„Bullitt” i Steve McQueen

870

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Ford Mustang Bullit
Ford Mustang i Steve McQueen w filmie Bullitt

Tworząc zestawienie filmów, w których ważną rolę odegrała motoryzacja nie sposób pominąć produkcję „Bullitt”. Ten nakręcony w 1968 roku w reżyserii Petera Jatesa obraz, oparty na motywach powieści Roberta L. Pike’a, z niezapomnianą kreacją Stevea MCQueena, dziś uznawany jest za klasykę. Jednakże spojrzymy sobie na tą pozycję od strony bardziej motoryzacyjnej, ponieważ zdecydowanie jest o czym powiedzieć.

Bullitt – fabuła

Jednakże omawiając film „Bullitt”, trudno nie wspomnieć co nieco o fabule i postaci samego MCQueena. Film jest kryminałem, którego scenariusz obfity jest w sceny przemocy, bardzo realistyczne jak na lata, w których film powstawał. Do historii przeszła legendarna scena pościgu samochodowego z udziałem dwóch naszych dzisiejszych bohaterów, czyli Forda Mustanga i Dodgea Chargera. Trwała ona 9 minut i 42 sekundy. Co ciekawe, „Bullitt” był pierwszą produkcją, w której zrealizowano taki pościg.

Ford Mustang Bullitt
Ford Mustang w filmie Bullitt

Bullitt – postać McQueena

Na uwagę zasługuje również Steve MCQueen 1930-1980. W latach 60. i 70. był jednym z największych gwiazdorów Hollywood. Pomimo agresji, jaką często stosował w stosunku do reżyserów, czy producentów był postacią popularną, która potrafiła zawsze zapewnić sobie wysokie gaże. Za rolę w filmie „Ziarnka piasku” z 1966 roku otrzymał nominację do Oscara. W naszym dzisiejszym filmie wcielił się w główną rolę dobrego i nieustępliwego Policjanta Franka Bullitta.

Steve McQueen w filmie Bullitt
Ford Mustang i Steve McQueen w filmie Bullitt

Bullitt – nie tylko Ford Mustang

Przyszedł najwyższy czas, aby przejść do najważniejszej kwestii naszego tekstu, czyli jakie samochody pojawiły się w „Bullicie.” Na uwagę zasługują dwa auta, które brały udział w legendarnym wspomnianym już wyścigu. O samym Fordzie Mustangu pisałem nieco wcześniej w artykule z serii „Samochody z historią”. Samochód, który wziął udział w filmie był pierwszą generacją tego modelu. Występował w kolorze Highland Green. W 2018 roku oryginalny Mustang z filmu został odnaleziony na jednym ze złomowisk i po renowacji sprzedano go za rekordową kwotę 3,7 milionów dolarów.

Bullitt – Dodge Charger

W przypadku drugiego auta, czyli Dodgea Chargera, również mamy do czynienia z pierwszą generacją produkowaną w latach 1966-1968. Samochód był produkowany w segmencie luksusowych Muscle Carów segmentu F. Producent oferował tylko jedną wersję nadwoziową, mianowicie czteroosobowe dwudrzwiowe Coupe. Samochód cechował się obracanymi o 180 stopni reflektorami, po wyłączeniu silnika chowały się za atrapą chłodnicy. Co do kwestii silników, występowały jedynie duże jednostki w układzie V8 o pojemności od 5,2 do nawet powyżej siedmiu litrów. Najmocniejszy z nich może się pochwalić osiągami godnymi współczesnych samochodów. Posiadał moc 375 KM, czterogardzielowy gaźnik i moment obrotowy, który wynosił aż 654 Nm.

Patrząc na historię starej dobrej kinematografii, a także czytając o modelach samochodów z poprzedniej epoki, trudno oprzeć się wrażeniu, że miłośników filmów, jak również motoryzacji zagłębienie się nieco bardziej w to interesujące zagadnienie może z całą pewnością fascynować.

Zainteresował cię temat? Przeczytaj także historię Forda Mustanga.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia