Osoba niepełnosprawna w autobusie

922
Osoba na wózku inwalidzkim w autobusie - jak zapewnić jej komfort jazdy?
Osoba na wózku inwalidzkim - czy jest w stanie samodzielnie podróżować autobusem?

Osoba niepełnosprawna w autobusie to pasażer jak każdy inny. Pamiętać jednak należy, że każda podróż dla takiej osoby to niesamowite wyzwanie, a często nawet nieziemski wręcz wysiłek. Nie mówimy tutaj o wycieczce na kraniec świata, ale o zwykłej podróży, chociażby po mieście oraz z np. Gdańska do Warszawy. Osoba z niepełnosprawnością, planując jakąkolwiek podróż, musi brać pod uwagę wiele aspektów i czynników, z których zupełnie nie zdają sobie sprawy osoby pełnosprawne.

Osoba niepełnosprawna w autobusie – autobusy miejskie i podmiejskie

O ile w przypadku autobusów miejskich sytuacja na przestrzeni ostatnich lat znacząco się poprawiła i trudno obecnie znaleźć autobus nieprzystosowany do przewozu wózków inwalidzkich. W większych miastach w Polsce funkcjonuje komunikacja miejska. Nowoczesna komunikacja to wyznacznik rozwoju cywilizacyjnego państwa. Do jej cech należą też dostępność pojazdów i tras dla wszystkich użytkowników. Choć w wielu polskich miastach coraz lepiej odpowiada potrzebom osób z niepełnosprawnością, to wciąż stoi przed nią wiele wyzwań. Mija 25 lat od zamówienia pierwszych autobusów niskopodłogowych. W tej chwili praktycznie wszystkie większe miasta w Polsce mają transport autobusowy w całości realizowany przez pojazdy niskopodłogowe lub niskowejściowe. Po prostu nie zamawia się w tej chwili innych autobusów do ruchu miejskiego.

Osoba niepełnosprawna w autobusie – problemy w autobusach dalekobieżnych

W przypadku podróży międzymiastowych sprawa wygląda znacznie gorzej. Przez swoją konstrukcję, autokary dalekobieżne były bardzo nieprzyjazne dla osób niepełnosprawnych. Wysoki pokład, na który trzeba się dostać pokonując wąskie schody, stanowił barierę nie do przejścia dla osób poruszających się na wózkach. Wielu przewoźników, wliczając w to PolskiBus, dysponuje pojazdami zaadaptowanymi do potrzeb osób niepełnosprawnych. Posiadają one specjalne miejsce na dolnym pokładzie, w którym można bezpiecznie przewozić wózek inwalidzki wraz z siedzącą w nim osobą. W związku z tym osoba o ograniczonej sprawności ruchowej może się bez problemu dostać do autobusu i komfortowo odbyć podróż. Rozwiązaniem tego problemu jest zastosowanie specjalnej windy. Tego typu autokary również stają się coraz bardziej popularne w naszym kraju. Pozwalają one na transport wózka inwalidzkiego bezpośrednio z poziomu ziemi na pokład autobusu. Niestety, na razie rozwiązanie to jest bardziej popularne wśród przewoźników wynajmujących autokary niż na liniach rejsowych. W autobusach turystycznych występują windy zintegrowane z drzwiami. Zazwyczaj dotyczy to tylnych drzwi i rozwiązanie to umożliwia osobie niepełnosprawnej dostanie się bezpośrednio na dedykowane dla niej miejsce. Gorzej jest z kwestią korzystania z toalety przez osobę niezdolną do poruszania się bez wózka. Zazwyczaj pokładowe WC w autobusach wymaga pokonania kilku schodków.

Podróż osoby na wózku inwalidzkim autobusem
Jak zapewnić komfortowy przejazd autobusem osobie na wózku inwalidzkim?

Od autora

Jako osoba niepełnosprawna poruszająca się na wózku inwalidzkim widzę, że idziemy w dobrym, kierunku poprawiając transport publiczny, aby osoby z problemami z poruszaniem się. Miały większą swobodę w przemieszczaniu się z punktu  a do punktu b. Mam ogromną nadzieję, że będziemy kontynuować i iść w tym kierunku. I podróżowanie autokarem będzie coraz przyjemniejsze i wygodne także dla osób niepełnosprawnych.

Autor powyższego tekstu jest niepełnosprawnym dziennikarzem Radia Bezpieczna Podróż, z czterokończynowym porażeniem, poruszającym się na wózku inwalidzkim. Pomimo swojej niepełnosprawności jest osobą bardzo aktywną. Jedną z jego pasji są podróże. Często udziela się charytatywnie i pomagam innym potrzebującym, ponieważ uważa, że pomagając bezinteresownie czynimy świat lepszym miejscem.

Zainteresował cię temat? Przeczytaj także o fotelikach samochodowych dla dzieci z niepełnosprawnością.

Słuchaj nas online – Radio Bezpieczna Podróż!