Jazda zimą – jak uniknąć karambolu?

384

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

jazda zimą

Jazda zimą – jak uniknąć karambolu?

Jazda samochodem zimą bez wątpienia nie należy do łatwych. Zmienne warunki na drodze, opady śniegu czy chociażby nadmierna prędkość to tylko niektóre przyczyny groźnych w skutkach wypadków drogowych. Tych niebezpiecznych zdarzeń można byłoby częściowo uniknąć, gdyby część kierowców stosowało się do kilku prostych zasad. Jazda zimą to także okres w którym nasze auto powinno być nad wyraz w dobrej kondycji. Sprawny technicznie samochód oraz stosowanie się do kilku prostych zasad to klucz do ograniczenia liczby wypadków w okresie zimowym. Oto zasady o których warto pamiętać podczas jazdy samochodem zimą.

Jazda zimą – w miarę możliwości hamuj łagodnie

Choć może to wydawać się dziwne postaraj się w miarę możliwości hamować łagodnie. Dzięki temu zwiększa się szansa na to, że kierowca jadący za tobą albo zdąży wyhamować także, albo przynajmniej zdąży uciec na inny pas. W przypadku gwałtownego hamowania na śliskiej nawierzchni nie wytracimy prędkości tak szybko jak w przypadku suchej jezdni, a ponadto jest wielce prawdopodobne, że wpadniemy w poślizg. Warto pamiętać także o odpowiednim doborze siły hamowania. Jadąc zimą należy unikać naprzemiennego wciskania i puszczania hamulca czyli tak zwanego hamowania na raty. W takim przypadku również możemy wpaść w poślizg, a ponadto możemy w ten sposób zdezorientować kierowcę jadącego za nami.

Jazda zimą – dokładnie analizuj sytuację na drodze

Podczas jazdy zimą należy obserwować sytuację wokół pojazdu

Szczególnie w warunkach zimowych warto nad wyraz mocno obserwować sytuację nie tylko z przodu, ale także z boku oraz z tyłu pojazdu. Jeżeli zamierzamy zmienić pas ruchu trzeba korzystać zarówno z bocznych jak i wstecznych lusterek. Pomimo stosunkowo niewielkiej prędkości możemy zajechać drogę drugiemu kierowcy i doprowadzić do kolizji bądź wpadnięcia w poślizg, które szczególnie na autostradzie może przerodzić się w karambol. Jeżeli zatrzymujemy się na końcu kolumny pojazdów także obserwujmy wsteczne lusterko. Dzięki temu będziemy widzieć czy kierowca za nami zdąży wyhamować czy nie. Jeżeli zauważymy w porę, że nie zdoła zahamować, to teoretycznie mamy jeszcze szanse na to, aby spróbować uciec na drugi pas. Pamiętajmy także o tym, że szczególnie zimą istotna jest zasada ograniczonego zaufania na drodze.

Zobacz również: Ruszanie pod górkę zimą

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia