Polacy jeżdżą coraz młodszymi autami – jest nowy raport

309

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Polacy jeżdżą coraz młodszymi autami

Polacy jeżdżą coraz młodszymi autami – jest nowy raport

To co jeszcze do niedawna wydawało się wręcz niemożliwe, stało się faktem. W ciągu roku średni wiek samochodów, którymi jeżdżą Polacy zamiast wzrosnąć zmalał. Co ciekawe był to dość duży spadek. Jeszcze rok temu średni wiek auta jeżdżącego po polskich drogach wynosił ponad 17 lat. Na tle całej Unii Europejskiej byliśmy daleko poza czołówką. Jednak w tym roku ku zaskoczeniu wszystkich średni wiek aut jeżdżących po polskich drogach zmalał. Obecnie wynosi nieco ponad 13 lat. W perspektywie roku jest to dość duża zmiana na plus. Dane te wynikają z raportu Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Pojazdów ACEA. Polacy jeżdżą coraz młodszymi autami i to jest fakt.

Polacy jeżdżą coraz młodszymi autami – nadal daleko poza czołówką

Polacy jeżdżą c oraz młodszymi autami
Średni wiek auta w Polsce zmalał z ponad 17 lat do poziomu nieco ponad 13 lat

Choć średni wiek aut w Polsce zmalał, to nadal jesteśmy daleko poza czołówką. A w zasadzie bliżej nam do końca zestawienia niż do czołówki. Obecnie nasz kraj znajduje się na 17 pozycji wśród 25 monitorowanych krajów. Wpływ na to ma fakt, że Polacy w dalszym ciągu najchętniej kupują auta używane. Zazwyczaj są do naszego kraju sprowadzane z zachodu Europy. Pomimo tego lawinowo wzrosła w ciągu roku liczba nowych aut wyjeżdżających z salonów sprzedaży. W ciągu roku odnotowano wzrost na poziomie 10,5 procent. Nie oznacza to jednak, że coraz więcej obywateli może sobie pozwolić na nowe auto. Popyt w Polsce napędzają firmy, które kupują coraz więcej nowych aut firmowych.

Polacy jeżdżą coraz młodszymi autami – przede wszystkim rynek wtórny

W dalszym ciągu najczęściej poszukujemy aut na rynku wtórnym. Obecnie postępuje tak dwie trzecie Polaków. W tym  zestawieniu w dalszym ciągu dominują auta ponad 10 letnie, których łącznie zarejestrowano 54 procent w całym zestawieniu. Coraz częściej jednak kupujemy auta z potwierdzonym przebiegiem. Wynika to z faktu, że na rynku wtórnym pojawia się coraz więcej aut, które jeździły w firmach w ramach wynajmu długoterminowego. W takim przypadku przebieg zazwyczaj jest autentyczny i udokumentowany. Jeśli chodzi o kraj z którego najchętniej importujemy samochody, to nieprzerwanie prym wiodą Niemcy.

Zobacz również: Akcja „Bezpieczny weekend – Boże Narodzenie”

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia