Ospa wietrzna u dzieci i dorosłych

3684
Ospa wietrzna

Choć ospa wietrzna to jedna charakterystycznych chorób wieku dziecięcego, to chorują na nią także dorośli. W trakcie jej trwania istotne jest utrzymanie prawidłowej higieny ciała. Skuteczne leczenie ospy chroni przed pojawieniem się groźnych powikłań. Jak można zarazić się ospą wietrzną? Jak przebiega kuracja?

Ospa wietrzna – rozpoznanie pierwszych objawów

Ospa wietrzna potocznie nazywana jest również „wiatrówką”, ponieważ wirus może być przenoszony także w powietrzu. Najczęściej jednak dzieci zarażają się nią od innych chorych osób. Pierwsze objawy choroby mogą pojawić się nawet dopiero po trzech tygodniach. Najbardziej charakterystyczną cechą ospy wietrznej jest wysypka. Specyficzne pęcherzyki pojawiające się na skórze, stopniowo zaczynają wypełniać się śluzem. Po kilku dniach zwykle zasychają, zamieniając się w małe strupki. Najczęściej lokalizują się na rękach i nogach. Mogą pojawić się także w jamie ustnej oraz w okolicach narządów płciowych. Wspomnianą wysypkę zwykle poprzedzają objawy wskazujące na zwykłe przeziębienie takie jak katar lub gorączka. Jak wspomnieliśmy wyżej, od momentu zakażenia do pojawienia się pierwszych objawów mogą minąć nawet trzy tygodnie. Sama ospa po ujawnieniu charakterystycznych symptomów trwa zwykle do dwóch tygodni.

Ospa wietrzna – pielęgnacja skóry

Utrzymanie prawidłowej higieny skóry przy ospie wietrznej jest bardzo ważne. Dzięki temu po kuracji na ciele dziecka nie zostają charakterystyczne czerwone ślady. Myjąc skórę, należy pamiętać, by delikatnie ją osuszać. Nie powinno się nakładać na wysypkę różnego rodzaju pudrów, nawet jeśli początkowo łagodzą one świąd. Warto jednak stosować delikatne okłady z rumianku. Bardzo ważne jest regularne nawadnianie organizmu. Jeśli jednak wysypka jest mocno zlokalizowana na twarzy, to należy unikać podawania kwaśnych i gorących napojów. Samo leczenie ospy wietrznej polega na podawaniu leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych. Ponadto podawane są środki przeciwhistaminowe, a także żele łagodzące nieprzyjemny świąd. W przypadku źle leczonej dolegliwości mogą pojawić się takie powikłania jak: nadkażenia bakteryjne, sepsa, zapalenie tkanki łącznej czy gronkowcowy zespół wstrząsu toksycznego.

Ospa wietrzna

Ospa wietrzna – przebieg u dorosłych

W przypadku osób dorosłych pierwsze objawy wirusa pojawiają się zwykle po 14 dniach od zakażenia. Podobnie jak u dzieci, pojawienie się wysypki poprzedza zwykle katar i gorączka. Czerwone pęcherze zwykle najpierw otaczają okolice twarzy i tułowia, a z czasem rozprzestrzeniają się na całym ciele. Choć wspomniana wysypka ospy wietrznej jest dość charakterystyczna, to jednak u osób dorosłych można pomylić ją np. z rozległą opryszczką lub alergią. Dlatego przed postawieniem ostatecznej diagnozy lekarz musi wykluczyć inne dolegliwości. Tak jak u najmłodszych, leczenie wirusa polega na przyjmowaniu leków przeciwwirusowych i maści łagodzących przykre objawy. W przypadku dorosłych może także dojść do zapalenia nerek, mózgu, stawów, wątroby lub ucha środkowego. Są to bardzo poważne powikłania, które zagrażają zdrowiu, a nawet życiu. 

Foto: Canva.com, Wikimedia Commons

Zobacz także:https://bezpiecznapodroz.org/2021/04/19/mobbing-nekanie-w-miejscu-pracy/