Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w poniedziałek 8 kwietnia 2024 r. oficjalnie zatwierdził wniosek o postawieniu Telewizji Polskiej SA w stan likwidacji. Decyzja ta kończy spekulacje co do przyszłości spółki i otwiera drogę do jej restrukturyzacji.
Przypomnijmy, że decyzję o postawieniu TVP SA w stan likwidacji podjął pod koniec grudnia 2023 r. Bartłomiej Sienkiewicz, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Swoją decyzję argumentował zawetowaniem przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawy okołobudżetowej, co spowodowało obniżenie dotacji dla mediów publicznych o ok. 3 mld zł.
„W obecnej sytuacji takie działanie pozwoli na zabezpieczenie dalszego funkcjonowania tych spółek, przeprowadzenia w nich koniecznej restrukturyzacji. A także niedopuszczenia do zwolnień zatrudnionych w ww. spółkach pracowników z powodu braku finansowania” – tłumaczył wówczas Minister Sienkiewicz.
Likwidacja spółki to proces, który nie kończy się automatycznie z chwilą jej postawienia w stan likwidacji. Kluczowym aspektem tego etapu jest zmiana sposobu podejmowania decyzji wewnątrz firmy. I takiego celu należy się w tym wypadku dopatrywać.
Likwidator Daniel Gorgosz
Wpis do Krajowego Rejestru Sądowego oficjalnie ustanawia Daniela Gorgosza likwidatorem TVP SA. W komunikacie na stronie spółki Gorgosz podkreśla, że decyzja sądu nie jest zaskoczeniem. Zapewnia o działaniu zgodnie z zasadami prawa, praworządności i uczciwości.
„Działamy zgodnie z zasadami prawa, praworządności i uczciwości. Jeżeli ktoś uważał inaczej, to teraz nie powinien mieć żadnych wątpliwości. Tak jak wątpliwości nie powinno budzić to, że każdy może wyrobić sobie pieczątkę prezesa TVP, ale nie każdy może nim być” – kontynuował likwidator.
Minister Sienkiewicz komentuje
Bartłomiej Sienkiewicz podzielił się swoją reakcją na werdykt sądowy za pośrednictwem mediów społecznościowych, wyrażając ulgę z powodu zakończenia debaty nad legalnością zamknięcia stacji telewizyjnej kojarzonej z partią PiS, którą ostro skrytykował.
„Zakończył się spór dotyczący legalności zlikwidowania tej monstrualności, jaką była telewizja PiS” – oznajmił. Kontynuował, dziękując tym, którzy przyczynili się do tego procesu, a krytykom i obrońcom tej instytucji miał do przekazania zdecydowaną wiadomość:”walec nie dyskutuje z asfaltem którędy ma jechać”.
Likwidacja TVP SA to wydarzenie o dużym znaczeniu dla polskiego rynku medialnego. Pozostaje pytanie, jaki kształt przybierze polska telewizja publiczna po zakończeniu procesu restrukturyzacji.
Drogi Czytelniku!
Z radością witamy Cię na naszym portalu informacyjnym, prowadzonym przez osoby z niepełnosprawnościami. Cieszymy się, że jesteś z nami i stajesz się częścią naszej społeczności. Twoja obecność na naszym portalu jest dla nas ogromną motywacją do dalszej, owocnej pracy. Dziękujemy, że jesteś z nami!
Zespół Portalu Informacyjnego Bezpieczna Podróż