Od dawna wiemy, że niepełnosprawność w żadnym stopniu nie wyklucza aktywizacji zawodowej. Aplikując na stanowisko pracy, osoby niepełnosprawne powinny być świadome ewentualnych zagrożeń. Z drugiej strony, w niektórych przypadkach dysfunkcja może być wręcz atutem do podjęcia zatrudnienia. Jakie zawody z powodzeniem wykonywane są przez osoby z niepełnosprawnością?
Osoby niepełnosprawne i ich cechy
Niepełnosprawność ruchowa przynosi najwięcej trudności w zatrudnianiu? Zdecydowanie jest to już mit. Dostosowanie stanowisk pracy poprzez dofinansowania to dziś norma. Ponadto osoby niepełnosprawne ruchowo doskonale sprawdzają się na stanowiskach administracyjno – biurowych. W związku z tym m.in. księgowość, praca w kadrach, informatyk (w tym grafik komputerowy), czy telemarketing to strzał w dziesiątkę! Zawody te związane są z szeroko pojętym kierowaniem dokumentacją firmy, a co za tym idzie – pracą z komputerem. W przypadku cech osobowościowych cenione są: punktualność, dokładność i terminowość. Kiedy mogą pojawić się trudności? Gdy mamy do czynienia np. z niedowładem lub brakiem kończyny, co utrudnia szybką pracę z komputerem.
Osoby niepełnosprawne – wykorzystajcie swoje atuty
Kiedy niepełnosprawność nie przeszkadza, a wręcz pomaga? Doskonałym przykładem są osoby niewidome, które doskonale sprawdzają się np. jako masażyści, lub testerzy smaków. Zanik jednego zmysłu powoduje, że wyostrzają się pozostałe zmysły. Dlatego osoby z niepełnosprawnością sprawdzają się również w policji, pomagając zidentyfikować przestępcę po barwie głosu. A co z działaniami artystycznymi? Stosunkowo niewielu osobom udało się zrobić karierę na scenie artystycznej (mimo to mamy doskonałe przykłady!). Osoby niepełnosprawne doskonale sprawdzają się w działaniach artystycznych. Przykładowo talenty plastyczne zdradza wiele osób z niepełnosprawnością intelektualną. To może otworzyć im również drzwi do pracy w kwiaciarni. Należy pamiętać, że osoby niepełnosprawne zazwyczaj cechują się większą wrażliwością. Modeling, fotografia, architektura – to działy, w których swoje miejsce mogą znaleźć osoby niesłyszące.
Osoby niepełnosprawne – oceńcie swoje możliwości
Często jest tak, że pracodawca z góry widzi bariery, nie zdając sobie sprawy z możliwości ich przeskoczenia. Osoby niepełnosprawne bardzo często same potrafią wypracować sobie sposoby na pokonywanie prozaicznych trudności. Dlatego warto te szczegóły omówić podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Z drugiej strony istotnie, aby osoba z niepełnosprawnością sama zdawała sobie sprawę ze swoich ograniczeń. Przykład? Kandydaci z zaburzeniami psychicznymi nie powinni aplikować na stanowiska wiążące się z pracą pod presją czasu. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku osób zmagających się z epilepsją. Jeżeli w wyniku niepełnosprawności pojawia się problem z wymową, to takie osoby powinny zastanowić się, zanim podejmą pracę w telemarketingu lub jako przedstawiciele handlowi.
Osoby niepełnosprawne, a pandemia
Koronawirus spowodował, że większość wszystkich pracowników musiała przejść na tzw. home office. Osoby niepełnosprawne na co dzień pracujące zdalnie nie mają żadnego problemu z tym trybem, zwłaszcza jeśli pracują np. w copywritingu czy jako tłumacze języków obcych.
Czytaj także: https://bezpiecznapodroz.org/2020/11/02/wsparcie-dla-osoby-z-niepelnosprawnoscia/