych niedostatków żywności i podstawowych potrzeb, tysiące rodzin codziennie zmaga się z dylematem, jak zapewnić swoim najmłodszym jedzenie niezbędne dla zdrowego wzrostu i rozwoju.

160

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Palestyńczycy przechadzają się wśród zniszczonych budynków w Khan Younis po powrocie do południowej Gazy po wycofaniu wojsk Izraela. Zdjęcie: Haitham Imad/EPA

Według raportu międzynarodowej sieci Klasyfikacji Fazy Zintegrowanego Bezpieczeństwa Żywnościowego, sytuacja w Strefie Gazy staje się coraz bardziej alarmująca. Gdyż grozi tam bezpośrednie ryzyko głodu. Sieć ta stosuje pięciostopniową skalę, aby określić powagę sytuacji. Gdzie poziom 1 oznacza minimalne ryzyko wystąpienia klęski głodu, a 5 – katastrofę. Obecnie cała populacja Gazety znajduje się w fazie trzeciej lub czwartej. W zależności od regionu, co oznacza, że praktycznie żaden mieszkaniec nie ma pewności co do następnego posiłku.

W obliczu takiego zagrożenia ludzie zaczęli podejmować skrajne środki, aby przeżyć. Niektórzy zmuszeni są do jedzenia trawy i chwastów, podczas gdy inni desperacko przeszukują zbombardowane domy w poszukiwaniu jakiejkolwiek żywności. Kiedy przyjeżdżają konwoje humanitarne, sceny walki o żywność stają się powszechne. W minionym tygodniu doszło do zamieszek, w których zginęło pięć osób, a trzydzieści zostało rannych.

Dzieci w Gazie często cierpią z powodu niedożywienia, co prowadzi do poważnych problemów zdrowotnych i opóźnień w rozwoju fizycznym i umysłowym. Głód i niedożywienie mają tragiczne konsekwencje dla najbardziej bezbronnych członków społeczności, które mogą mieć długotrwałe skutki dla ich przyszłości.

Szef unijnej dyplomacji oskarża Izrael o używanie głodu jako broni wojennej.

Minister spraw zagranicznych Francji Stéphane Séjourné zasugerował, że społeczność międzynarodowa powinna wywierać presję na Izrael. Potencjalnie nakładając sankcje, aby zmusić go do zezwolenia na większą pomoc dla Gazy. „Muszą istnieć dźwignie wpływu, a jest ich wiele, aż po sankcje umożliwiające pomoc humanitarną przez punkty kontrolne” – cytuje go Al Jazeera.

Wolontariusze World Central Kitchen rozdają jedzenie mieszkańcom Gazy

Brutalna taktyka głodu…

Francja była jednym z pierwszych krajów, który zaproponował sankcje Unii Europejskiej wobec izraelskich osadników. Którzy dopuszczają się aktów przemocy na Zachodnim Brzegu. W razie potrzeby będziemy kontynuować działania, aby uzyskać dostęp do pomocy humanitarnej” – dodał. Szef ONZ ds. praw człowieka Volker Turk powiedział w zeszłym miesiącu, że izraelskie ograniczenia dotyczące pomocy humanitarnej dla Gazy mogą stanowić taktykę głodu, która może być zbrodnią wojenną.

Jak wynika z zeszło miesięcznego raportu wspieranego przez ONZ, głód jest „przewidywany i nieuchronny”. W północnej części Gazy liczba osób dotkniętych „katastrofalnym poziomem” głodu niemal się podwoiła od grudnia. Izrael zaprzecza blokowaniu pomocy, twierdząc, że niedobory są wynikiem niepowodzeń logistycznych organizacji humanitarnych lub przekierowania dostaw przez Hamas. Agencje pomocowe twierdzą jednak, że dostawy zostały poważnie utrudnione przez połączenie przeszkód logistycznych, uszkodzonych dróg, zakłóceń porządku publicznego i długotrwałych kontroli biurokratycznych narzuconych przez Izrael. Niektóre organizacje pomocowe stwierdziły, że wysyłanie konwojów ciężarówek na północ było zbyt niebezpieczne. Ze względu na niezapewnienie przez wojsko bezpiecznego przejazdu.

Mieszkańcy Gazy jedzą ramadanowy posiłek z darów Światowego Programu Żywnościowego / Źródło: (X) @WFP

Niemiecka hipokryzja w sprawie dostaw broni do Izraela?

We wtorek Sąd Najwyższy ONZ wysłuchał obrony Niemiec w związku z zarzutami dotyczącymi dostarczania broni Izraelowi, która jest używana w Strefie Gazy. Niemiecki przedstawiciel przed Trybunałem w Hadze podkreślił, że bezpieczeństwo Izraela jest kluczowym elementem polityki zagranicznej Niemiec, mając na uwadze ich historię. Jednak Niemcy zdecydowanie zaprzeczyły, jakoby dostarczana broń miała być wykorzystywana w sposób niezgodny z prawem. Twierdząc, że jakość i cel tych dostaw zostały fałszywie przedstawione przez Nikaraguę.

Konflikt dotyczący dostaw broni do Izraela przed Sądem Najwyższym ONZ wynika z żądania Nikaragui wprowadzenia środków nadzwyczajnych. Aby powstrzymać Niemcy od udzielania pomocy militarnej Izraelowi. Nikaragua argumentuje, że dostarczając broń, Niemcy łamią Konwencję ONZ o ludobójstwie z 1948 roku. W styczniu Sąd Najwyższy ONZ nałożył tymczasowe środki. Nakazując Izraelowi podejmowanie działań w celu zapobiegania śmierci, zniszczeniom i aktom ludobójstwa w Gazie. Te nakazy zostały wydane w odpowiedzi na sprawę Republiki Południowej Afryki, która oskarżyła Izrael o naruszenie Konwencji o ludobójstwie. Izrael stanowczo zaprzecza oskarżeniom, jakoby jego kampania wojskowa była naruszeniem Konwencji o ludobójstwie.


Witajcie na Naszym Portalu – źródle informacji, które nie tylko informuje, ale także inspiruje! Jesteśmy pierwszą w Europie redakcją, gdzie różnorodność nie jest jedynie hasłem, lecz naszą siłą. Nasze treści są współtworzone przez utalentowane jednostki z niepełnosprawnościami, co sprawia, że każdy artykuł jest wyjątkowy.Odkryj więcej na naszej stronie!

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia