Polscy nurkowie z grupy „Baltictech” dokonali sensacyjnego odkrycia wraku żaglowca z XIX wieku. Leży on na dnie Morza Bałtyckiego, na południe od wyspy Olandia w Szwecji. Wrak zawierał setki butelek szampana, wina oraz wody mineralnej, co czyni go wyjątkowym znaleziskiem.
Wrak Statku – Działania Podjęte przez Szwedzką Administrację
Szwedzka administracja rządowa w mieście Kalmar wszczęła procedurę mającą na celu ochronę tego zabytkowego wraku. Kluczowe będzie ustalenie daty zatonięcia żaglowca. Ponieważ zgodnie z szwedzkim prawem, wrak zatonęły przed 1850 rokiem automatycznie uznawany jest za obiekt zabytkowy. W przypadku młodszego wraku, konieczne będzie udowodnienie jego wartości kulturowo-historycznej, aby mógł zostać objęty ochroną prawną.
Inne Wraki na Morzu Bałtyckim
Morze Bałtyckie jest znane z licznych wraków statków, z których wiele jest w dobrym stanie zachowania. Jest tak ze względu na unikalne warunki wody, takie jak niska temperatura i niska zawartość soli, które spowalniają procesy rozkładu. Wśród najbardziej znanych wraków znajdują się:
- Vasa: Szwedzki okręt wojenny z XVII wieku, który zatonął w 1628 roku podczas swojego dziewiczego rejsu. Odkryty w 1956 roku i wydobyty w 1961, obecnie stanowi atrakcję turystyczną w Muzeum Vasa w Sztokholmie.
- Mars: Okręt wojenny z XVI wieku, który zatonął w 1564 roku. Odkryty w 2011 roku, jest jednym z największych wraków z tego okresu na Bałtyku.
- Wilhelm Gustloff: Niemiecki statek pasażerski, który zatonął w 1945 roku po zatopieniu przez radziecki okręt podwodny, z wieloma tysiącami osób na pokładzie. To jeden z największych katastrof morskich w historii.
Odkrycie nowych wraków, takich jak ten niedawno znaleziony przez polskich nurków, dodaje do bogatej historii morskiej Bałtyku i podkreśla znaczenie ochrony tych podwodnych skarbów.
———————-
Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami.
Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami
Prowadzimy restaurację ZDRÓWKO którą wspiera Jarosław Uściński