Jak zachować się przy kolizji?

469

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Jak zachować się przy kolizji

Stłuczka samochodowa: Jak zachować się po kolizji?

Stłuczka może zdarzyć się każdemu. Nawet najbardziej doświadczonemu kierowcy. Każdy kierowca w chwili zderzenia powinien wiedzieć jak ma się zachować. O ile w teorii każdy wszystko wie, o tyle w praktyce tego nie widać. Przy zdarzeniach drogowych często górę biorą emocje i strach, przez co kierowcy nie myślą racjonalnie. O wiele łatwiej jest, gdy kierowca wie jak zachować się w danej sytuacji. Tak więc o czym należy pamiętać i jak zachować się przy kolizji?

Stłuczka samochodowa: Jak zachować się po kolizji? – Po pierwsze oznakowanie miejsca kolizji

Przy zderzeniu aut w pierwszej kolejności trzeba sprawdzić czy nie ma żadnych poszkodowanych osób w pojazdach. Jeżeli nie ma rannych, należy oznakować miejsce kolizji (trójkąt ostrzegawczy) do czasu ustalenia winnego zdarzenia i spisania wszystkich niezbędnych danych (spisanie oświadczenia). Jeżeli jest spór co do winy w miejscu zdarzenia czekamy na policje.

Stłuczka samochodowa: Jak zachować się po kolizji

Trójkąt ostrzegawczy ustawiamy w terenie zabudowanym przy miejscu zdarzenia, poza terenem zabudowanym w odległości 30-50 metrów, a na drogach ekspresowych i autostradach w odległości 100 metrów.

Stłuczka samochodowa: Jak zachować się po kolizji? – Oświadczenie czy policja?

Gdy już miejsce zderzenia zostało oznakowane przychodzi czas na wyjaśnienie okoliczności powstania stłuczki. Jeżeli nie ma rannych a sprawca kolizji przyznaje się do winy to nie trzeba zawiadamiać policji. Wystarczy spisać oświadczenie, które przyda nam się dla ubezpieczyciela. W takim oświadczeniu muszą się znaleźć: dane personalne, numery z dowodu osobistego i prawa jazdy, przydatny numer telefonu, dane samochodów, opisane powstałe uszkodzenia, dane z dowodów ubezpieczeń aut, ustalenie sprawcy stłuczki oraz okoliczności zdarzenia wraz z datą, godziną i miejscem. W ramach dokumentacji możemy wykonać także zdjęcia miejsca kolizji np. uszkodzonych samochodów. Najlepiej wydrukować sobie takie oświadczenie z internetu i wozić ze sobą w schowku (na wszelki wypadek).

Stłuczka samochodowa: Jak zachować się po kolizji 2Jeżeli jednak kierowcy nie mogą dojść do porozumienia, wzywamy policję. Przy interwencji policji sprawca kolizji otrzymuje mandat i punkty karne. Mandat za kolizję zawiera się w kwocie oscylującej między 200 a 500 zł. Dodatkowo do konta sprawcy dopisanych zostanie aż 6 punktów karnych. Pamiętajmy, że przy „lekkich” kolizjach nie trzeba wzywać policji i można się dogadać.

Przeczytaj Blokowanie skrzyżowań i pasów idzie pod lupę?

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia