Czy zmiany rzeczywiście wyeliminują łapówkarstwo i lewe badania techniczne? Nowe prawo jest gotowe i zaczyna obowiązywać już za chwilę.
Idą duże zmiany w przepisach, jeżeli chodzi o badania techniczne. Już od 30 października 2017 zaczynają obowiązywać zaostrzone regulacje, które znaczniei utrudnią życie nie tylko nieuczciwym kombinatorom. Również zwykły Kowalski będzie miał gorzej i trudniej. Czy zmiany w prawie, które za chwilę już wchodzą w życie, rzeczywiście poprawią funkcjonowanie systemu w tym zakresie? Czas pokaże…
Zapłać z góry
Jeżeli jesteś pewny jakości i stanu swojego auta, zmiana ta nie wnosi nic szczególnego. Nowe przepisy nakładają obowiązek uiszczania opłay za badania techniczne z góry – zanim diagnosta w ogóle rozpocznie swoje działania. Niestety, opłata nie zostanie zwrócona w przypadku gdy okaże się, że samochód nie może być dopuszczony do dalszej eksploatacji i nie uzyskamy kolejnej pieczątki w dowodzie rejestracyjnym.
Centralna ewidencja
Ewentualny negatywny wynik badania technicznego będzie, zgodnie z zapowiedziami ustawodawcy, umieszczany w systemie elektronicznym o kryptonimie „Mój Pojazd“ – który to system będzie widoczny wszystkim stacjom diagnostycznym. Ale nie tylko. Wgląd do tej bazy otrzyma policja i inne służby – tak aby historia pojazdu mogła być widoczna podczas kontroli drogowej. Nawet jeżeli zatrzymany samochód w chwili obecnej jest sprawny i posiada aktualne badania techniczne, policja zobaczy, że rok czy dwa lata wstecz były problemy ze sprawnością samochodu. Czy taka informacja jest niezbędna i nie wpłynie na działania kontrolne policjanta dziś? Pytanie wydaje się dość zasadne.
Nie dogadasz się
Wszystkie zmiany, które właśnie wchodzą w życie, mają podobno na celu wyeliminowanie nieuczciwych praktyk. Chodzi o dogadywanie się między diagnostą a kierowcą, dawanie łapówek, dopuszczanie wraków do jazdy po polskich drogach. Czy jest to uzasadniona zmiana? Kontrowersji oczywście nie brakuje. Dodatkową zmianą jest fakt, iż stacje wykonujące badania techniczne przestają podlegać starostwom, a nadzór przejmuje Transportowy Urząd Techniczny. Centralna Ewidencja Pojazdów, która ma być miejscem gromadzenia wszystkich tych danych, zsumuje całą historię kierowcy i jego auta. Ilość punktów karnych, negatywne wyniki badań technicznych. Będzie trudniej dogadać się z diagnostą. Ale czy zmiany rzeczywiście wyeliminują proceder łapówkarstwa i nieuczciwe dopuszczanie do ruchu szrotów?
Zobaczymy.
https://bezpiecznapodroz.org/zaparowane-szyby-a-bezpieczenstwo-drodze