PB 98 czy 95 ? Więcej nie znaczy lepiej – Paliwo do wiekowego auta.

1795

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Na przestrzeni lat nie tylko przemysł ulegał zmianie. Razem z nim prężnie rozwija się branża bez której nasze auta nie potrafią żyć a mianowicie przemysł petrochemiczny. Dziś niewiele osób zdaje sobie sprawę co tankują do swoich aut. Ograniczamy się tylko i wyłącznie do rozróżniania rodzaju paliwa do poszczególnych silników, dzięki temu wiemy pod jaki dystrybutor podjechać. Kiedyś było zupełnie inaczej. 

W niedalekiej przeszłości tankowanie nie było taką oczywistą sprawą jak dziś. Kiedyś paliwo można było dostać za okazaniem specjalnych talonów tak zwanych kartek, które przysługiwały każdemu obywatelowi w określonej ilości. Tylko  paliwo do silników diesla można było normalnie kupić bez okazywania talonów. Niestety zdecydowana większość aut była napędzana przez benzynowe jednostki napędowe. Tak jak pewnie się domyślacie do stacji paliw ustawiały się ogromne kolejki i często brakowało benzyny.

Ale przejdźmy do sedna naszego artykułu. Jest on kierowany głównie do posiadaczy aut wiekowych, które były przygotowane pod inny rodzaj paliw niż możemy spotkać na dzisiejszych stacjach. Jako, że silniki w naszych zabytkach mają już swoje lata młodości za sobą musimy szczególnie o nie dbać. Niewątpliwie jedną z najważniejszych rzeczy w trosce o silnik jest zalewanie dobrego paliwa.

gas-station-175145_960_720

PB 98 czy 95? 

Otóż ani jedno ani drugie do zabytkowego auta nie jest najlepszym wyborem. Z dwojga złego lepiej zalać 95-tkę. Już tłumaczę dlaczego. Kiedyś paliwa były ze sporą domieszką ołowiu oraz miało ograniczoną liczbę oktanową. Ta liczba była dużo mniejsza i auta produkowane w tamtym czasie były przygotowane do spalania takich właśnie paliw. Lecz jak pisałem wcześniej czasy się zmieniły ekologia coraz mocniej wpływa na motoryzację to i paliwa musiały wyrzucić z siebie  szkodliwy metal ciężki.  I tak paliwa wkroczyły w nową erę. Również liczba oktanowa podskoczyła do 95 i 98 oktanów. Już nawet nie wspominam o różnych rodzajach tych paliw od, których ilości możemy dostać mętliku w głowie. Także kiedyś królowała Etylina z liczbą oktanową 78 i na takiej stare auta dawały sobie świetnie radę.

Kartka_benzyna_84_typ1

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia