Upalne dni – jak uniknąć przegrzania auta

347

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

upalne dni

Upalne dni – jak uniknąć przegrzania auta

Na termometrach coraz wyższe temperatury jak przystało na lato. Dobra pogoda i okres letni to czas kiedy wielu z nas wyjeżdża na weekend nierzadko pokonując spore dystanse. Zdarza się, że podczas takiej podróży utkniemy w korku. Wysoka temperatura, długie dystanse i jazda w korku to idealne warunki do przegrzania silnika. Planując taki wyjazd warto przestrzegać kilku zasad, które zapewnią nam bezpieczne dotarcie do celu. Upalne dni to wymagający czas dla kierowcy, ale także jego samochodu. Warto pamiętać, że odpowiedni poziom płynu chłodniczego to jeszcze nie wszystko. Nie należy zapominać także o innych podzespołach naszego samochodu.

Upalne dni – o tym warto pamiętać

upalne dni
Sprawny układ chłodzenia o podstawa

Stan techniczny naszego auta jest bardzo istotnym parametrem. Planując podróż w upale trzeba skontrolować parę rzeczy. Przede wszystkim należy zadbać o prawidłowy poziom płynu chłodzącego, ale także oleju silnikowego. Zarówno płyn chłodniczy jak i olej silnikowy odprowadzają z naszej jednostki napędowej nadmiar ciepła. Dlatego ich prawidłowy poziom jest tak istotny w ciepłe dni. Cały układ chłodzenia powinien być sprawny. Dotyczy to także przewodów tego układu. Muszą być one bezwzględnie szczelne. Jeżeli zauważymy niepokojące wycieki to warto niezwłocznie udać się do mechanika. W całości sprawny układ zagwarantuje nam to, że nasz silnik się nie przegrzeje.

Upalne dni – nie zapomnij o wentylatorze

Wentylator jest bardzo istotnym elementem układu chłodzenia, szczególnie w upalne dni. Jego awaria może nas sporo kosztować i skutkować przegrzaniem jednostki napędowej. Dlatego też warto sprawdzić jego działanie. Najprościej jest to zrobić w następujący sposób. Po dłuższej jeździe należy zatrzymać auto i pozostawić pracujący silnik na wolnych obrotach. W większości aut wentylator powinien się uruchomić po kilku minutach takiego postoju. Należy także pamiętać o wyłączeniu układu klimatyzacji. Jeżeli po tym czasie nic się nie wydarzy, a temperatura silnika zacznie niebezpiecznie wzrastać to znak, że mamy problem z układem wentylacji. W takiej sytuacji należy niezwłocznie udać się do mechanika.

Zobacz również: Jak działa klimatyzacja samochodowa?

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia