Sprawdzone sposoby na ból zęba

3250

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Ból zęba

Ból zęba jest jedną z najbardziej dokuczliwych dolegliwości. Problem ten zarówno nie pozwala zasnąć, jak i skupić się na pracy. Przyczyn jego występowania może być wiele. Ważne, by jak najszybciej udać się po pomoc do specjalisty. Nie zawsze jest to jednak możliwe. Dlatego, czekając na wizytę u dentysty, warto sięgnąć po sprawdzone sposoby na ból zęba.

Ból zęba – co może oznaczać?

Jedną z najczęstszych przyczyn bólu zęba jest próchnica, będąca m.in. efektem złych nawyków żywieniowych oraz nieprawidłowej higieny jamy ustnej. W rezultacie zaczyna rozwijać się stan zapalny. W wielu przypadkach u pacjentów pojawia się także ropień – jest to efekt uszkodzonej miazgi. Ból zęba może wywołać także reakcja szyjek zębowych odsłoniętych w procesie opuszczania się dziąseł. Dla wielu osób wyjątkowo bolesne jest także wyrzynanie się tzw. zęba mądrości. Dzieje się tak, gdy rosnące „ósemki” nie mają wystarczającej ilości miejsca, aby bez problemu wydostać się poza kość. Napierając na sąsiadujący ząb, zaczynają rosnąć pod niewłaściwym kątem, co powoduje silny dyskomfort. Dolegliwości związane z zębami może powodować też pęknięcie szkliwa. Wyjątkowo trudnym do zniesienia bólem jest ten wywołany zapaleniem okostnej. W tej sytuacji należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, bowiem ten typ bólu trudno jest załagodzić naturalnymi metodami. 

Ból zęba

Ból zęba – domowe sposoby

Jest kilka sposobów, które mogą uśmierzyć ból zęba. Pamiętajmy jednak, że mogą one jedynie złagodzić objawy, ale nie zlikwidują ich przyczyny. Jeśli jednak podrażnieniu towarzyszy stan zapalny, ulgę może przynieść np. kilkunastominutowy okład z lodu. Kolejną naturalną i sprawdzoną metodą jest przepłukiwanie jamy ustnej roztworu ciepłej wody z łyżeczką soli. Taką mieszankę należy wypluć po ok. minucie. Złagodzić ból i obrzęk zęba chwilowo może również olejek goździkowy. W tym celu można nasączyć wacik kilkoma kropelkami olejku. Uformowaną i wilgotną kuleczkę trzeba wprowadzić do jamy ustnej, delikatnie pocierając bolące okolice zęba i dziąseł. Warto dodać, że olejek goździkowy zawiera eugenol, który jest naturalnym środkiem znieczulającym. Charakteryzuje się też dość nieprzyjemnym smakiem. Jeśli domowe sposoby okażą się mało skuteczne, warto sięgnąć po sprawdzone leki przeciwbólowe, które są sprzedawane bez recepty. Trzeba jednak pamiętać, by stosować je zgodnie z instrukcją na opakowaniu.

Ból zęba – warto być czujnym

Jak wyżej wspomnieliśmy, podane sposoby, choć łagodzą dokuczliwy ból, to nie usuwają jego przyczyny. Dlatego utrzymujące się dolegliwości zęba każdorazowo wymagają leczenia. Trzeba pamiętać, że zdrowe zęby to nie tylko piękny uśmiech, ale i zdrowe ciało. Nieleczone dolegliwości jamy ustnej mogą prowadzić do wielu innych problemów zdrowotnych. Tym bardziej warto przestrzegać wizyt kontrolnych. 

Foto: Canva.com

Zobacz także:https://bezpiecznapodroz.org/?p=107706&preview=true – Jen Bricker-Bauer – historia sportsmenki

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia