Dzień 1002 wojny w Ukrainie przyniósł dramatyczne wydarzenia, które wstrząsnęły światem. Rosja, po raz pierwszy od początku pełnoskalowej inwazji, użyła międzykontynentalnego pocisku balistycznego (ICBM) do ataku na Ukrainę. Według źródeł ukraińskich oraz doniesień medialnych, pocisk wystrzelony z poligonu Kapustin Jar w obwodzie astrachańskim mógł być RS-26 Rubież. Ten zaawansowany technologicznie ICBM charakteryzuje się niewyobrażalną prędkością i siłą uderzenia odpowiadającą trzem rakietom Iskander-M. Choć rakieta nie przenosiła ładunku jądrowego, jej destrukcyjny potencjał jest porównywalny do broni masowego rażenia. Międzykontynentalny pocisk balistyczny RS-26 Rubież uderza w Ukrainę
Międzykontynentalny pocisk balistyczny RS-26 Rubież uderza w Ukrainę
Uderzenie w Dniepr spowodowało poważne uszkodzenia infrastruktury, w tym centrum rehabilitacji medycznej, przedsiębiorstwa przemysłowego i kilku budynków mieszkalnych. Dwie osoby zostały ranne, a liczba ofiar wciąż może wzrosnąć.
Atak z użyciem ICBM nie był jedynym aktem rosyjskiej agresji w ciągu ostatnich 24 godzin. Sześć bombowców strategicznych Tu-95MS wystrzeliło pociski manewrujące Kh-101 w kierunku Ukrainy. Część rakiet zmieniała trajektorię lotu, myląc obronę przeciwnika, zanim trafiła w cele w obwodzie dniepropietrowskim i innych regionach. Ukraińska obrona powietrzna nie zdołała zestrzelić wszystkich pocisków.
Odwet Ukrainy i mobilizacja NATO.
W odpowiedzi na bezprecedensowy atak, Ukraina wysłała drony w kierunku poligonu Kapustin Jar. Operacje te są świadectwem determinacji ukraińskiej armii, która stara się ograniczyć możliwości Rosji do przeprowadzania kolejnych ataków tego typu.
Tymczasem Polska i sojusznicy NATO zwiększyli aktywność powietrzną, a w przestrzeni powietrznej wschodniej Europy operują teraz myśliwce wielozadaniowe. Dowództwo Operacyjne Polskich Sił Zbrojnych potwierdziło, że działania mają na celu odstraszenie ewentualnych dalszych eskalacji.
Międzynarodowe reakcje: Świat na Rozdrożu
Atak wywołał falę oburzenia i obaw na całym świecie. Chiny i Brazylia zapowiedziały utworzenie międzynarodowego frontu „Przyjaciół pokoju”, skupiającego się na inicjatywach pokojowych. Prezydenci Xi Jinping i Luiz Inácio Lula da Silva podczas wspólnej konferencji prasowej podkreślili, że konflikt musi zostać rozwiązany drogą dyplomatyczną, zanim eskaluje do globalnej katastrofy.
Tymczasem Kreml milczy. Rzecznik prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow odmówił komentarza na temat użycia ICBM, odsyłając dziennikarzy do rosyjskiego wojska. Użycie ICBM w konflikcie konwencjonalnym to niezwykle niebezpieczny precedens. Według ekspertów wojskowych, może to być próba sprawdzenia reakcji NATO i świata na eskalację działań militarnych o tak ogromnej sile. Jak wskazuje kongresmen USA Mike Quigley, każde ustępstwo wobec rosyjskiej agresji grozi zachęceniem Putina do dalszych działań.
Zagrożenie nuklearne wzrasta
Na domiar złego, Rosja nadal rozbudowuje swoją obecność wojskową na Morzu Czarnym, gdzie znajduje się 24 okręty, w tym pięć wyposażonych w pociski manewrujące Kalibr. Maria Zacharowa, rzeczniczka rosyjskiego MSZ, otwarcie ostrzegła, że otwarcie amerykańskiej bazy rakietowej w Polsce zwiększa ryzyko użycia broni nuklearnej.
Na krawędzi: Co dalej?
Atak na Ukrainę z użyciem międzykontynentalnego pocisku balistycznego wyznacza nową, niebezpieczną fazę wojny. Międzynarodowa społeczność stoi przed wyzwaniem: powstrzymać Rosję przed eskalacją konfliktu i jednocześnie uniknąć globalnej konfrontacji. Czy inicjatywy pokojowe „Przyjaciół pokoju” wystarczą, by zatrzymać Putina? Na razie odpowiedź pozostaje niepewna, a świat z zapartym tchem śledzi rozwój wydarzeń.
Co zrobi Prezydent? Andrzej Duda zniknie z polityki?. To przesądzone co zrobi!
—–
Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami.
Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami
Prowadzimy restaurację ZDRÓWKO którą wspiera Jarosław Uściński