Rower elektryczny – o tym należy pamiętać
Rowery elektryczne stają się coraz popularniejsze na ulicach polskich miast. Choć do innych krajów jeszcze nam daleko. W skali europejskiej najwięcej tego typu pojazdów sprzedaje się w Holandii. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ od dawna Holandia uważana jest za kraj rowerem stojący. Take w Polsce odsetek rowerów wspomaganych elektrycznie jest coraz większy. Większa liczba tego typu pojazdów rodzi jednak pytanie co do przepisów prawa. A konkretniej, jak regulują one tego typu pojazdy i czy do ich prowadzenia potrzebne są dodatkowe uprawnienia. To zależy od wielu czynników o których wspomnimy niżej. Rower elektryczny to ciekawa alternatywa dla innych pojazdów tego typu. Ale pamiętajmy, aby korzystać z niego z głową.
Rower elektryczny – jak tradycyjny, ale pod pewnymi warunkami
Rower ze wspomaganiem elektrycznym jest zwykłym jednośladem kiedy spełnia kilka przesłanek prawnych. Przede wszystkim ważna jest moc wspomagania elektrycznego. Aby móc mówić o tradycyjnym jednośladzie silnik wspomagający może mieć napięcie nie większe niż 48V i moc, która nie przekracza 250W. Zgodnie z przepisami ma o działać w taki sposób, że wspomaganie elektryczne słabnie wraz z prędkością jazdy. Powyżej 25 kilometrów na godzinę w myśl przepisów napęd elektryczny ma być odłączany. Jeżeli te warunki spełnimy to nasz pojazd w myśl prawa jest tradycyjnym rower. Oznacza to, że możemy nim jako osoby dorosłe swobodnie poruszać się po drogach publicznych i ścieżkach rowerowych. Nie potrzebujemy też dodatkowych uprawnień.
Rower elektryczny – czasem jest motorowerem
Jeżeli nasz pojazd nie spełnia wyżej wspomnianych przesłanek to traktowany w myśl przepisów jest jako motorower. Zazwyczaj chodzi oto, że wspomaganie elektryczne nie wyłącza się przy prędkości powyżej 25 kilometrów na godzinę. W takiej sytuacji obowiązuje nas zakaz poruszania się po ścieżkach rowerowych. Ponadto należy pamiętać o tym, że jeżeli nasz pojazd jest klasyfikowany jako motorower to osoby w wieku od 14 do 17 lat muszą posiadać kategorię AM prawa jazdy tak samo jak w przypadku tradycyjnego motoroweru czy skutera. Tego typu pojazd musi by też zarejestrowany, posiadać polisę OC oraz odpowiednią homologację. Istotne jest również to, że można nim jeździć wyłącznie w kasku.