Dobre opony do samochodu. Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

403

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Odpowiednio dopasowane opony do samochodu to komfort i bezpieczeństwo w trakcie podróży. Z kolei źle dobrany komplet prowadzi do licznych usterek. Jak ich uniknąć?

Wśród najważniejszych parametrów, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze opon to: rozmiar, nośność, warunki użytkowania czy klasa ogumienia. Dobrze zastanowić się nad intensywnością, z jaką podróżujesz i jaki rodzaj trasy pokonujesz. Nieco inne rozwiązania poleca się na długie trasy drogą asfaltową, a inne do odcinków, które pokonujesz po różnych rodzajach nawierzchni. Dla wielu kierowców kluczowym parametrem bywa cena. Jednak to nie ona jest najważniejsza, a bezpieczeństwo Twoje i podróżujących osób.

Konsekwencje źle dobranych opon

Zamawiasz zestaw ogumienia w zaprzyjaźnionym sklepie samochodowym lub w internecie. Czy pamiętasz, że trzeba sprawdzić oznaczenie opon? Weryfikacja daje Ci pewność, że zamówienie zostało zrealizowane prawidłowo. Co, jeśli nieświadomie kupiłeś nieodpowiednie opony do Twojego auta?

Opony, które są źle dopasowane, wpływają na prowadzenie pojazdu i komfort w trakcie jazdy. Kierując dobrze Ci znanym autem, możesz czuć się niepewnie przy wyprzedzaniu lub w trakcie pokonywania ostrzejszych zakrętów. Samochód zachowuje się inaczej, niż się do tego przyzwyczaiłeś. W niektórych przypadkach pojawia się problem z prawidłowym ustawieniem geometrii pojazdu.

Użytkowanie nieprawidłowego ogumienia prowadzi do uszkodzeń mechanicznych. Pojawiają się problemy z różnymi systemami np. mechanizmu przeciwpoślizgowego czy kontroli trakcji. Zaczynają występować problemy z elementami zawieszenia, które szybciej się zużywają. W przypadku pojazdów 4 × 4 może dojść do uszkodzenia układu przeniesienia napędu. Naprawa takiej usterki to znaczny wydatek, ale można go uniknąć. Jeśli nie wiesz, od czego zacząć, odwiedź sklep z oponami i zapytaj sprzedawcę o komplet do Twojego auta – https://www.voida.pl/

Opony do samochodu – klasa opon ma znaczenie

Istnieją trzy rodzaje klas ogumienia i są to: ekonomiczna, średnia i wyższa. Oferowane produkty różnią się parametrami technicznymi. Dla jednych to kluczowe informacje, a inni kierowcy przechodzą obok tego obojętnie. Wiele zależy od indywidualnych potrzeb czy intensywności podróżowania. Warto dopasować model odpowiadający Twojemu stylowi jazdy.

Opony ekonomiczne to solidne rozwiązania zbudowane, aby zapewnić funkcjonalność w przystępnej cenie. Zwykle trafiają do aut niższych i średnich klas. Osoby, które szukają tańszych rozwiązań, powinny poruszać się w tej klasie ogumienia. Jeśli zwykle prowadzisz spokojnie i przemieszczasz się głównie w warunkach miejskich przy niewielkim rocznym przebiegu, to rozwiązanie dla Ciebie. Wśród producentów poleca się opony Dębica, Daytorn czy Zeetex.

Średnia klasa opon będzie odpowiednia dla kierowców, którzy nie potrzebują maksymalnych osiągów. Użytkownicy mają najczęściej sprecyzowane oczekiwania, a możliwości klasy ekonomicznej są niewystarczające. Opony „średnie” sprawdzą się w mieście i na dłuższych trasach. Najlepiej do spokojnej i umiarkowanej jazdy po suchych i mokrych nawierzchniach. W tej klasie znajdziesz komplety do mniejszych pojazdów miejskich, a także dla SUV-ów. Głównymi producentami są BFGoodrich, Kleber czy Firestone.

Opony klasy wyższej trafiają do najbardziej wymagających użytkowników. To w modelach premium testuje się najnowsze mieszanki i nowoczesne systemy. Ogumienie zapewnia bezpieczeństwo oraz bardzo dobre właściwości trakcyjne, bez względu na pogodę. Jeśli masz samochód z dużym, a co za tym idzie mocnym silnikiem, ten rodzaj opon jest dla Ciebie. Dzięki nim w pełni wykorzystasz potencjał swojego auta. Wśród producentów wyróżnić można np. opony Pirelli, które znajdziesz na https://www.voida.pl/opony-pirelli.

Dobrze dopasowane opony poprawiają bezpieczeństwo i komfort z jazdy. Niewłaściwy komplet może być dużym obciążeniem dla domowego budżetu. Same opony mogą być tanie, ale niewłaściwie dopasowane wyrządzą wiele szkód w Twoim aucie, dlatego warto zwrócić uwagę na rodzaj i klasę opon. Dzięki temu przejechany kilometr będzie przyjemnością.

Zainteresował cię nasz artykuł? Przeczytaj także: Pierwsze opony pneumatyczne: wynalazcy

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia