Dieta osób niepełnosprawnych ruchowo

437

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Dieta osób niepełnosprawnych ruchowo
W jaki sposób dieta osób z niepełnosprawnością ruchową powinna być zbilansowana?

„Jesteś tym, co jesz”  – słyszymy dziś niejednokrotnie w kontekście naszego odżywiania. W przypadku osób niepełnosprawnych ruchowo problem nadwagi to głównie efekt siedzącego trybu życia. Tym bardziej istotną rolę odgrywa odpowiednia dieta. Na co można sobie pozwolić w tej sytuacji, a czego lepiej unikać?

Dieta osób niepełnosprawnych ruchowo – przypadki

Należy po raz kolejny zwrócić uwagę na to, że niepełnosprawność ruchowa to nie tylko osoby poruszające się na wózkach. Brak kończyn, poruszanie się o kulach czy różnego typu schorzenia kręgosłupa. Ile typów niepełnosprawności, tyle zapotrzebowań na wartościową dietę. Składniki? Wszędzie bardzo podobne. Grunt, by były odpowiednio zbilansowane. Dla osób niepełnosprawnych ruchowo niewłaściwa dieta generuje takie same zagrożenia, jak w przypadku osób pełnosprawnych. Nadciśnienie, problemy z układem krążenia, cukrzyca czy zbyt wysoki poziom cholesterolu. Warto przy tym zwrócić uwagę, że osoby z niepełnosprawnością ruchu wykonują mniej, lub nie wykonują wcale naturalnych, codziennych czynności, które w przypadku osób pełnosprawnych także można podpiąć pod aktywność fizyczną.

Zalecenia – dieta osób niepełnosprawnych ruchowo

Co jest oczywiste, należy całkowicie zminimalizować kaloryczność posiłków. Podstawą diety osób niepełnosprawnych ruchowo powinny być warzywa i owoce. Ponadto bardzo istotny jest nabiał, przede wszystkim dla zachowania równowagi energetycznej. Dlatego zalecane są produkty mleczne, zwłaszcza te poddane fermentacji. Co więcej, nabiał stanowi doskonałe uzupełnienie każdej potrawy. Zatem jeśli masz wybór, czy zagęścić zupę śmietaną, czy jogurtem naturalnym, to zdecydowanie wybierz drugą z opcji. Jeżeli już jednak mówimy o kaloriach, to te należy dostarczać w postaci pełnoziarnistego pieczywa, makaronu, ryżu czy kaszy.

Podstawę diety wśród osób z niepełnosprawnością ruchu powinny stanowić warzywa i owoce.

Ostrzeżenia – dieta osób niepełnosprawnych ruchowo

Co należy wyeliminować? Przede wszystkim warto maksymalnie ograniczyć słodycze, a już na pewno tzw. podjadanie, np. w sytuacjach stresowych. Do produktów zakazanych należy także alkohol. Wyeliminować należy potrawy zawierające nasycone kwas tłuszczowe, przede wszystkim gotowe dania z supermarketu. Do tuczących produktów należą także słodkie wypieki i białe pieczywo. Jeśli chodzi o tłuszcze, to należy zadbać o dostarczanie organizmowi produktów zawierających kwasy omega-3 i -6, które m.in. minimalizują ryzyko chorób nowotworowych i wspierają pracę mózgu.

W swojej diecie osoby z niepełnosprawnością ruchu powinny ograniczyć m.in. białe pieczywo.

Dieta osób niepełnosprawnych ruchowo – indywidualność

Każdy człowiek ma indywidualny wzrost, masę ciała, tryb życia, zmaga się też z różnymi dolegliwościami. Dlatego każdą dietę warto dobierać indywidualnie, najlepiej pod okiem dietetyka. Zarówno w przypadku osób niepełnosprawnych ruchowo, jak i ludzi pełnosprawnych, sprawdzają się te same prozdrowotne triki. Przykład: zamiast sztucznie słodzonych napojów, postaw na naturalną wodę z dodatkiem sezonowych owoców. Jedz częściej, a mniej, staraj się nie spożywać posiłków szybko. Kolacja powinna mieć miejsce nie później, niż 3 godziny przed snem.

Dieta osób niepełnosprawnych ruchowo to nie tylko profilaktyka zdrowotna prowadząca do poprawy jakości życia, ale i często dodatkowe wsparcie w codziennej rehabilitacji. Warto też, aby osoby te pomyślały o stałej aktywności fizycznej – oczywiście w pełni dostosowanej do naszych możliwości.

Czytaj także: Zawody wykonywane przez osoby niepełnosprawne

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia