Jak działa klimatyzacja samochodowa?

1357

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Klimatyzacja samochodowa

Klimatyzacja samochodowa – co należy o niej wiedzieć?

Zaczyna się robić coraz cieplej. A co za tym idzie, właściciele samochodów myślą o założeniu lub uzupełnieniu klimatyzacji. W dzisiejszych czasach jest ona praktycznie we wszystkich samochodach, więc warto zgłębić wiedzę na jej temat. Każdy kierowca powinien znać chociażby podstawowe informacje na temat tego układu.

Klimatyzacja samochodowa sprawdzana raz w roku

Klimatyzacja najbardziej przydaje się wiosną i latem, kiedy zapewnia ona optymalną temperaturę wewnątrz pojazdu. Ale nie tylko. Klimatyzacja przydaje się również jesienią i zimą do odparowywania szyb, o czym dużo kierowców zapomina. Klimatyzacja powinna być włączona co najmniej 15 minut w tygodniu przez cały rok. Chodzi tu głównie o właściwe smarowanie olejem sprężarki klimatyzacji.

Klimatyzacja samochodowa

Przegląd klimatyzacji powinien być wykonany raz do roku. Podczas takich kontroli usuwa się bakterie, grzyby i pleśnie (o ile są). Po drugie mechanicy sprawdzą czy klimatyzacja jest w pełni wydajna, i nie „zjada” dodatkowo paliwa. No a po trzecie, podczas kontroli wykryte zostają inne nie prawidłowości, które trzeba naprawić. Wcześnie wykryte uszczelki pozwolą cieszyć się pełniejszym portfelem.

Jak działa klimatyzacja samochodowa?

Najważniejszym elementem układu jest kompresor. Jego rolą jest zwiększanie ciśnienia czynnika chłodzącego, a tym samym temperatury. Kompresor pompuje czynnik do skraplacza, który obniża temperaturę – chłodzi go powietrze napływające z zewnątrz, a także specjalny wentylator klimatyzacji, który załącza się w momencie naciśnięcia przycisku uruchomienia klimatyzacji. Skraplacz zmienia także stan skupienia czynnika – z gazowego w płynny. Kolejnym etapem jest osuszacz, który usuwa wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia oraz wilgoć. Po tym, czynnik klimatyzacji trafia do zaworu rozprężnego – tu ma miejsce ochłodzenie się czynnika i zwiększenie jego objętości. Tak przygotowane chłodziwo trafia potem do kompresora.

Jak rozpoznać, że coś się dzieje z naszą klimatyzacją?

Po włączeniu klimatyzacji w kabinie jest nadal gorąco i nie czujesz chociażby cienia chłodnego powietrza, a po kilku minutach to się nie zmienia? Najpewniej jest coś nie tak z układem. Przyczyną może być zarówno zatarta sprężarka jak i awaria chłodnicy czy wentylatora klimatyzacji.

Klimatyzacja samochodowa

Kolejną rzeczą na którą zwróćmy uwagę jest parowanie szyb. Często zdarza się, że pomimo uruchomienia klimatyzacji szyby w samochodzie nadal parują. Jedną z przyczyn może być zatkany filtr kabinowy. Zużyty element nie jest w stanie zapewnić odpowiedniego przepływu powietrza. Innym powodem dla którego szyby zachodzą parą pomimo włączonej klimatyzacji mogą być niedrożne kanały odpływowe, a w podszybiu zbiera się woda. Ta sama zasada dotyczy zresztą innych nieszczelności w samochodzie – jakże często wilgoć przedostaje się choćby przez uszczelki w drzwiach.

Klimatyzacja samochodowa

A jeżeli uszczelki są szczelne, kanały odpływowe drożne, a mimo to na szybach pojawia się nalot? To istnieje duża szansa na to, że zatkaniu uległa nagrzewnica. Wymiana tego elementu potrafi być kosztowna. Nie kiedy konieczny jest również demontaż deski rozdzielczej.

Kontrola raz do roku!

Dlatego tak ważne są kontrole, aby nie dopuścić do takich kosztownych napraw. A najważniejsze by nie dopuścić do awarii kompresora, bo awaria tej części jest bardzo droga.

Przeczytaj Rower elektryczny o tym nalezy pamietac

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia