Leki, które wpływają na kierowców

497

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Leki

Wielu kierowców wciąż nie zdaje sobie sprawy z tego, jak niektóre leki wpływają na zdolność prowadzenia pojazdów. Tymczasem niektóre z nich powodują niemal identyczną reakcję, co alkohol. Których środków farmakologicznych unikać przed wejściem za kierownicę? 

Leki – grupy, na które trzeba uważać 

Jednym z najczęściej przyjmowanych leków są środki przeciwbólowe. Już sam ból oczywiście wpływa na koncentracje. Prowadzenie pojazdu po przyjęciu środków z zawartością m.in. morfiny, petydyny czy kodeiny może sprawiać trudności. Leki z tej grupy działają nie tylko przeciwbólowo, ale i nasennie. W związku z tym wywierają silny wpływ na ośrodkowy układ nerwowy. Przeciwwskazaniem do wsiadania za kierownicę są również w znacznej mierze substancje zawarte w lekach przeciwdepresyjnych. W tym wypadku należy wziąć pod uwagę przede wszystkim barbiturany lub benzodiazepiny – zwłaszcza jeśli przyjmujemy je w większych dawkach. Na zdolność prowadzenia samochodu mogą także wpływać niektóre leki przeciwhistaminowe, zwłaszcza z zawartością, np. klemastyny czy hydroksyzyny. W przypadku stosowania preparatów z centryzyną lub loratadyną trzeba obserwować swój organizm i w razie niepokojących objawów nie wsiadać za kierownicę. Środki zawierające ibuprofen lub paracetamol nie wpływają na zdolność prowadzenia pojazdu. 

Leki – jak wpływają na kierowcę 

Jak wiemy na drodze niekiedy sekundy mogą zadecydować o naszym życiu. Niektóre środki farmakologiczne nie tylko mają duży wpływ na szybkość reakcji, ale i ograniczają pole widzenia. Wiele substancji utrudnia też sprawność ruchową. Leki w różny sposób oddziałują na organizm człowieka. Kierowcy powinni więc pytać lekarza lub farmaceutę o skład zalecanego leku. Okazuje się, że prowadzenie pojazdu pod wpływem niedozwolonych środków medycznych jest karane. Dokładnie mówi o tym art. 87$1 kw: Kto znajduje się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej, niż 50 złotych. W razie popełnienia powyższego wykroczenia orzeka się także zakaz prowadzenia pojazdów. Według przepisów prawa wspomniane specyfiki, to nie tylko narkotyki, ale i także leki, które mogą wywierać wpływ na zdolności psychofizyczne kierowcy.

Leki 

Leki – kiedy należy uważać? 

Niektóre choroby także powinny wzbudzać czujność kierowców przed wyruszeniem w drogę. Jedną z nich jest nadciśnienie. Nie tylko sam problem może powodować m.in. bóle i zawroty głowy czy nadmierne osłabienie. Wiele leków przepisywanych na tę dolegliwość często wywołuje działania niepożądane. Wiele z nich może powodować np. nudności, wymioty lub skurcze mięśni. Choć cukrzyca typu 1 nie jest przeciwwskazaniem do prowadzenia samochodu, to już nieodpowiednia dawka insuliny może spowodować nadmiar lub niedobór cukru w organizmie. W rezultacie kierowcy grozi nawet utrata świadomości. Niektóre leki oprócz działania leczniczego mają także niepożądane skutki. W związku z tym kierowcy powinni mieć pewność, po których środkach mogą spokojnie wsiadać za kierownicę.

Foto: Canva.com

Zobacz także: Jak prowadzić auto w czasie burzy?

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia