Pasy bezpieczeństwa w autobusie – przepisy

2269

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Pasy bezpieczeństwa

Obowiązek nakładania pasów bezpieczeństwa w samochodzie osobowym jest dla nas oczywisty. Jak sytuacja wygląda w przypadku autobusów? Czy tutaj pasy bezpieczeństwa są konieczne? 

Pasy bezpieczeństwa w autobusie – co mówi prawo? 

Obowiązek zapinania pasów bezpieczeństwa zapisany jest w art. 39 Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2005r Nr 108 poz. 908). Obecne przepisy funkcjonują jednak od 20 sierpnia 2007 roku. Na ich podstawie dowiadujemy się, że obowiązek zapinania pasów dotyczy wszystkich pojazdów, w tym autobusów. Co więcej, w naszym kraju nie będzie można zarejestrować nowego autobusu jeśli będzie posiadać pasów bezpieczeństwa. Krótko mówiąc, pasy w autobusie trzeba zapinać. W przeciwnym razie kierowcy grozi mandat w wysokości 100 zł oraz dwa punkty karne. Zwolnieni z obowiązku noszenia pasów są natomiast m.in. 

*kierowcy taksówki;

*kobiety w ciąży;

*osoby posiadające zaświadczenie lekarskie z zaznaczeniem przeciwwskazań do stosowania pasów bezpieczeństwa; 

*instruktor lub egzaminator nauki jazdy; 

*funkcjonariusze Biura Ochrony Rządu podczas wykonywania czynności służbowych; 

*zespół medyczny w trakcie udzielania pomocy medycznej; 

Pasy bezpieczeństwa w autobusie – komunikacja miejska 

Obowiązek montowania pasów w przypadku autobusów miejskich nie jest obowiązkowy. To też samo ich zapinanie nie jest w żaden sposób kontrolowane. Autobusy miejskie swoją konstrukcją zdecydowanie różnią się od tych typowo turystycznych. W autobusie miejskim panuje zupełnie inny rozkład siedzeń, przez co zwykle jest dużo miejsc stojących. Ponadto tego typu środki transportu nie mogą mieć pasów ze względu na zbyt dużą rotację pasażerów. Argumentem jest także prędkość. Warto dodać, że pojazdy w terenie zabudowanym nie powinny przekraczać 50 km/h. W przypadku autobusów dalekobieżnych siedzenia montowane są podwójnie. W czasie podróży pasażerowie nie mogą zatem przemieszczać się po pojeździe. Z wiadomych względów pasy bezpieczeństwa nie są brane pod uwagę także w przypadku motocykli.

Pasy bezpieczeństwa 

Pasy bezpieczeństwa w autobusie – duży komfort 

Mimo wszystko warto powiedzieć nieco więcej o samych korzyściach związanych ze stosowania pasów bezpieczeństwa. Przede wszystkim stabilizują one naszą pozycję w fotelu. Pasy chronią ciało także przed uderzeniem w sytuacji nagłego hamowania. Dawniej fotele montowane w autobusach i autokarach były sztywne i twarde, co zdecydowanie utrudniało komfort jazdy. Dziś posiadają miękkie obicia tapicerskie, przez co zapinanie pasów nie wiąże się już z podwójnym dyskomfortem. Okazuje się, że kwestia nakładania pasów bezpieczeństwa w przypadku autobusów nie jest wcale tak oczywista. Z pewnością w tej kwestii należy wykluczyć pojazdy typowo miejskie. W przypadku pozostałych należy je nakładać. Niech to jednak nie będzie przymus, a nawyk, który tym samym zwiększy bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Foto: Canva.com, Pexels.com

Zobacz także: Foteliki dziecięce – bezpieczne siedziska

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia