Łukasz Krasoń na Forum ONZ: Sukces Polski na Arenie Światowej dotyczącej Niepełnosprawności

272

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Łukasz Krasoń na forum ONZ
Łukasz Krasoń na forum ONZ

Wystąpienie Łukasza Krasonia, polskiego pełnomocnika ds. osób niepełnosprawnych, na forum ONZ stało się wielkim sukcesem i przełomowym momentem dla Polski. Jego przemówienie podczas 17. sesji Konferencji Państw-Stron Konwencji o Prawach Osób z Niepełnosprawnościami w Nowym Jorku wzbudziło ogromne zainteresowanie i uznanie na arenie międzynarodowej.

Inspirująca Historia i Ważne Przesłanie – Polska jako Inicjator Zmian

Łukasz Krasoń rozpoczął swoje wystąpienie od osobistej historii, która poruszyła zgromadzonych słuchaczy. Opisał moment, w którym jako siedmioletnie dziecko uświadomił sobie, że jego choroba genetyczna odbiera mu zdolność chodzenia i biegania. „Czy moja historia jest poruszająca? Pewnie tak. Czy jest niezwykła? Ani trochę” – podkreślił Krasoń, odnosząc się do trudności, jakie codziennie przeżywa 1,3 miliarda osób z niepełnosprawnościami na całym świecie.

W swoim wystąpieniu Krasoń zaznaczył, że Polska postrzega osoby z niepełnosprawnościami jako równoważnych obywateli, a nie jedynie biorców świadczeń socjalnych. Podkreślił, że kluczowe jest poszanowanie godności, autonomii i prawa do niezależnego życia osób z niepełnosprawnościami. Polska nie tylko wspiera międzynarodowe inicjatywy w tym zakresie, ale również chce być inicjatorem zmian systemowych na gruncie międzynarodowym. Przykładem jest Rezolucja 2475, zgłoszona przez Polskę w Radzie Bezpieczeństwa ONZ w 2019 roku. Rezolucja która podkreśla sytuację osób z niepełnosprawnościami w konfliktach zbrojnych.

Łukasz Krasoń na forum ONZ
Łukasz Krasoń na forum ONZ – etykieta Konferencji

Wzbudzenie Zainteresowania – Walka z Dyskryminacją i Wykluczeniem

Polska delegacja na sesji ONZ wzbudziła ogromne zainteresowanie nie tylko ze względu na osobę Łukasza Krasonia. Ministra który jest jednym z nielicznych przykładów osoby z tak znaczną niepełnosprawnością pełniących wysokie stanowisko państwowe. Także ze względu na zaangażowanie Polski w wsparcie osób z niepełnosprawnościami. Polska przywiozła ze sobą doświadczenia kraju przyfrontowego, zmagającego się z napływem uchodźców z objętej wojną Ukrainy, oraz nowe pomysły na organizację asystencji osobistej i dostępności. Te doświadczenia wzbudziły zainteresowanie partnerów z innych krajów i zaowocowały licznymi spotkaniami dwustronnymi.

Łukasz Krasoń na forum ONZ
Łukasz Krasoń na forum ONZ

Krasoń podkreślił, jak ważne jest konsekwentne podnoszenie świadomości społecznej, aby walczyć z wykluczeniem i dyskryminacją osób z niepełnosprawnościami. Zwrócił uwagę na potrzebę długofalowych kampanii informacyjnych, które są kluczem do pełnego włączenia społecznego. „Im wcześniej zrozumiemy, że wszyscy jesteśmy równoważni, tym wcześniej będziemy mogli zacząć naprawiać świat” – zakończył swoje wystąpienie.

Nowe Wyzwania i Nadzieje

W czasie posiedzenia odbyły się również wybory nowych członków Komitetu ONZ ds. Praw Osób z Niepełnosprawnościami na lata 2025-2028. Wśród wybranych znalazła się m.in. przedstawicielka UE, Immaculada Placencia Porrero. Wystąpienie Łukasza Krasonia na forum ONZ nie tylko podkreśliło zaangażowanie Polski w kwestie praw osób z niepełnosprawnościami, ale również pokazało, że Polska jest gotowa być liderem i inicjatorem pozytywnych zmian na arenie międzynarodowej.

———————-

redakcja BEZ BARIER z niepełnosprawnościami portal i radio

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Prowadzimy restaurację ZDRÓWKO którą wspiera Jarosław Uściński

redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio
redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia