Motocykl vs. kierowca samochodu

262

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Motocykl

Jazda w korku jest udręką dla kierowców. Czy dla wszystkich? Okazuje się, że motocykl w takiej sytuacji może sprytnie przecisnąć się między samochodami. Co mówią na ten temat przepisy prawa? 

Motocykl vs. samochód – ominąć korek 

Kierowcy samochodów z zazdrością obserwują motocykle, które zgrabnie przeciskają się między zablokowanymi pojazdami. Przepisy prawa dopuszczają jednak tego typu manewr i motocykliści mogą wyprzedzać kierowców podczas zatoru. Oczywiście kierowcy jednośladów muszą zachować odpowiednią ostrożność. Warto dodać, że zasady względem zachowania bezpiecznego odstępu zostały uregulowane tylko w przypadku rowerów (1 metr). Ponadto motocykliści muszą również pamiętać, że: 

  • przekroczenie linii przerywanej oznacza zmianę pasa ruchu; 
  • linia ciągła pojawiająca się rejonie skrzyżowań oznacza, że nie można na nią ani najechać, ani jej przekroczyć; 
  • pojazd może zajmować tylko jeden pas ruchu; 
  • wyprzedzać można tylko z lewej strony. Wyjątkiem jest jednokierunkowa droga, w terenie zabudowanym, posiadająca co najmniej dwa pasy ruchu; 
  • kierowcy na skrzyżowaniu mogą wyprzedzać tylko wtedy, gdy ruch jest na nim kierowany za pomocą świateł; 

Pamiętajmy, że w przeciwieństwie do kierowców aut, motocykliści nie są chronieni nadwoziem, pasami czy poduszkami powietrznymi. W związku z tym pozornie niegroźna stłuczka może skończyć się dla nich poważnymi obrażeniami.

Motocykl vs samochód – kierowca auta w korku 

Kultura drogowa wyznacza obecnie główne zasady dla kierowców stojących w korku. W tym celu pojazdy stojące na lewym pasie powinny zjechać w lewo, a na prawym pasie w prawo. Bardzo ważne, by kierowcy obu pojazdów potrafili zachować zasadę wzajemnego szacunku. Pamiętajmy, że lusterka w naszych pojazdach nie zostały zamontowane dla ozdoby. Dzięki nim kierowca może upewnić się, że z tyłu nic nie nadjeżdża. Kierowcy jednośladów, zanim zahamują, najpierw delikatnie zwalniają. W związku z tym ich manewr nie jest od razu sygnalizowany. Przez to prowadzący auta mogą nie zdążyć w odpowiednim momencie zareagować. Należy podkreślić, że w bezpośrednim zderzeniu motocyklista, chociażby ze względu na wielkość pojazdu, znajduje się w dużo gorszej pozycji. Mimo to zarówno jedni, jak i drudzy kierowcy muszą równomiernie przestrzegać zasad stosowania się do prędkości.

Motocykl 

Motocykl vs. samochód – stereotypy 

Motocykliści zwykle nie cieszą się pozytywną sławą wśród kierowców samochodów. Właściciele jednośladów częściej giną w wypadkach, co jest dowodem na to, że są bardziej narażeni podczas wypadków drogowych. Nie należy jednak przypisywać im jednej, określonej łatki. Zdecydowana większość z nich bowiem jeździ rozsądnie i bezpiecznie. Motocykliści, podobnie jak kierowcy aut, powodują wypadki poprzez niedostosowanie prędkości. Niestety to kierowcy samochodów muszą w tym momencie wykazywać się większą zdolnością przewidywania, chociażby ze względu na zdecydowanie mniejszą widoczność motocykli. Ponadto dochodzi większa wrażliwość na poślizg czy nierówną nawierzchnię na drodze. W przypadku samochodów i motocykli ważna jest nie tylko zwykła uprzejmość, ale i zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa. 

Foto: Canva.com

Zobacz także: Jak prowadzić auto w czasie burzy?

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia