Tegoroczna zima przejdzie do historii meteorologii w Polsce! W poniedziałkowy poranek w Litworowym Kotle w Tatrach termometry pokazały rekordowe -41,1°C. To najniższa temperatura, jaką kiedykolwiek odnotowano na terytorium naszego kraju. Polski biegun zimna: Rekordowe -41,1°C w Tatrach! Co sprawia, że Litworowy Kocioł jest tak lodowaty?
Rekordowe mrozy w Tatrach
O tym niezwykłym wyniku poinformowała strona „Biegun zimna Polski – tatrzańskie mrozowiska”.
„Dzisiaj rano w Litworowym Kotle padł rekord Polski najniższej zmierzonej temperatury powietrza. Nasza stacja pomiarowa zanotowała wynik -41,1°C! Wynik tym bardziej niesamowity, że w związku z niską pokrywą śnieżną w Tatrach pomiar obecnie jest prowadzony na wysokości ok. 3 m nad podłożem” – czytamy w komunikacie.
Ponadto dotychczasowy rekord zimna w Polsce wynosił -41,0°C i został odnotowany w Siedlcach podczas okupacji niemieckiej. Jeszcze niższą temperaturę zmierzono w Olecku w 1929 roku, kiedy termometry wskazały -42,2°C, jednak miejscowość ta znajdowała się wówczas w granicach Niemiec.
Dlaczego Litworowy Kocioł jest tak zimny?
Litworowy Kocioł to jedno z najbardziej specyficznych miejsc w Polsce pod względem warunków klimatycznych. Jest to kocioł polodowcowy, czyli forma terenu charakteryzująca się głębokim zagłębieniem, w którym nocą kumuluje się zimne powietrze. To zjawisko znane jest jako „mrozowisko”, ponadto jego efekt wzmacnia bezwietrzna pogoda oraz brak promieniowania słonecznego w dolnych warstwach atmosfery.
Podobne warunki panują na innych obszarach górskich, takich jak Dolina Śmierci w USA, gdzie ekstremalne wychłodzenie powietrza prowadzi do rekordowych temperatur. W Polsce poza Tatrami równie mroźne warunki notowane są w Bieszczadach, zwłaszcza w dolinie Wołosatego.
Najzimniejsze miejsca na Ziemi
Polskie mrozowiska wypadają blado na tle światowych rekordów. Najniższą temperaturę w historii Ziemi zanotowano 21 lipca 1983 roku na sowieckiej stacji badawczej Wostok na Antarktydzie. Termometr wskazał tam przerażające -89,2°C! Ponadto jeszcze zimniej może być w niektórych rejonach wschodniej Antarktydy, gdzie pomiary satelitarne sugerują temperatury poniżej -93°C.
W bardziej zamieszkanych rejonach globu najniższe temperatury notuje się w Ojmiakonie na Syberii, gdzie regularnie spadają one poniżej -60°C. Ponadto rekord w tej miejscowości wynosi -67,7°C i został odnotowany w 1933 roku.
Ekstremalne zjawiska pogodowe w Polsce
Mimo że Polska leży w umiarkowanej strefie klimatycznej, coraz częściej notujemy skrajne zjawiska pogodowe. Lata są coraz gorętsze – rekord temperatury w Polsce to 40,4°C, zanotowane w 2022 roku w Przysusze. Tymczasem zimy potrafią przynieść fale siarczystych mrozów. Zwłaszcza na Podhalu i Suwalszczyźnie.
Zmieniające się warunki atmosferyczne sprawiają, że polscy meteorolodzy bacznie obserwują nietypowe zjawiska. Mówimy tu o nagłych ociepleniach stratosferycznych, które mogą przyczynić się do jeszcze bardziej ekstremalnych zim w przyszłości.
Czy ten rekord zimna zostanie jeszcze pobity? Czas pokaże!
Przeczytaj też:Trump, Putin i Europa: Nowa strategia negocjacji czy marginalizacja sojuszników?
—————-
Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami.
Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami
Ponadto prowadzimy restaurację ZDRÓWKO którą wspiera Jarosław Uściński