Borelioza – konsekwencje i leczenie

2586

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Borelioza

Borelioza to choroba zakaźna, będąca skutkiem ukłucia kleszcza. Dolegliwość wywołuje symptomy podobne do początkowych objawów grypy. Skutki zakażania mogą być bardzo poważne, dlatego po jej rozpoznaniu należy niezwłocznie podjąć leczenie. Jakie są konsekwencje boreliozy? Jak można się przed nią chronić? 

Borelioza – czym jest? 

Po raz pierwszy o boreliozie usłyszano w drugiej połowie lat 80. XX wieku. Za przyczynę tej choroby uważa się zakażenie bakteriami, które mogą występować pod kilkoma postaciami. Do zachorowania może dość, gdy kleszcz zaczyna wydzielać ślinę i zawartość jelita środkowego do rany osoby, którą zaatakował. Dolegliwość niekiedy wywołuje różne symptomy. Jedne dotyczą okolic stawowych, inne z kole mają charakter neurologiczny. Choroba może zaatakować nawet nerwy twarzowe, odpowiedzialne za prawidłową mimikę. Może pojawić się również nadwrażliwość na światło i przemijające zaburzenia wzroku. Niektóre typy boreliozy powodują zmiany skórne. Do początkowych symptomów zalicza się m.in. nudności i wymioty, sztywność karku, upośledzenie słuchu, padaczkę czy psychozę. Osoby dotknięte boreliozą bardzo często skarżą się na problemy z koncentracją, nadmierną drażliwość, a nawet depresję. Do mniej typowych objawów boreliozy zalicza się też np. zapalenie pęcherza, problem z regularnym miesiączkowaniem lub zaburzenia potencji. 

Boreliioza

Borelioza u dzieci 

W przypadku najmłodszych objawy boreliozy często pojawiają się bardzo późno. Z tego powodu rozpoznanie problemu staje się trudniejsze. U dzieci choroba może mieć charakter wrodzony, co oznacza, że to zakażenia może dojść jeszcze w łonie matki. Zdarza się to jednak stosunkowo rzadko. Do mało charakterystycznych symptomów choroby u najmłodszych zalicza się m.in. bóle głowy, mięśni i stawów, niechęć do zabawy, drażliwość czy problemy z pamięcią i koncentracją. Zarówno u dzieci, jak i dorosłych bardzo ważne jest jak najszybsze rozpoznanie dolegliwości. W tym wypadku wiele jednak zależy od ogólnego stanu pacjenta i odporności jego organizmu. Ponadto warto się profilaktycznie chronić przed kleszczami. Po każdej wizycie na łonie natury należy dokładnie obejrzeć ciało swoje i bliskich. Niekiedy wykonywany zawód lub miejsce zamieszkania generuje większe zagrożenie ukąszeniem kleszcza. Wtedy podstawowe zasady bezpieczeństwa obejmują m.in. noszenie odzieży okrywającej większość ciała oraz używanie środków odstraszających kleszcze.

Borelioza – leczenie 

W leczeniu boreliozy stosuje się przede wszystkim antybiotykoterapię. Kuracja trwa zwykle od 21 do 28 dni. Typ podawanego antybiotyku uzależniony jest od objawów klinicznych i fazy choroby. Kluczowy w skuteczności leczenia jest prawidłowo zdiagnozowany etap dolegliwości. Przy leczeniu boreliozy pod uwagę zawsze bierze się obecność innych chorób odkleszczowych, np. babeszjozę lub kleszczowe zapalenie mózgu. Rozpoczęło się lato i czas wycieczek na łono natury. Warto przy ich okazji zachować środki bezpieczeństwa, by pamiątką z wakacji nie okazały się dolegliwości zagrażające zdrowiu, a nawet życiu. 

Foto: Canva.com

Zobacz także: Uzależnienie od internetu – jak leczyć?

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia