Ford Kuga TDCI PowerShift model 2017

564
Ford Kuga TDCI PowerShift

Ford Kuga TDCI PowerShift

Ford Kuga TDCI PowerShift To kolejna odsłona fordowskiego SUVa średniej wielkości, stylizacja jest zachowana zgodnie z nową linią. Kuga jest podobna do EDGE’a i dobrze bo większy brat jest ładnym i udanym autem. My testowaliśmy wersję wyposażoną w najmocniejszy silnik z oferty 180KM i skrzynię powershift. Auto jest lepiej rozplanowane w środku jak poprzednik ale o tym w oddzielnym artykule. Kabina jest bardziej przestronna i co bardzo ważne pomimo braku aktywnego wyciszenia znanego z EDGE’a w środku jest cicho. To ważne bo Kugą można przemierzać duże odległości, jest wygodna więc rozmowa w czasie jazdy nie musi być prowadzona podniesionym tonem.

Ford Kuga TDCI PowerShift

teraz okiem technicznym

Ford Kuga TDCI PowerShift – Silnik/skrzynia

Silnik 2.0 TDCI jest znany z wielu modeli Forda, w tym przypadku legitymuje się mocą 180KM I momentum obrotowym 400Nm przy 200obr/min. Moc maksymalna jest generowana już przy 3500 obr/min więc zużywanie się silnika będzie postępowało niezwykle wolno. Szansa że wał będzie obracał się szybciej jak 3tys obr/min jest mała bo automat o to zadba. Skrzynia Powershift o dwóch sprzęgłach stara się zawsze by silnik pracował na najniższych możliwych obrotach. Oczywiście jeśli taka praca zespołu napędowego będzie dla nas nieefektywna jest możliwość zmiany. Lewarek skrzyni biegów przestawiamy w tryb S i mamy szybsze zmiany oraz pracę w trybie sport. Oprogramowanie skrzyni biegów dba wtedy by silnik cały czas pracował w zakresie obrotów gwarantujących największą dynamikę. Nam udało się rozpędzić Kugę do setki w 8.8s co jest lepszym wynikiem jak podaje producent. Szkoda że ten trend nie jest utrzymany w związku ze zużyciem paliwa.

Ford Kuga TDCI PowerShift

Ford Kuga TDCI PowerShift – Zawieszenie/koła/hamulce

Przednie zawieszenie to kolumny McPherson natomiast tył jest wielowahaczowy i to powoduje że auto prowadzi się jak osobówka. Nawet przy hamowaniu na łuku o nierównej nawierzchni auto zachowuje się poprawnie. Jest to SUV przeznaczony do dynamicznej jazdy, wybierając wersję ST mamy rewelacyjne parametry trakcyjne. Hamulce tarczowe z przodu wentylowane natomiast koła są różne do wyboru. Na naszej testówce były 235/45×19, jest moda na szersze w SUVach więc tu postawiono na ekonomię. Na pewno lepiej się zaprezentuje na kołach 255 ale to sprawa gustu.

Ford Kuga TDCI PowerShift

Ford Kuga TDCI PowerShift – Ekonomia

Opisując dynamikę auta wspomnieliśmy że przyspiesza lepiej niż deklaracje producenta i to prawie pół sekundy. Niestety test spalania pokazał jak u wszystkich że dane producenta są z księżyca ale i tak jest spoko. W trasie wyrobimy się w 7 litrach i nie wiele więcej w mieście. Nam z całego testu średnio wyszło 7.3 ale to dlatego że jeździmy zawsze dynamicznie. Przy 100km/h wyrobi się w 5.6l/100km więc z trasy można mieć i 5.5 ale po co skoro on tak ładnie się zbiera. Ten SUV daje frajdę z jazdy!

większy brat Kugi Test Ford Edge Twin Turbo – jest DUŻY