Ford Kuga TDCI PowerShift model 2017

816

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Ford Kuga TDCI PowerShift

Ford Kuga TDCI PowerShift

Ford Kuga TDCI PowerShift To kolejna odsłona fordowskiego SUVa średniej wielkości, stylizacja jest zachowana zgodnie z nową linią. Kuga jest podobna do EDGE’a i dobrze bo większy brat jest ładnym i udanym autem. My testowaliśmy wersję wyposażoną w najmocniejszy silnik z oferty 180KM i skrzynię powershift. Auto jest lepiej rozplanowane w środku jak poprzednik ale o tym w oddzielnym artykule. Kabina jest bardziej przestronna i co bardzo ważne pomimo braku aktywnego wyciszenia znanego z EDGE’a w środku jest cicho. To ważne bo Kugą można przemierzać duże odległości, jest wygodna więc rozmowa w czasie jazdy nie musi być prowadzona podniesionym tonem.

Ford Kuga TDCI PowerShift

teraz okiem technicznym

Ford Kuga TDCI PowerShift – Silnik/skrzynia

Silnik 2.0 TDCI jest znany z wielu modeli Forda, w tym przypadku legitymuje się mocą 180KM I momentum obrotowym 400Nm przy 200obr/min. Moc maksymalna jest generowana już przy 3500 obr/min więc zużywanie się silnika będzie postępowało niezwykle wolno. Szansa że wał będzie obracał się szybciej jak 3tys obr/min jest mała bo automat o to zadba. Skrzynia Powershift o dwóch sprzęgłach stara się zawsze by silnik pracował na najniższych możliwych obrotach. Oczywiście jeśli taka praca zespołu napędowego będzie dla nas nieefektywna jest możliwość zmiany. Lewarek skrzyni biegów przestawiamy w tryb S i mamy szybsze zmiany oraz pracę w trybie sport. Oprogramowanie skrzyni biegów dba wtedy by silnik cały czas pracował w zakresie obrotów gwarantujących największą dynamikę. Nam udało się rozpędzić Kugę do setki w 8.8s co jest lepszym wynikiem jak podaje producent. Szkoda że ten trend nie jest utrzymany w związku ze zużyciem paliwa.

Ford Kuga TDCI PowerShift

Ford Kuga TDCI PowerShift – Zawieszenie/koła/hamulce

Przednie zawieszenie to kolumny McPherson natomiast tył jest wielowahaczowy i to powoduje że auto prowadzi się jak osobówka. Nawet przy hamowaniu na łuku o nierównej nawierzchni auto zachowuje się poprawnie. Jest to SUV przeznaczony do dynamicznej jazdy, wybierając wersję ST mamy rewelacyjne parametry trakcyjne. Hamulce tarczowe z przodu wentylowane natomiast koła są różne do wyboru. Na naszej testówce były 235/45×19, jest moda na szersze w SUVach więc tu postawiono na ekonomię. Na pewno lepiej się zaprezentuje na kołach 255 ale to sprawa gustu.

Ford Kuga TDCI PowerShift

Ford Kuga TDCI PowerShift – Ekonomia

Opisując dynamikę auta wspomnieliśmy że przyspiesza lepiej niż deklaracje producenta i to prawie pół sekundy. Niestety test spalania pokazał jak u wszystkich że dane producenta są z księżyca ale i tak jest spoko. W trasie wyrobimy się w 7 litrach i nie wiele więcej w mieście. Nam z całego testu średnio wyszło 7.3 ale to dlatego że jeździmy zawsze dynamicznie. Przy 100km/h wyrobi się w 5.6l/100km więc z trasy można mieć i 5.5 ale po co skoro on tak ładnie się zbiera. Ten SUV daje frajdę z jazdy!

większy brat Kugi Test Ford Edge Twin Turbo – jest DUŻY 

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia