Dzień Grzeczności za Kierownicą – co nas drażni w innych kierowcach?

362

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Dzień Grzeczności za Kierownicą

Dzień Grzeczności za Kierownicą – kultura nie tylko od święta

To, że jazda samochodem zamiast przyjemności może stać się koszmarem zapewne przekonał się nie jeden kierowca. Zamiast jechać swobodnie po drodze, to co chwila pojawia się jakaś przeszkoda, a brzydkie słowa pojawiają się nie zwykle często. Na drogach często krytykujemy jazdę drugiego kierowcy, a to, że za szybko jedzie, a to, że wyjechał, że wymusił, przykładów może być w nieskończoność. Nie wiem czemu wśród kierowców jest tyle jadu.. Wszyscy jedziemy w jednym kierunku. A jakie zachowania kierowców są najbardziej irytujące?

Dzień Grzeczności za Kierownicą

Przykładów na to jak wkurzający potrafią być kierowcy można znaleźć tysiące. Nie chodzi o to, by wypominać je każdemu z osobna, ale po to aby choć trochę zrozumieć kulturę kierowcy. Polscy kierowcy są mało kulturalni na drodze. Nie jest to żadna nowość, a wręcz przeciwnie doszło nawet do tego, że powstała ustawa o obowiązku jazdy na suwak. Jazda na suwak, niby każdy zna, niby każdy stosuje ale jak przychodzi co do czego to nie każdy się do niej stosuje.

Blokowanie lewego pasa

Blokowanie lewego pasa – tak to może wkurzać, tym bardziej jeżeli tym pasem jedzie osoba 50 km/h i za 3 km ma zamiar skręcić w lewo. W tym wypadku osoba za nią powinna zachować kulturę i nie poganiać wolniejszego kierowcy poprzez dojeżdżanie do zderzaka czy błyskanie światłami. Pamiętajmy o tym, że kierowca z poprzedzającego samochodu może się również zestresować takimi zaczepkami i zrobić głupi manewr.

Wymuszenie pierwszeństwa

Wymuszenie pierwszeństwa – to jest już standard. Kierowcy nie znający przepisów, albo udający, że ich nie znają. Kierowcy zmieniający na siłę pas ruchu, włączający się do ruchu. To na naszych drogach jest codzienność. Mało kto wie, że za wymuszenie pierwszeństwa grozi nam mandat w wysokości 300 zł i aż 5 punktów karnych.

Blokowanie skrzyżowań

Wśród irytujących zachowań kierowców znalazłam również hasło – blokowanie skrzyżowań. Tak jest to problem, i faktycznie przeszkadza to gdy nie można przez skrzyżowanie przejechać. Natomiast zauważyłam, że kierowcy coraz bardziej pilnują się aby nie utknąć na skrzyżowaniu szczególnie tym z sygnalizacją świetlną.

Dzień Grzeczności za Kierownicą

Cwaniakowanie

Cwaniakowanie jako kolejna oznaka braku szacunku do innych kierowców. Omijanie całego korku, gdzie wszyscy stoją i wpychanie się na sam początek to istny brak kultury. Wszyscy jedziemy w tym samym kierunku, i wszyscy jedziemy tyle samo czasu. Taki cwaniaczek nie pomyśli o tym, że gdyby nie jego wpychanie się to taki korek byłby płynniejszy. Taki cwaniaczek pomyśli tylko o sobie. Gorzej jest z tymi co np. skręcają w lewo z pasa do jazdy na wprost, gdzie ewidentnie wydzielony jest pas do lewoskrętu. Przykładów można więcej podawać, nie zmienia to faktu, że na takich trzeba najbardziej uważać, bo taki cwaniaczek nie myśli o innych uczestnikach ruchu tylko o sobie samym.

Parkowanie

No i manewr, który z pozoru łatwy okazuje się skomplikowanym. Mowa tu o parkowaniu. Każdy z nas miał chyba sytuację, że nie miał gdzie zaparkować przez jakiegoś innego kierowcę. Bo to, że samochodów coraz więcej a miejsc parkingowych coraz mniej to jedno. A to, że samochód zaparkuje na dwóch miejscach to drugie. Na szczęście coraz więcej osób zwraca na to uwagę, a straż miejska rozdaje więcej mandatów. Ciekawe tylko, czy tacy kierowcy wyciągną z tego lekcję i zaczną traktować innych kierowców na równi…

Kultura za kierownicą

Szanujmy się na drodze a trasa będzie przyjemniejsza. Dzisiaj obchodzimy Dzień grzeczności za kierownicą dlatego pamiętajmy o tym, że nie jesteśmy sami na drodze a gesty „przepraszam” i „dziękuje” sprawią, że będzie nam się milej jechało.

A jakie Was drażnią zachowania kierowców?

Przeczytaj Petycja – NIE dla Automatycznych Ograniczników Prędkości

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia