Historyczne Muzeum w Legionowie. Przewodnik po Nocy Muzeów 2024

Zapraszamy do wysłuchania podcastu z historykiem dr. Adamem Kaczyńskim oraz do zapoznania się z programem tegorocznej Nocy Muzeów w Historycznym Muzeum w Legionowie.

106

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

LEGIONOWSKA NOC MUZEÓW 2024
LEGIONOWSKA NOC MUZEÓW 2024

Legionowo, miasto z bogatą historią, ponownie otwiera swoje muzealne wrota na coroczną Noc Muzeów. Wydarzenie, które odbędzie się w dwóch głównych lokalizacjach, obiecuje niezapomnianą noc pełną historycznych odkryć, artystycznych wrażeń i kulturalnych atrakcji. Oto szczegółowy przewodnik po programie tegorocznej Nocy Muzeów w Historycznym Muzeum w Legionowie.

Siedziba Główna przy ul. A. Mickiewicza 23

18:30 – Wręczenie nagród
Wieczór rozpocznie się od wręczenia nagród w Konkursie Wiedzy o Polskim Państwie Podziemnym, Armii Krajowej i Szarych Szeregach. To ważne wydarzenie uhonoruje wiedzę i zaangażowanie młodzieży oraz dorosłych, którzy pogłębiają swoje zrozumienie tych kluczowych aspektów polskiej historii.

19:00 – Wernisaż wystawy „Wstecz, Legionowo na dawnej fotografii”
Dr M. Woińska i R. Degiel poprowadzą uroczysty wernisaż oraz oprowadzą po wystawie czasowej, która ukazuje Legionowo na archiwalnych fotografiach, umożliwiając odwiedzającym podróż w przeszłość miasta.

20:00 – Występ chóru Cegla Band
Muzyczna uczta w wykonaniu chóru Cegla Band doda artystycznego blasku tej historycznej nocy, oferując słuchaczom chwilę relaksu i refleksji.

Prelekcje historyczne:

 • 20:30 – Dr. hab. Jacek Szczepański przedstawi wykład pt. „Legionowski rynek w obiektywie Wehrmachtu”, ukazując unikatowe fotografie z okresu II wojny światowej.
 • 21:30 – Dr M. Woińska zaprezentuje prelekcję „Obiektywem w pradzieje. Fotografia w archeologii”, odkrywając przed słuchaczami tajemnice dawnych czasów uchwycone na zdjęciach.
 • 22:00 – R. Degiel opowie o „Zaginionych fotografiach Legionowa”, przybliżając historię miasta przez pryzmat utraconych obrazów.

22:30 – Prezentacja audioprzewodnika
B. Gralicki zaprezentuje nowy audioprzewodnik do wystawy „Dzieje Legionowa 1877-1990”, który wzbogaci doświadczenia zwiedzających, oferując głębsze zrozumienie historycznych eksponatów.

23:00 – Oprowadzanie kuratorskie
R. Degiel ponownie poprowadzi oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Wstecz, Legionowo na dawnej fotografii”, dając ostatnią szansę na zgłębienie historii miasta tej nocy.

Atrakcje dodatkowe:

 • 18:30-20:45 – Konkurs rodzinny z rozstrzygnięciem o godzinie 21:00.
 • 18:30-21:30 – Stoisko TPL, które oferuje różnorodne materiały i pamiątki związane z lokalną historią.

Filia „Piaski” przy Al. Sybiraków 23

18:00 – Otwarcie
Uroczyste rozpoczęcie wieczoru w Filii „Piaski” zapoczątkuje szereg ekscytujących wydarzeń.

18:10 i 19:15 – Występ D. Bonisławskiej
Artystka wystąpi dwukrotnie, prezentując swoje umiejętności muzyczne w dwóch częściach, zapewniając magiczną atmosferę.

18:30 – Otwarcie wystawy „Komiks historyczny ze zbiorów M. Dąbrowskiego”
Towarzyszący wykład T. Niewiadomskiego „Historia komiksu” wprowadzi uczestników w świat historycznych komiksów, ukazując ich rolę w dokumentowaniu przeszłości.

19:30 – Grochówka
Tradycyjny poczęstunek dla wszystkich uczestników.

20:00 – Spotkanie z rysownikiem T. Niewiadomskim
Unikalna okazja do rozmowy z twórcą komiksów historycznych, który podzieli się swoimi doświadczeniami i inspiracjami.

20:30 – Oprowadzanie kuratorskie
Zwiedzanie wystawy stałej „Dzieje garnizonu Legionowo. Czas wojen i pokoju”, które przybliży militarne aspekty historii miasta.

21:00 – Pokaz filmu „Wilno 1939 – fatalny rozkaz”
Seans filmowy ze wstępem historycznym dr. P. Kościńskiego, który opowie o kontekście wydarzeń przedstawionych w filmie.

22:00 – Dyskusja o filmie
Po projekcji odbędzie się dyskusja, podczas której uczestnicy będą mogli podzielić się swoimi wrażeniami i przemyśleniami.

22:30 – Oprowadzanie po wystawie „Komiks historyczny ze zbiorów M. Dąbrowskiego”
Kolejna szansa na zgłębienie fascynującego świata historycznych komiksów z kuratorskim przewodnictwem.

Atrakcje dodatkowe:

 • 18:00-21:00 – Pokaz sprzętu łączności oraz strzelnica laserowa dla miłośników techniki wojskowej.
 • 18:00-21:00 – Szkółka szachowa, która zapewni intelektualne wyzwanie dla wszystkich zainteresowanych.
 • 18:00-21:00 – Stoisko SP8, oferujące interaktywne atrakcje.
 • 18:00-21:00 – Wystawa plenerowa „Jezioro Zegrzyńskie – po słońce, po radość, po zdrowie…”, prezentująca malownicze krajobrazy okolic Legionowa.

Noc Muzeów w Legionowie to wyjątkowa okazja do odkrycia bogatej historii miasta i regionu w przyjaznej i inspirującej atmosferze. Dzięki różnorodnemu programowi wydarzeń, zarówno w siedzibie głównej, jak i w Filii „Piaski”, każdy znajdzie coś dla siebie. Zapraszamy wszystkich mieszkańców oraz gości do udziału w tej niezapomnianej nocy pełnej historii, kultury i rozrywki.

Zapraszam do wysłuchania podcastu z dr Adamem Kaczyńskim, który pełni funkcję adiunkta w Muzeum Historycznym w Legionowie ,rozmawiała Patrycja Tabaczek

Zainteresował Cię temat społeczności legionowskiej? Więcej ciekawych tematów znajdziesz pod tym linkiem

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Witajcie na Naszym Portalu – źródle informacji, które nie tylko informuje, ale także inspiruje! Jesteśmy pierwszą w Europie redakcją, gdzie różnorodność nie jest jedynie hasłem, lecz naszą siłą. Nasze treści są współtworzone przez utalentowane jednostki z niepełnosprawnościami, co sprawia, że każdy artykuł jest wyjątkowy.Odkryj więcej na naszej stronie!

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

 • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
 • KRS: 0000406931
 • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia