Dopalacze – jak chronić młodzież?

256

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Dopalacze, czyli substancje psychoaktywne. Kilka tygodni temu rozpoczął się rok szkolny, za niedługo na uczelnie powrócą studenci – wraz z początkiem kolejnego roku szkolnego czy akademickiego powraca temat dostępności substancji psychoaktywnych wśród młodych ludzi, jak i pomocy tym, którzy mają już za sobą niebezpieczne doświadczenia z narkotykami i dopalaczami. Narkomania wśród młodzieży to jeden z najbardziej palących współczesnych problemów. Niestety także dotykający Mazowsza.

Dopalacze – dane z Mazowsza

Według danych wojewódzkiego Sanepidu w ubiegłym 2020 roku na Mazowszu odnotowano aż 46 przypadków zatrucia dopalaczami. Nieoficjalnie wiemy, że z powodu pandemii dane te są zaniżone, bowiem wiele przypadków nie zostało zgłoszonych bądź odnotowanych. Z kolei do końca lipca bieżącego roku było ich 15. Wśród najczęstszych zatruć w tym roku dochodzi po zażyciu zarówno dopalaczy, jak i amfetaminy, metaamfetaminy, haszyszu oraz marihuany. Jak podaje Urząd Statystyczny w Warszawie w ubiegłym 2020 roku wśród mazowieckich nastolatków Do użycia „dopalaczy” chociaż raz w życiu przyznało się 11,8% badanych gimnazjalistów i 13,3% uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Aktualnych użytkowników jest znacznie mniej – w ciągu 30 dni przed badaniem po substancje te sięgnęło 6,2% uczniów z młodszej grupy wieku i 4,5% uczniów starszych. Po alkohol sięgnęło prawie 39% badanych gimnazjalistów i ponad 63% uczniów szkół ponadgimnazjalnych.  

Dopalacze – zgubne skutki działania

O tym, że dopalacze to poważne zagrożenie nie tylko dla zdrowia, ale i życia, nie trzeba dzisiaj szczególnie kogoś przekonywać. Co i rusz w mediach można usłyszeć o tragicznym finale ich przyjmowania przez coraz to młodsze osoby. Te substancje działając na ośrodkowy układ nerwowy, wpływają negatywnie na pracę mózgu. Mają postać tabletek, proszków, mieszanin ziół, suszu, kadzidełek, czy naklejek tzw. tatuaży. Ci, którzy je sprzedają w sklepach lub przez Internet opisują je mianem artykułów kolekcjonerskich, często z umieszczonym komunikatem „Produkt nie do spożycia”. Niebezpieczeństwo z ich zażywania wynika z faktu, że ich skład chemiczny nie jest znany, może podlegać wahaniom i modyfikacjom. Nigdy nie wiadomo, jak po ich zażyciu zareaguje konkretny organizm.

Dlaczego młodzi ludzie sięgają po narkotyki? Co mogą zrobić rodzice, by ustrzec swoje dzieci przed uzależnieniem, a nawet śmiercią? O tym rozmawiamy w audycji „Bezpieczni na Mazowszu – dopalacze” z ekspertami od terapii uzależnień. Audycja została zrealizowana przez Radio Bezpieczna Podróż. Zapraszamy do jej wysłuchania.

Cz. 1 – Bezpieczni na Mazowszu – Dopalacze – odc. 9
Cz. 2 – Bezpieczni na Mazowszu – Dopalacze – odc. 9
Cz. 3 – Bezpieczni na Mazowszu – Dopalacze – odc. 9

Foto: Pixabay

Zainteresował cię nasz temat? Przeczytaj także: Pierwsza pomoc

Materiał powstał we współpracy z Samorządem Województwa Mazowieckiego

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia