Manualna skrzynia biegów – charakterystyczne usterki

1470

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

manualna skrzynia biegów

Manualna skrzynia biegów – charakterystyczne usterki

Automatyczne skrzynie biegów zyskują coraz większą popularność. Nie oznacza to jednak, że tradycyjne, manualne przekładnie już niedługo odejdą do lamusa. Wręcz przeciwnie. Tego typu rozwiązanie jeszcze bardzo długo będzie stosowane w procesie produkcyjnym samochodów. W dalszym ciągu także ręczne przekładnie stanowią większość jeśli chodzi o auta poruszające się po polskich drogach. Choć tego typu przekładnie cechują się dość prostą konstrukcją, to nie oznacza to, że się nie psują. Manualna skrzynia biegów to także charakterystyczne usterki. W tym artykule postaramy się wskazać najczęstsze mankamenty jakie trapią tego typu przekładnie. O skrzynię manualną jak o każdą inną trzeba dbać w odpowiedni sposób.

Manualna skrzynia biegów – uważajmy na łożyska

manualna skrzynia biegów
Uszkodzona skrzynia biegów wydaje charakterystyczne objawy

Niestety wiele skrzyń manualnych ma wady fabryczne, które z czasem doprowadzają do kosztownych awarii. Z reguły pierwsze problemy zaczynają się od łożyska w skrzyni biegów. W zasadzie to łożysk bo jest ich aż osiem {w zależności od modelu}. Pierwszym objawem sygnalizującym, że coś złego się dzieje jest charakterystyczny odgłos szumienia lub buczenia. Odpowiednio szybka reakcja uchroni nas od poważniejszych usterek. Zaniedbanie problemu z łożyskami niesie za sobą o wiele poważniejsze skutki. Przede wszystkim w takiej sytuacji jesteśmy narażeni na uszkodzenie trybów, tylnej obudowy czy nawet całego mechanizmu różnicowego. Jeżeli w porę zareagujemy i usuniemy problem w postaci łożysk to uchronimy się przed o wiele wyższymi wydatkami.

Manualna skrzynia biegów – na co zwrócić uwagę

Jeżeli coś złego dzieje się z przekładnią to prędzej czy później zauważymy to. Oto kilka niepokojących objawów na które powinniśmy zwrócić uwagę. Przede wszystkim niepożądane jest zgrzytanie podczas zmiany biegów. Poza zgrzytaniem powinniśmy być wyczuleni także na charakterystyczne pukanie podczas zmiany przełożenia. Jeżeli podczas przyśpieszania nasza skrzynia, a w zasadzie jej drążek wykonuje charakterystyczny ruch to również znak, że dzieje się coś niepokojącego. W niektórych skrzyniach manualnych dość często psuły się wybieraki skrzyni biegów. W takim przypadku nasza przekładnia jest bardzo nieprecyzyjna i trudno jest trafić w którykolwiek bieg. Im szybciej zareagujemy na powyższe symptomy tym większa szansa na o, że ewentualna naprawa nie będzie bardzo kosztowna.

Zobacz również: Skrzynia automatyczna czy manualna – wady i zalety

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia