Co to jest numer VIN i jak go znaleźć?

8192

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

numer vin i jego deskrypcja
jak odczytać numer vin

Ten numer posiada każdy pojazd. Do czego służy i gdzie możemy go znaleźć? co to jest numer VIN pojazdu przeczytasz w dzisiejszym artykule

Co to jest numer VIN pojazdu?

Zacznijmy sprawdzanie numeru VIN. Numer VIN, po rozwinięciu skrótu to Vehicle Identification Number nazywany numerem nadwozia. Jest to numer pojazdu umożliwiający jego identyfikację i służący określeniu konkretnego egzemplarza. Numer VIN nadaje producent dla danego modelu,. Obecnie składa się z 17 cyfr i liczb. Numer pojazdu można znaleźć w dowodzie rejestracyjnym w polu oznaczonym literą E. Logicznie znajduje się też na tabliczce znamionowej montowanej w każdym samochodzie. Tablica najczęściej znajduje się po wewnętrznej stronie przedniej ściany nadwozia lub też na progu przednich drzwi, ale również w szybie czołowej pojazdu.

Co to jest numer VIN, rozkodowanie numeru vin
numer VIN w dowodzie rejestracyjnym

Numer pozwala uzyskać informacje na temat konkretnego pojazdu. Są to informacje podstawowe takie, jak jego marka i model, data produkcji, typ i kolor nadwozia, typ silnika oraz rodzaj paliwa. Ilość informacji jest zależna od producenta i dość często rozkodowanie numeru VIN pozwala pozyskać informacje na temat fabryki, w której pojazd został wyprodukowany. Czasem możliwe jest rozpoznanie nawet koloru tapicerki i oryginalnego wyposażenia zamontowanego przez producenta.

tabliczka z nr VIN pojazdu
nr VIN pojazdu na tabliczce znamionowej

Sprawdzenie VIN może pomóc także w podjęciu decyzji przed zakupem danego modelu. Historia pojazdu, którą kryje kod VIN powinna obejmować informacje na temat przeglądów autoryzowanych (od roku 2014 obejmuje również informację dotyczącą przebiegów auta). Informacja o akcjach i naprawach serwisowych wykonywanych przez producenta, ewentualne informacje na temat kradzieży samochodu, jego szkodach komunikacyjnych czy nawet aukcjach internetowych, na których dany model mógł być sprzedawany.

Co to jest numer VIN – sposób kodowania nr vin

Na terenie UE, w zapisie numeru VIN stosowana jest norma jakościowa ISO-3779.  W praktyce oznacza to, że numer identyfikacyjny będzie składał się z kilku określonych sekcji. Trzy pierwsze znaki, czyli tzw. sekcja WMI pozwala rozszyfrować kraj lub region, a także producenta pojazdu. VDS to sześcioznakowy opis modelu, czyli ogólna charakterystyka pojazdu, którą koduje producent. Ostatnie osiem symboli to sekcja VIS, czyli nr seryjny pojazdu. Obejmuje on między innymi rok produkcji modelu lub fabrykę, w której został wyprodukowany.

W internecie istnieje wiele serwisów internetowych, które umożliwiają sprawdzenie auta po numerze VIN. Część z nich oferuje tę usługę za darmo, ale bardziej szczegółowe raporty wymagają uiszczenia odpowiedniej opłaty. Podczas sprawdzania auta warto zdecydować się najpierw na darmowy serwis. Po kliknięciu przycisku „sprawdź vin” zobaczyć czy historia wybranego modelu nie obejmuje ważnych dla kupującego informacji. Jeśli nie, warto skorzystać z jednego z płatnych raportów, których autorzy korzystają z własnych baz danych, a także danych policji, stacji kontroli pojazdów i ASO. Trzeba jednak pamiętać, że sprawdzenie nr VIN nie daje 100% pewności. W historii auta mogły wystąpić zdarzenia, wypadki, bądź naprawy nigdzie nieksięgowane i rozkodowanie numeru VIN czyli nr nadwozia nie udzieli informacji na ten temat.

Zobacz również: DLACZEGO TRZEBA CHRONIĆ POJAZD PRZED KOROZJĄ?

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia