Badania techniczne – już nie zrobisz na lewo

507

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

badania techniczne

Czy zmiany rzeczywiście wyeliminują łapówkarstwo i lewe badania techniczne? Nowe prawo jest gotowe i zaczyna obowiązywać już za chwilę.

Idą duże zmiany w przepisach, jeżeli chodzi o badania techniczne. Już od 30 października 2017 zaczynają obowiązywać zaostrzone regulacje, które znaczniei utrudnią życie nie tylko nieuczciwym kombinatorom. Również zwykły Kowalski będzie miał gorzej i trudniej. Czy zmiany w prawie, które za chwilę już wchodzą w życie, rzeczywiście poprawią funkcjonowanie systemu w tym zakresie? Czas pokaże…

Zapłać z góry

Jeżeli jesteś pewny jakości i stanu swojego auta, zmiana ta nie wnosi nic szczególnego. Nowe przepisy nakładają obowiązek uiszczania opłay za badania techniczne z góry – zanim diagnosta w ogóle rozpocznie swoje działania. Niestety, opłata nie zostanie zwrócona w przypadku gdy okaże się, że samochód nie może być dopuszczony do dalszej eksploatacji i nie uzyskamy kolejnej pieczątki w dowodzie rejestracyjnym.

badania techniczne

Centralna ewidencja

Ewentualny negatywny wynik badania technicznego będzie, zgodnie z zapowiedziami ustawodawcy, umieszczany w systemie elektronicznym o kryptonimie „Mój Pojazd“ – który to system będzie widoczny wszystkim stacjom diagnostycznym. Ale nie tylko. Wgląd do tej bazy otrzyma policja i inne służby – tak aby historia pojazdu mogła być widoczna podczas kontroli drogowej. Nawet jeżeli zatrzymany samochód w chwili obecnej jest sprawny i posiada aktualne badania techniczne, policja zobaczy, że rok czy dwa lata wstecz były problemy ze sprawnością samochodu. Czy taka informacja jest niezbędna i nie wpłynie na działania kontrolne policjanta dziś? Pytanie wydaje się dość zasadne.

Nie dogadasz się

Wszystkie zmiany, które właśnie wchodzą w życie, mają podobno na celu wyeliminowanie nieuczciwych praktyk. Chodzi o dogadywanie się między diagnostą a kierowcą, dawanie łapówek, dopuszczanie wraków do jazdy po polskich drogach. Czy jest to uzasadniona zmiana? Kontrowersji oczywście nie brakuje. Dodatkową zmianą jest fakt, iż stacje wykonujące badania techniczne przestają podlegać starostwom, a nadzór przejmuje Transportowy Urząd Techniczny. Centralna Ewidencja Pojazdów, która ma być miejscem gromadzenia wszystkich tych danych, zsumuje całą historię kierowcy i jego auta. Ilość punktów karnych, negatywne wyniki badań technicznych. Będzie trudniej dogadać się z diagnostą. Ale czy zmiany rzeczywiście wyeliminują proceder łapówkarstwa i nieuczciwe dopuszczanie do ruchu szrotów?

Zobaczymy.

Przeczytaj także:

https://bezpiecznapodroz.org/zaparowane-szyby-a-bezpieczenstwo-drodze

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia