Muzyka w samochodzie – jak wpływa na Twoją jazdę?
Wielu kierowców podczas jazdy samochodem nie wyobraża sobie, aby nie włączyć chociaż cichego brzdąkania w radiu. Często robimy to bez zastanowienia, a z przyzwyczajenia. Czy zastanawiałeś się jednak kiedyś jak muzyka w samochodzie wpływa na bezpieczeństwo jazdy? Pewnie nie, bo to naturalne, że wsiadając do auta musi coś „lecieć” w tle. A czy wiesz, że Twoje bezpieczeństwo zależy od rodzaju muzyki i poziomu jej głośności?
Muzyka w samochodzie może poprawić bezpieczeństwo?
Słuchanie muzyki wbrew pozorom może wpływać bardzo pozytywnie na nastrój kierowcy – a co za tym idzie również na jego zachowanie i koncentrację, która często jest zachwiana szczególnie w nadmiernym hałasie dobiegającym z zewnątrz. Koncentracja to jeden z najważniejszych warunków bezpiecznego prowadzenia samochodu. Poirytowanie może natomiast doprowadzić do bardziej agresywnego i brawurowego zachowania na drodze.
A kiedy muzyka okazuje się niebezpieczna ?
Niestety, nie zawsze muzyka pomaga nam się skupić na drodze. Ogromne znaczenie ma wybór słuchanych utworów i ich tempo – jeśli jest ono zbyt szybkie, kierowca może podświadomie przyspieszać, by dopasować tempo jazdy do muzyki. Warto zwrócić na to uwagę podczas jazdy :). Optymalne tempo utworu jest natomiast zgodne z rytmem bicia ludzkiego serca. Niebezpieczna może być również głośna muzyka, która może zagłuszyć np. sygnał nadjeżdżającej karetki pogotowia.”Jeżeli kierowca decyduje się słuchać muzyki w samochodzie, powinien zwrócić uwagę na to, że nie mogą to być utwory zbyt absorbujące jego uwagę, bo to prowadzi do mniejszego skupienia na prowadzeniu auta. Z tego samego powodu za kierownicą niebezpieczne może być śpiewanie czy poruszanie się w rytm muzyki „– mówią trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.
Pieszy i rowerzysto również jesteście uczestnikami drogi – uważajcie !
„Piesi i rowerzyści powinni zachować rozsądek w kwestii słuchania muzyki. Przykładowo dobrym nawykiem jest zdejmowanie słuchawek, gdy dochodzimy do przejścia dla pieszych. Świadomość tego zagrożenia powinni mieć także kierowcy i zachować szczególną ostrożność, gdy widzą rowerzystę czy pieszego ze słuchawkami w uszach „– mówi Zbigniew Weseli, Dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.