Hyundai Ioniq Hybrid
Od czasów powstania Tesli X wszystkim wydaje się że to samochody elektryczne są jedyną przyszłością. Hyundai Ioniq Hybrid zdaje się przeczyć temu, cały świat nie przestawi się w 10 lat z ropy na prąd. Jest to niemożliwe nie tyle technicznie bo to jest do zrobienia co mentalnie i ze względu na opór materii po stronie biznesu. Hybrydy to idealne łagodne przejście, następny krok to hybrydy plug in a dopiero potem elektryki. To zapewni zmiany ewolucyjne nie rewolucyjne bo przy rewolucji zawsze jest za dużo kosztów i zamieszania. Zacznijmy od tego by efektywnie wykorzystywać paliwa płynne a w autach to właśnie hybryda to zapewni odzyskując energię hamowania. Toyota z Priusem zrobiła 20 lat temu pierwszy krok, hybryd na rynku jest już mnóstwo, Hyundai jest chyba drugim dopiero modelem przyjaznym kierowcy i portfelowi.
teraz okiem technicznym
Hyundai Ioniq Hybrid – Silnik/skrzynia
Podstawą jest silnik 1600 cm3 typu GDI czyli atmosferyczny benzyniak z bezpośrednim wtryskiem benzyny. Silnik prosty ale wydajny, 105KM to średni wynik ale dlatego że jego zakres pracy jest zorientowany na ekonomię. Moment obrotowy to 147Nm i też chodzi o to by był on dostępny w jak najszerszym zakresie obrotów. Nie są więc ważne parametry szczytowe silnika ale efektywne, to wszystko jest wspomagane średniodużym silnikiem elektrycznym. Jego moc to 43KM a moment obrotowy to 170Nm, silnik elektryczny ma tą zaletę że moment obrotowy w maksymalnej wartości ma już od 0 obr/min. To wszystko co produkują obie jednostki na koła przenosi sześcio biegowa skrzynia DCT czyli dwu sprzęgłowy automat. Łączne wartości szczytowe mocy to 141KM oraz 235Nm czyli mniej więcej tyle ile ma 1400cm3 benzynowe turbo ale z tu z lepszą elastycznością i efektywnością.
Hyundai Ioniq Hybrid – zawieszenie/koła/hamulce
Zawieszenie z przodu oparte jest na kolumnach McPherson z tyłu belka skrętna ale zestrojone jest to na lekko-sportowo i daje trochę pazura. Koła 225/45×17 zapewniają doby kontakt z podłożem, zwykle w hybrydach są cieńsze by zwiększyć ekonomię poruszania się. Hamulce są tarczowe i wentylowane na przedniej osi. Droga hamowania też jest raczej przyzwoita bo udało nam się zatrzymać auto na 37 metrach ze 100km/h. Ja jednak zawsze będę zwolennikiem twardszego zawieszenia oraz szerszych opon bo to zawsze zapewnia krótszą drogę hamowania. Tu jednak głównym przesłaniem jest ekonomia i nawet koła muszą być jej podporządkowane.
Hyundai Ioniq Hybrid – Ekonomia
Nigdy nie udało nam się przekroczyć 8l/100km używając szybkiej jazdy i korków w mieście. Realne średnie zużycie przy normalnej jeździe to 6l/100km, w trasie weźmie o litr mniej a na autostradzie przy 140km/h litr więcej. Niestety hybryda zawsze najlepiej czuje się przy średnio niskich prędkościach stałych bo wtedy pracuje jedynie silnik spalinowy. Jej domeną jest miasto lub zatłoczona droga bo tam może odzyskiwać energię hamowania a to dla niej jest najważniejsze.
Test Infiniti Q50S Hybryda niepodobna do innych
https://www.youtube.com/watch?v=D5m9xJ0N24Q