Wystąpienie Łukasza Krasonia, polskiego pełnomocnika ds. osób niepełnosprawnych, na forum ONZ stało się wielkim sukcesem i przełomowym momentem dla Polski. Jego przemówienie podczas 17. sesji Konferencji Państw-Stron Konwencji o Prawach Osób z Niepełnosprawnościami w Nowym Jorku wzbudziło ogromne zainteresowanie i uznanie na arenie międzynarodowej.
Inspirująca Historia i Ważne Przesłanie – Polska jako Inicjator Zmian
Łukasz Krasoń rozpoczął swoje wystąpienie od osobistej historii, która poruszyła zgromadzonych słuchaczy. Opisał moment, w którym jako siedmioletnie dziecko uświadomił sobie, że jego choroba genetyczna odbiera mu zdolność chodzenia i biegania. „Czy moja historia jest poruszająca? Pewnie tak. Czy jest niezwykła? Ani trochę” – podkreślił Krasoń, odnosząc się do trudności, jakie codziennie przeżywa 1,3 miliarda osób z niepełnosprawnościami na całym świecie.
W swoim wystąpieniu Krasoń zaznaczył, że Polska postrzega osoby z niepełnosprawnościami jako równoważnych obywateli, a nie jedynie biorców świadczeń socjalnych. Podkreślił, że kluczowe jest poszanowanie godności, autonomii i prawa do niezależnego życia osób z niepełnosprawnościami. Polska nie tylko wspiera międzynarodowe inicjatywy w tym zakresie, ale również chce być inicjatorem zmian systemowych na gruncie międzynarodowym. Przykładem jest Rezolucja 2475, zgłoszona przez Polskę w Radzie Bezpieczeństwa ONZ w 2019 roku. Rezolucja która podkreśla sytuację osób z niepełnosprawnościami w konfliktach zbrojnych.
Wzbudzenie Zainteresowania – Walka z Dyskryminacją i Wykluczeniem
Polska delegacja na sesji ONZ wzbudziła ogromne zainteresowanie nie tylko ze względu na osobę Łukasza Krasonia. Ministra który jest jednym z nielicznych przykładów osoby z tak znaczną niepełnosprawnością pełniących wysokie stanowisko państwowe. Także ze względu na zaangażowanie Polski w wsparcie osób z niepełnosprawnościami. Polska przywiozła ze sobą doświadczenia kraju przyfrontowego, zmagającego się z napływem uchodźców z objętej wojną Ukrainy, oraz nowe pomysły na organizację asystencji osobistej i dostępności. Te doświadczenia wzbudziły zainteresowanie partnerów z innych krajów i zaowocowały licznymi spotkaniami dwustronnymi.
Krasoń podkreślił, jak ważne jest konsekwentne podnoszenie świadomości społecznej, aby walczyć z wykluczeniem i dyskryminacją osób z niepełnosprawnościami. Zwrócił uwagę na potrzebę długofalowych kampanii informacyjnych, które są kluczem do pełnego włączenia społecznego. „Im wcześniej zrozumiemy, że wszyscy jesteśmy równoważni, tym wcześniej będziemy mogli zacząć naprawiać świat” – zakończył swoje wystąpienie.
Nowe Wyzwania i Nadzieje
W czasie posiedzenia odbyły się również wybory nowych członków Komitetu ONZ ds. Praw Osób z Niepełnosprawnościami na lata 2025-2028. Wśród wybranych znalazła się m.in. przedstawicielka UE, Immaculada Placencia Porrero. Wystąpienie Łukasza Krasonia na forum ONZ nie tylko podkreśliło zaangażowanie Polski w kwestie praw osób z niepełnosprawnościami, ale również pokazało, że Polska jest gotowa być liderem i inicjatorem pozytywnych zmian na arenie międzynarodowej.
———————-
Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami.
Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami
Prowadzimy restaurację ZDRÓWKO którą wspiera Jarosław Uściński