Siemoniak ostrzega przed rosyjskim zagrożeniem. Premier Tusk zapowiada wzmocnienie granicy wschodniej.

Premier Tusk i Szef MSWiA Tomasz Siemoniak ostrzegają przed rosyjskim sabotażem.

130

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Tomasz Siemoniak, Rafał Trzaskowski i Donald Tusk

W Polsce coraz więcej mówi się o zagrożeniu sabotażem ze strony Rosji. Premier Donald Tusk oraz szef MSWiA Tomasz Siemoniak podkreślają, że niebezpieczeństwo to jest realne i wymaga zdecydowanych działań. Premier ogłosił projekt Tarczy Wschód, który ma na celu wzmocnienie obronności na wschodniej granicy kraju. W ostatni wtorek premier Donald Tusk zwrócił się do mediów z apelem o odpowiedzialne informowanie społeczeństwa w związku z zagrożeniami, w tym możliwymi aktami sabotażu zlecanymi przez rosyjskie służby. „Jedynie premier i rządowe instytucje przekazują wiarygodne informacje w tym zakresie” – napisał na mediach społecznościowych nowy szef MSWiA Tomasz Siemoniak.

W swoim oświadczeniu Siemoniak podkreślił, że rząd nie odnosi się do spekulacji medialnych, które nie mają podstaw w rzeczywistych zdarzeniach. Zaapelował także o szacunek i wsparcie dla służb państwowych, które pracują nad zapewnieniem bezpieczeństwa obywatelom. Tymczasem premier Donald Tusk pojawił się w piątek na spotkaniu wyborczym w Białymstoku, gdzie mówił o sytuacji na granicy z Białorusią oraz ujawnił dane dotyczące prób sabotażu wykrytych w Polsce. „Mamy odnotowanych w tej chwili siedem prób, udanych bądź powstrzymanych w ostatniej chwili, bezpośredniego sabotażu. Osoby odpowiedzialne za te działania były wynajęte przez rosyjskie służby” – poinformował Tusk.

Premier wyjaśnił, że próby sabotażu obejmowały podpalenia lasów i centrów handlowych oraz pobicia na zlecenie białoruskiej i rosyjskiej służby specjalnej. Tusk podkreślił potrzebę pewności, że administracja państwowa nie podlega wpływom rosyjskim.

Tarcza wschód i budowa fortyfikacji

Premier Tusk poruszył również temat niedawno ogłoszonego projektu Tarczy Wschód. Projekt zakłada wielomiliardowe inwestycje na wschodniej i północnej granicy Polski, mające na celu utrudnienie działań ewentualnego agresora oraz ułatwienie mobilności polskiego wojska i straży granicznej. „Ta granica będzie nie do przejścia dla potencjalnego wroga” – zadeklarował premier, dodając, że pierwsze prace już się rozpoczęły. Projekt Tarczy Wschód obejmuje budowę systemu fortyfikacji oraz zmiany terenowe, które mają na celu radykalne zwiększenie bezpieczeństwa i ochrony ludności cywilnej. Premier Tusk zaznaczył, że w planach jest inwestycja o wartości 10 miliardów złotych, która ma umocnić wschodnią granicę Polski.

Tusk podkreślił również, że Polska stała się ważnym punktem na mapie Europy i świata, a bezpieczeństwo kraju jest priorytetem. „Nikt nie może już udawać, że nie widzi, jakie rzeczy dzieją się na wschód od nas” – powiedział premier. Podsumowując, zarówno premier Tusk, jak i szef MSWiA Tomasz Siemoniak, podkreślają konieczność wzmocnienia obrony kraju wobec rosnących zagrożeń ze strony Rosji. Projekt Tarczy Wschód stanowi kluczowy element tych działań, mający na celu zapewnienie bezpieczeństwa Polsce i jej obywatelom.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Witajcie na Naszym Portalu – źródle informacji, które nie tylko informuje, ale także inspiruje! Jesteśmy pierwszą w Europie redakcją, gdzie różnorodność nie jest jedynie hasłem, lecz naszą siłą. Nasze treści są współtworzone przez utalentowane jednostki z niepełnosprawnościami, co sprawia, że każdy artykuł jest wyjątkowy.Odkryj więcej na naszej stronie!

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia