Rower elektryczny – o tym należy pamiętać

350

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

rower elektryczny

Rower elektryczny – o tym należy pamiętać

Rowery elektryczne stają się coraz popularniejsze na ulicach polskich miast. Choć do innych krajów jeszcze nam daleko. W skali europejskiej najwięcej tego typu pojazdów sprzedaje się w Holandii. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ od dawna Holandia uważana jest za kraj rowerem stojący. Take w Polsce odsetek rowerów wspomaganych elektrycznie jest coraz większy. Większa liczba tego typu pojazdów rodzi jednak pytanie co do przepisów prawa. A konkretniej, jak regulują one tego typu pojazdy i czy do ich prowadzenia potrzebne są dodatkowe uprawnienia. To zależy od wielu czynników o których wspomnimy niżej. Rower elektryczny to ciekawa alternatywa dla innych pojazdów tego typu. Ale pamiętajmy, aby korzystać z niego z głową.

Rower elektryczny – jak tradycyjny, ale pod pewnymi warunkami

rower elektryczny
Warto znać obowiązujące przepisy

Rower ze wspomaganiem elektrycznym jest zwykłym jednośladem kiedy spełnia kilka przesłanek prawnych. Przede wszystkim ważna jest moc wspomagania elektrycznego. Aby móc mówić o tradycyjnym jednośladzie silnik wspomagający może mieć napięcie nie większe niż 48V i moc, która nie przekracza 250W. Zgodnie z przepisami ma o działać w taki sposób, że wspomaganie elektryczne słabnie wraz z prędkością jazdy. Powyżej 25 kilometrów na godzinę w myśl przepisów napęd elektryczny ma być odłączany. Jeżeli te warunki spełnimy to nasz pojazd w myśl prawa jest tradycyjnym rower. Oznacza to, że możemy nim jako osoby dorosłe swobodnie poruszać się po drogach publicznych i ścieżkach rowerowych. Nie potrzebujemy też dodatkowych uprawnień.

Rower elektryczny – czasem jest motorowerem

Jeżeli nasz pojazd nie spełnia wyżej wspomnianych przesłanek to traktowany w myśl przepisów jest jako motorower. Zazwyczaj chodzi oto, że wspomaganie elektryczne nie wyłącza się przy prędkości powyżej 25 kilometrów na godzinę. W takiej sytuacji obowiązuje nas zakaz poruszania się po ścieżkach rowerowych. Ponadto należy pamiętać o tym, że jeżeli nasz pojazd jest klasyfikowany jako motorower to osoby w wieku od 14 do 17 lat muszą posiadać kategorię AM prawa jazdy tak samo jak w przypadku tradycyjnego motoroweru czy skutera. Tego typu pojazd musi by też zarejestrowany, posiadać polisę OC oraz odpowiednią homologację. Istotne jest również to, że można nim jeździć wyłącznie w kasku.

Zobacz również: Obowiązkowe ubezpieczenie OC dla rowerzysty?

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia