Pierwsza kobieta maszynistka w KM

0
216

Gabriela Karaś to pierwsza kobieta maszynistka, która prowadzi składy Kolei Mazowieckich. Jest ona również bohaterką kolejnego odcinka audycji “Bezpieczna Podróż z KM”, realizowanej przez Radio Bezpieczna Podróż. O tym, że została prowadzącą pociągi zadecydował, jak sama mówi, przypadek. Marzyła o byciu kierowcą TIR-a. Zanim ta filigranowa, ładna blondynka usiadła samodzielnie za nastawnikiem musiała przejść szkolenie, które trwało ponad dwa lata. Rozpoczęła je 1 lipca 2019 roku, a zakończyła 7 lipca br. zdanym egzaminem na maszynistę pojazdu trakcyjnego. W swoją pierwszą służbę wyruszyła 5 sierpnia 2021 na trasie Warszawa Wschodnia-Skierniewice. Bez wątpienia Gabriela Karaś odczarowuje zawód, który od zawsze uważany był za męski. W ponad 15-letniej historii Kolei Mazowieckich jest pierwszą kobietą, która usiadała za sterem pociągu, w dodatku podwójnego składu.

A jak sobie radzi pierwsza kobieta maszynistka Kolei Mazowieckich? Jaka jest najdłuższa trasa po której jeździ? Jak na kobietę-maszynistkę reagują koledzy “po fachu”? Zapraszamy do wysłuchania wspomnianej audycji. Znajdziecie w niej odpowiedzi na te i inne pytania związane pracą maszynisty. Co ciekawe, jak się dowiedzieliśmy już w niedługim czasie kolejne panie zasiądą za nastawnikami składów oznaczonych symbolem Kolei Mazowieckich. Trwa właśnie szkolenie przyszłych trzech maszynistek.

Pierwsza kobieta maszynistka w Kolejach Mazowieckich – wywiad z Gabrielą Karaś

Zainteresował cię nasz temat? Chcesz wiedzieć więcej o Kolejach Mazowieckich? Przeczytaj także: Myjnia Taboru w Tłuszczu

Materiał powstał we współpracy z Kolejami Mazowieckimi – Twoja kolej na udaną podróż!