Apel mediów. Sejm likwiduje niezależne media w Polsce?

Kluczowy apel polskich mediów: nowelizacja prawa autorskiego a przyszłość redakcji. Co to oznacza dla pluralizmu medialnego w Polsce?

89

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Apel mediów
Co zrobi Senat?

Polscy wydawcy biją na alarm – nowelizacja ustawy o prawie autorskim, która właśnie przeszła przez Sejm, może zadać śmiertelny cios krajowym mediom. Nowe przepisy, wdrażające unijną dyrektywę o wynagrodzeniu za wykorzystywanie utworów, nie uwzględniają kluczowych poprawek, co według największych wydawców, zagraża przyszłości wielu redakcji w Polsce. Apel mediów. Sejm likwiduje niezależne media w Polsce?

Apel mediów. Sejm likwiduje niezależne media w Polsce?

Przed głosowaniem w Sejmie, największe polskie media wystosowały dramatyczny apel do posłów. Ponadto ostrzegają, że projekt w obecnym kształcie jest niekorzystny i może doprowadzić do upadku wielu redakcji. Wydawcy podkreślają, że bez wsparcia prawnego, będą zmuszeni przejść na model subskrypcyjny, co ograniczy dostęp do informacji dla szerokiej publiczności. Także zagrozi pluralizmowi medialnemu w Polsce.

List podpisały takie osoby jak Maciej Kossowski, prezes Związku Pracodawców Wydawców Cyfrowych, Katarzyna Białek, CEO Grupa ZPR, Bartosz Hojka, CEO Agora, oraz Aleksander Kutela, CEO Ringier Axel Springer. Wyrażono obawy, że nowe regulacje mogą faworyzować korporacje technologiczne, które i tak dominują na rynku cyfrowym.

Co się zmieni?

Sejm uchwalił nowelizację prawa autorskiego, która wprowadza obowiązek wynagradzania wydawców przez technologicznych gigantów, takich jak Google, Meta (Facebook) i Microsoft, za korzystanie z treści tworzonych przez media. W teorii brzmi to jak krok naprzód w ochronie praw autorskich. W praktyce jednak, przepisy wymagają, aby to sami wydawcy negocjowali warunki wynagrodzenia z BigTechami. Doświadczenie innych krajów pokazało ponadto, że jest to proces skomplikowany i długotrwały.

Posłowie z Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Konfederacji odrzucili poprawki Lewicy, które mogłyby ułatwić proces negocjacji między mediami a BigTechami. Teraz piłka jest po stronie Senatu, gdzie poprawki mają szansę na ponowne rozpatrzenie. Senatorka Lewicy, Anna Górska, zadeklarowała na platformie X (dawniej Twitter), że będzie walczyć o wprowadzenie zmian, które ochronią niezależne media.

Walka o przetrwanie mediów

Podczas Europejskiego Kongresu Finansowego, który odbył się niedawno, uczestnicy debaty poświęconej konkurencyjności mediów podkreślali, że uzależnienie od globalnych platform, takich jak Google i Facebook, jest ogromne. Jacek Świderski, CEO Wirtualna Polska Holding SA, zaznaczył, że obecnie ruch z tych platform jest nieodzowny dla funkcjonowania mediów. Dodał jednocześnie nieprzewidywalny, co stanowi poważne wyzwanie.

Co dalej?

Nowelizacja ustawy o prawie autorskim może mieć katastrofalne skutki dla polskich mediów. Jeśli Senat nie wprowadzi kluczowych poprawek, dziennikarze mogą stracić pracę, a społeczeństwo dostęp do rzetelnych informacji. W dobie fake newsów i dezinformacji, rola niezależnych mediów jest nieoceniona. Ponadto, to właśnie dziennikarze, a nie algorytmy, stoją na straży prawdy i demokracji.

Najbliższe posiedzenie Senatu, zaplanowane na dziś – 4 lipca, może być kluczowym momentem dla przyszłości polskiego dziennikarstwa. Czy senatorowie wysłuchają apelu wydawców i wprowadzą niezbędne zmiany? Czas pokaże, ale stawka jest wysoka – przyszłość wolnych mediów w Polsce wisi na włosku.

Przeczytaj też Likwidacja TVP staje się faktem: Sąd Rejonowy zatwierdza wniosek

——-

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Prowadzimy restaurację ZDRÓWKO którą wspiera Jarosław Uściński

WSPOMOŻ FUNDACJĘ – PRZEKAŻ 1.5% P

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia