Wybory Prezydenckie 2025: Dlaczego Głosowanie Online Jest Niemożliwe? Wybory prezydenckie w 2025 roku jak co roku odbędą się tradycyjnie. Obywatele zagłosują osobiście w lokalach wyborczych, mimo wielu dyskusji głosowanie przez Internet nadal nie jest możliwe. Nie opracowano metody spełniającej wymogi wyborcze. Tajność, powszechność i bezpieczeństwo stanowią główne przeszkody. Wybory Prezydenckie wymagają bezpiecznego i transparentnego procesu.
Brak możliwości Głosowania online w Polsce
W Polsce głosowanie online nie jest dostępne. Wyjątki dotyczą osób z niepełnosprawnościami i seniorów (powyżej 60 lat). Mogą oni głosować przez pełnomocnika lub korespondencyjnie. W pozostałych przypadkach konieczna jest osobista wizyta w lokalu wyborczym. Artykuł 127 par. 1 Konstytucji określa zasady wyborów. Są to powszechność, równość, bezpośredniość i tajność głosowania. Głosowanie przez internet trudno byłoby pogodzić z tymi zasadami.
Wybory Prezydenckie 2025: Dlaczego Głosowanie Online Jest Niemożliwe? Kłopoty z Weryfikacją i Tajnością
Specjalista ds. cyberbezpieczeństwa Łukasz Jachowicz wypowiedział się na temat głosowania online. Podkreślił brak rozwiązania technologicznego. Miałoby ono zapewnić tajność, weryfikowalność i zrozumienie dla przeciętnego wyborcy. Tajność głosu w internecie można by teoretycznie zapewnić. Jednak zrozumienie mechanizmów wymaga specjalistycznej wiedzy. Obecnie wyborca może zweryfikować wyniki osobiście w lokalu. W przypadku głosowania online taka możliwość by nie istniała.
Wpływ głosowania online na bezpośredniość i powszechność
Przeniesienie głosowania do internetu wpłynęłoby na samodzielność i bezpośredniość oddania głosu. Powszechność głosowania również stanowiłaby problem. Dodatkowe zabezpieczenia, mające na celu bezpieczeństwo, skomplikowałyby proces. To mogłoby wykluczyć znaczną grupę wyborców. Zaufanie do wyników wyborów online budzi ogromne wątpliwości.
Wybory Prezydenckie 2025: Dlaczego Głosowanie Online Jest Niemożliwe? Ryzyko Fałszerstw i Wpływów Zewnętrznych
Wybory przeprowadzane przez internet niosłyby ryzyko fałszerstw na niespotykaną skalę. Dotyczy to zarówno błędów w systemach głosowania, jak i zwiększonego wpływu innych państw. Mogłoby dojść do złamania zabezpieczeń systemów. Samo podejrzenie zewnętrznej ingerencji mogłoby destabilizować polski system polityczny. Dlatego tradycyjna forma głosowania pozostaje najbezpieczniejszą opcją.
Foto: Wikipedia commons
Zainteresował cię nasz artykuł? Przeczytaj także o kwocie i terminie wypłaty 13 emerytury