Automatyczna skrzynia biegów, domena amerykańskich dróg coraz częściej pojawia się na polskim rynku.
Automatyczna skrzynia biegów, jeszcze 20 lat temu była absolutnym ewenementem jeżeli chodzi o polskie drogi. Sporo czasu minęło, zanim zaczęły one pojawiać się w coraz większej liczbie samochodów. Dowodem na to jest fakt, że dopiero od niedawna, pojawiły się szkoły jazdy oferujące przygotowanie do egzaminów na prawo jazdy, przeprowadzanych na pojeździe z automatyczną skrzynią biegów. Dlatego też w sieci można znaleźć coraz więcej pytań powiązanych właśnie z tymi skrzyniami biegów. A jedno z nich brzmi „czy są one takim dobrym wyborem”? W tym artykule, postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.
Automatyczna skrzynia biegów – jej czułość
Jednym z koronnych argumentów, używanych przez wrogów automatów jest fakt, że są one niezwykle delikatne i często się psują, co sprawia że nie warto w nie inwestować. Czy tak jest w rzeczywistości? Wystarczy o to zapytać dowolnego specjalistę, zajmującego się skrzyniami biegów „Przede wszystkim należy pamiętać, że automatyczna skrzynia biegów to czuły mechanizm. Jej awarie są naturalnie wliczone w proces użytkowania samochodu. Jednak najwięcej usterek powodują sami użytkownicy. Nie przestrzegają zaleceń serwisowych czy zasad prawidłowej eksploatacji – mówi Wojciech Pauk, właściciel firmy Auto Józefów.
Wiele konstrukcji wymaga naprawy przed upływem 200 tys. km. Najczęściej powodem problemów jest elektronika, która wpływa na złe działanie skrzyni i uszkadza mechanikę”
– dodaje W. Pauk. Jak widać, stwierdzenie że automatyczna skrzynia biegów jest zbyt czuła i przez to nie nadaje się do naszych samochodów jest nieco na wyrost.
Automatyczna skrzynia biegów – jakie błędy najczęściej popełniają kierowcy
No właśnie, jakież to błędy najczęściej popełniają kierowcy, którzy decydują się na automat? Wbrew pozorom jest ich naprawdę sporo. Wynikają one z złych nawyków ludzi przyzwyczajonych do manuali. Zdarza się, że kierowcy przełączają dźwignię zmiany biegów na pozycję „N” (Neutral) podczas jazdy. Takie zachowanie powoduje, że ciśnienie smarowania spada prawie do zera i może skutkować trwałym uszkodzeniem mechanizmu. Ogromne znaczenie dla żywotności „automatu” ma również płynne ruszanie z miejsca oraz nieprzeciążenie auta. Poza tym przewożenie nadmiernego bagażu, niszczy przekładnie w automatach co również ogranicza ich żywotność do minimum. A są to rzeczy, które przecież robimy często w manualach. Dlatego też z automatami jest tak duży problem.
Automatyczna skrzynia biegów – najczęstsze usterki
Skoro użytkownicy tak często doprowadzają do usterek skrzyń automatycznych, to wypadałoby także sprawdzić jakie usterki najczęściej dotykają automaty. A są to:
szarpanie przy zmianie biegów
ślizganie się sprzęgła
rozłączanie napędu: auto nie rusza
brak wstecznego biegu
brak wysokich biegów
auto nie przełącza biegów na zimnym silniku
uderzenia przy przełączaniu skrzyni na R (wsteczny bieg) i na D (jazda do przodu)
auto na desce rozdzielczej nie pokazuje na którym biegu jedzie pojazd
Wszystkie wyżej wymienione usterki, wymagają oczywiście działania naprawczego. Co może irytować, gdyż naprawa automatycznych skrzyń biegów nie należy do najtańszych.
Automatyczna skrzynia biegów – podsumowanie
Skrzynie manualne są tanie w zakupie i eksploatacji, niezawodne i łatwiej pozwalają wybrnąć z sytuacji awaryjnej typu rozładowany akumulator. Skrzynie automatyczne zdobywają coraz większą popularność, ba, coraz więcej klientów w ogóle nie chce słyszeć o samochodzie ze skrzynią ręczną. Automat jest droższy w zakupie, wymaga większej uwagi (serwisu). Z drugiej strony jednak coraz więcej osób decyduje się na automaty właśnie ze względu na wygodę ich użytkowania. Faktem jest to, że pozbycie się tego irytującego problemu jakim jest ciągła zmiana biegów, dla wielu osób jest niezwykle istotne. Same automatyczne skrzynie biegów, nie psują się tak często jak niektórym osobom się wydaje. Wystarczy o nią odpowiednio dbać, a będzie nam służyć przez lata. A zatem, chcecie zainwestować w automatyczną skrzynie biegów do swojego samochodu? Piszcie odpowiedzi pod tym artykułem, sam jestem ciekaw co sądzicie.