Samochody w „Młodych wilkach” to kolejna odsłona naszego cyklu o filmach promujących motoryzację. W naszej serii w dalszym ciągu pozostajemy w latach 90. minionego wieku. W 1995 roku operator Jarosław Żamojda realizuje swój pełnometrażowy debiut reżyserski „Młode Wilki”. Kultowa opowieść o nastolatkach, mieszkańcach Szczecina, zajmujących się działalnością przestępczą, w tym m.in. przemytem, skrywa kilka ciekawych dzieł niemieckiej i amerykańskiej motoryzacji. Warto na kilku zawiesić oko.

Samochody w „Młodych wilkach” – BMW i Jeep Wrangler

Pierwszą sceną w filmie jest napad na bank. Nasi bohaterowie parkują wtedy wspominanym we wcześniejszym artykule odnośnie „Miasta Prywatnego” BMW Serii 7 generacji E32. Czarna limuzyna należy do szefa grupy, nomen omen „Czarnego”. Samochód jest iście gangsterski poprzez optyczny pakiet Shadow Line. Co ciekawe jedna z francuskich produkcji „Transporter” także rozpoczyna się napadem na bank, a przestępcy parkują przed placówką BMW Serii 7, lecz późniejszą generację E38, czyli popularnego „rekina”.

Mówi się, że ten konkretny egzemplarz istnieje do dzisiaj. Dwukolorowy olbrzymi wóz należał do jednego z głównych bohaterów, mianowicie „Cichego”, kreowanego przez Jarosława Jakimowicza. Czemu dwukolorowy? Ponieważ samochód występował w czarnym kolorze z żółtym materiałowym dachem. Na początku lat 90. Ten samochód wywoływał wielki respekt na drodze. A co drzemało pod maską? „Cichy” mógł dysponować dwoma silnikami benzynowymi. Najsłabszy 4-cylindrowy miał pojemność 2,5 litra i moc 123 koni mechanicznych. Osiągi mało imponujące. Jednak dalej robi się ciekawiej! Najmocniejszy silnik w Jeepie to 4 litry w układzie R6 i 185 KM.

Samochody w „Młodych wilkach” – Chevrolet Corvette C4 i inne

Żółty sportowy dwuosobowy samochód w wersji targa należał do „Biedrony”, czyli Pawła Deląga. Auto posiadało silnik w układzie V8 o mocy około 250 KM. Dzięki takim osiągom rozpędzał się do setki w czasie poniżej 7 sekund. Jak na tamte czasy, osiągi imponowały! Obok czarnego Wranglera ten model jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych samochodów w całej produkcji.

W filmie mogliśmy podziwiać jeszcze jeden ciekawy pojazd jakim było  białe Suzuki Samurai. Mała terenówka wystąpiła w największej liczbie scen, znajduje się również na kultowym zdjęciu Młodych Wilków, które otrzymał „Prymus”. Poza tym cała plejada Mercedesów, jak chociażby model W124, którego „Cichy” kradnie w Niemczech, czy SL Klasa kultowa generacja R129. Mogliśmy także dojrzeć czarną S Klasę W140, czy bazujące na tym modelu Coupe CL Klasa.

Kawasaki Ninja ZX7

A teraz mała niespodzianka! W dziele Żamojdy pojawił się sportowy ścigacz. Mowa o zielonym Kawasaki Ninja ZX7. Należał on do wspomnianego wcześniej „Prymusa” (Piotr Szwedes). Bohater kupuje go sobie po tym, jak zarobił swoje pierwsze pieniądze. Twórcy nie oszczędzali motocykla, ponieważ możemy oglądać jedną ze scen, w której jedzie on na jednym kole. Jednoślad, a właściwie ten konkretny model był produkowany na rynek Amerykański. W Europie znany jako ZXR750.

Jak pokazują „Młode Wilki” dzieło nie musi być kultowe wyłącznie biorąc pod uwagę rok jego powstania, cytaty, które przechodzą do mowy potocznej, czy plejady znanych aktorów. Dzieło może stać się również kultowe pod względem legendarnych samochodów, z którymi wiąże się ciekawa i interesująca historia.

Zainteresował cię temat? Przeczytaj także: samochody w filmie „Psy”.