Metro, czyli podziemny labirynt komunikacji miejskiej

366

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Metro
Metro

Metro to rozwiązanie komunikacyjne o największej przepustowości.

Jak zapewne zauważyliście, od dłuższego czasu w swoich tekstach poruszam tematykę komunikacji miejskiej. Rozpocząłem od przedstawienia konkretnych modeli autobusów, tramwajów, by następnie przyjrzeć się systemom trolejbusowym działającym w Polsce. Dzisiaj zajmiemy się rodzajem komunikacji miejskiej, który co prawda w Polsce występuję tylko w jednym mieście, jednak na świecie znajdziemy go w wielu metropoliach. Chodzi oczywiście o metro, które jest niezwykle interesującym rozwiązaniem i pozwala na szybki transport ogromnej ilości pasażerów. Prywatnie uważam ten rodzaj komunikacji za fascynujący i mogący rozwiązać wiele problemów komunikacyjnych trapiących współczesne wielkie miasta. Sam miałem przyjemność podróżowania metrem w kilku europejskich metropoliach, jak na przykład Londyn czy Madryt i wiem, że w godzinach szczytu często jest ono jedynym ratunkiem dla spieszących się mieszkańców. Na potrzeby artykułu wybrałem trzy systemy metra, które z jakiegoś powodu wyróżniają się na tle innych. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Metro w Londynie
Metro w Londynie

Metro – co to właściwie jest?

Nie istnieje krótka i prosta definicja metra. Powszechnie za metro uważa się elektryczną kolej, której przeznaczeniem jest transport pasażerów. Taka kolej musi jednak spełniać kilka warunków, by mogła zostać określona mianem metra. Po pierwsze powinna wyróżniać się bardzo wysoką przepustowością, dzięki czemu doskonale sprawdzi się jako podstawowy środek transportu. Musi również poruszać się po torach przeznaczonych wyłącznie dla niej, pozbawionych jednopoziomowych skrzyżowań. Przyjmuje się, że tabor metra powinien być budowany w oparciu o wielowagonowe pociągi gotowe do poruszania się z dużą prędkością i dużym przyspieszeniem. Charakterystyczne dla systemów metra jest również rozmieszczenie stacji, które powinny znajdować się dość blisko siebie. Warto zaznaczyć, że nie prawdą jest, iż linia metra musi być prowadzona tylko i wyłącznie pod ziemią. Bez kłopotu takie linie mogą być prowadzone zarówno w tunelach, jak i na powierzchni czy ponad poziomem ulic.

Metro w Nowym Jorku
Metro w Nowym Jorku

Metro – witamy w Londynie

Jeżeli chcemy poznać historię metra, to musimy cofnąć się do dziewiętnastowiecznego Londynu. To właśnie tam powstało pierwsze metro na świecie, które zostało uruchomione dokładnie 10 stycznia 1863 roku. Otrzymało ono nazwę London Underground, a przez mieszkańców została potocznie nazywana „the tube”, co znaczy tyle, co „rura”, „tuba”. Początkowo linie obsługiwane były przez pociągi wykorzystujące do napędu lokomotywy parowe. Proces elektryfikacyjny rozpoczął się w 1890 roku i trwał do mniej więcej 1905 roku. Aktualnie w Londynie kursuje 11 linii metra, system posiada 270 stacji, a łączna długość tras wynosi 402 kilometry (około 55% tras znajduje się nas ziemią). Każdego dnia londyńskie metro przewozi około 3,67 miliona pasażerów. W 1921 roku w wagonach londyńskiego metra po raz pierwszy zainstalowało automatycznie rozsuwane drzwi, natomiast 7 lat później pojawiły się pierwsze biletomaty. Ciekawostką jest fakt, że pomimo pełnej elektryfikacji i wprowadzaniu wielu nowoczesnych rozwiązań, dopiero w końcówce lat 30. Wprowadzono uchwyty sufitowe dla pasażerów stojących.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia