Star 266 – kultowa ciężarówka wielozadaniowa

4
4253
Star 266
Star 266

Star 266 to legenda polskich samochodów ciężarowych.

Polska motoryzacja może pochwalić się kilkoma naprawdę solidnymi markami. Jedną z nich jest Fabryka Samochodów Ciężarowych „STAR”, w której powstały tak cenione pojazdy, jak Star 660 czy Star 266. Dzisiaj przyjrzymy się temu drugiemu modelowi, który przez długie lata był, a często nadal jest, wykorzystywany w niemal każdej branży. Korzystały z niego zarówno firmy prywatne, jak i służby mundurowe. Zjeździł setki tysięcy kilometrów w służbie wojskowej, pracował przy budowie wielu inwestycji, gasił pożary i startował w rajdach samochodowych. Jeśli ktoś szuka naprawdę wielozadaniowego samochodu ciężarowego, to Star 266 będzie doskonałym wyborem. Co istotne, oprócz solidnego samochodu, niejako w pakiecie otrzymamy prawdziwy kawał historii.

Fabryka Samochodów Ciężarowych „STAR” powstała w 1948 roku w Starachowicach. Wcześniej istniały tam Zakłady Mechaniczne i to one posłużyły za podwaliny fabryki samochodów. Przez kilka kolejnych dekad firma dość regularnie wypuszczała na rynek kolejne modele samochodów ciężarowych. W 1991 roku zmieniono osobowość prawną przedsiębiorstwa na spółkę i przemianowano na Zakłady Starachowickie Star S.A. Kilka lat później zakłady zmieniły właściciela, a następnie zostały podzielone na dwie osobne spółki, czyli Star Trucks Sp. z o.o. oraz Inwest Star S.A. Dalsze losy są jeszcze bardziej burzliwe, a prowadzą do przejęcia firmy przez koncern MAN AG i zlikwidowania marki STAR w 2009 roku. Gdzieś pomiędzy tymi wydarzeniami ciężarówka Star 266 zdołała przetrwać niemal do samego końca, gdyż produkowano ją od 1973 do 2000 roku.

Star 266 eksponat
Star 266

Star 266 – historia powstania

Opisywany model 266 miał być następcą znanej i szeroko wykorzystywanej serii samochodów oznaczonych jako Star 660. Była to, już nieco przestarzała konstrukcja, więc w 1968 roku zaczęto pracować nad nowym pojazdem. Prace odbywały się jednocześnie w trzech miejscach – Ośrodku Badawczo Rozwojowym FSC Star, Wojskowym Instytucie Techniki Pancernej i Samochodowej mieszczącym się w Sulejówku oraz w warszawskim Biurze Konstrukcji Przemysłu Motoryzacyjnego. Już rok później zaprezentowano pierwszy prototyp, który przez kolejne trzy lata był nieustannie testowany i udoskonalany. Udział ośrodka wojskowego w projektowaniu auta nie powinien dziwić, gdyż samochody z rodziny 660 były częścią wyposażenia polskiej armii. Naturalnie więc nowy model 266 również musiał spełniać określone założenia, tak by Wojsko Polskie mogło z niego korzystać.

Pierwsze seryjne egzemplarze opuściły bramy fabryki w 1973 roku. Do ich budowy wykorzystano spawaną ramę wykonaną z tłoczonej blachy, na której osadzono nadwozie. Układ jezdny oparto o sztywny most napędowy z przodu w połączeniu z resorami piórowymi i hydraulicznymi amortyzatorami teleskopowymi. Podobne mosty napędowe zastosowano przy osi środkowej i tylnej, jednak zawieszono je na odwróconych resorach piórowych i drążkach reakcyjnych. Samochód świetnie sprawdzał się w terenie, jednak coś takiego jak komfort jazdy w jego przypadku nie istniało. Również kabina została bardzo słabo wygłuszona. Jednak nadrzędne zadanie, czyli transport ładunku niemal niezależnie od warunków zostało spełnione.

Star 266 kolumna wozów
Star 266 By Ministerstwo Obrony Narodowej [Attribution], via Wikimedia Commons

W Starze 266 zdecydowano się wykorzystać silnik polskiej konstrukcji. Sześciocylindrowa jednostka posiadała bezpośredni wtrysk paliwa (diesel), pojemność 6842 cm³ i generowała moc rzędu 150 koni mechanicznych. Skrzynia biegów zastosowana w modelu posiadała pięć przełożeń. Samochód spalał około 27 litrów na 100 km. Na jednym zbiorniku paliwa był w stanie przejechać ponad tysiąc kilometrów. W kabinie ciężarówki można znaleźć miejsce do odpoczynku przeznaczone dla kierowcy oraz włazy dachowe. Istniały również dwie wersje zabudowy przestrzeni ładunkowej. Wersja oznaczona jako 673 została wyposażona w odchylane burty boczne i burtę tylną oraz opończę. Natomiast wersja 663 dysponowała dwupoziomową podłogą, bocznymi ławeczkami i możliwość komunikacji z kabiną pojazdu. Rzecz jasna, ze względu na montaż ławek burty boczne nie były uchylane.