Sposoby na trudne miesiączki

20

Bolesne miesiączki to problem wielu kobiet. Dzięki zastosowaniu prostych metod można skutecznie złagodzić nieprzyjemne objawy. Jakie są najlepsze sposoby na trudne miesiączki? Kiedy należy udać się do specjalisty?

Sposoby na trudne miesiączki – postaw na naturę

Silne bóle w okolicach podbrzusza potrafią skutecznie uprzykrzyć życie. Większość kobiet w tym celu sięga po środki przeciwbólowe. Tymczasem należy uważać z ich stosowaniem, a zwłaszcza z częstotliwością. Jeżeli przestawimy się na naturalne alternatywy, tym lepiej dla nas. Podczas okresu, jak i na co dzień, najważniejsze jest odpowiednie nawodnienie organizmu. Przy trudnych miesiączkach warto skorzystać z dobroczynnego działania ziół. Jednym z nich jest rumianek, który wykazuje właściwości przeciwbólowe i uspokajające. Ponadto pomocne mogą być także m.in. melisa, rozmaryn czy kozłek lekarski. W przypadku bolesnych miesiączek pomoże także kilka kropli olejku lawendowego. Wystarczy delikatnie wmasować je w dolną partię brzucha. 

Sposoby na trudne miesiączki – styl życia

Problemy podczas okresu u kobiet to nie tylko dokuczliwe bóle w okolicach podbrzusza.  Często towarzyszą im takie dolegliwości jak bóle kręgosłupa, nudności, biegunka, bóle i zawroty głowy, wzdęcia czy brak łaknienia. Naprzemiennie mogą występować drażliwość ze zmęczeniem. Obniżona jest także wydolność fizyczna. W skrajnych przypadkach może dojść do omdleń. Jeszcze przed miesiączką warto zastosować profilaktykę. Jednym z jej elementów jest lekkostrawna dieta, bogata m.in. w warzywa, owoce, kasze, ryż czy ryby. Podczas menstruacji należy ograniczyć spożywanie kawy i czarnej herbaty. W czasie okresu kobiety chętnie sięgają po czekoladę. I słusznie!  W tym wypadku jednak najlepszym wyborem jest czekolada gorzka, która stanowi największe źródło magnezu.

Sposoby na trudne miesiączki – zadbaj o higienę

W szczególności przy obfitych miesiączkach należy częściej brać prysznic. Z kolei niewskazane są długie kąpiele, zwłaszcza w zbyt ciepłej wodzie. W trudne dni kobiety powinny pozwolić sobie na relaks. W ciągu dnia warto zrobić sobie łagodny masaż. Delikatnie, okrężne ruchy dłonią wokół pępka redukują bóle brzucha i napięcie mięśniowe. Istotny jest także dobór odpowiednich środków higienicznych. Starannie dobierając podpaski, tampony lub kubeczki menstruacyjne, unikniemy krępujących sytuacji.

Sposoby na trudne miesiączki – bądź czujna

Każdy organizm jest inny, dlatego w przypadku niepokojących sygnałów należy udać się do specjalisty. Warto dodać, że na temat trudnych miesiączek krąży kilka mitów, np., że bolesne miesiączki u młodych dziewczyn są naturalne. Obserwacje medyków potwierdziły jednak, że nie jest to żadna reguła. Problemy przy miesiączce silnie uzależnione są od osobowości. W tym przypadku codzienne trudności wpływają na stan emocjonalny, a następnie na pojawiające się bóle. Przy bolesnej menstruacji do lekarza powinny udać się kobiety, które żyją w dużym stresie. Warto podkreślić, że nie ma identycznych rozwiązań względem wszystkich pacjentek.

Czytaj także: https://bezpiecznapodroz.org/2021/01/15/dzieciece-gwiazdy-kina/