Uber – korzyści i zagrożenia

0
332
Uber – korzyści i zagrożenia
Uber to w ostatnich latach bardzo popularna forma komunikacji.

Uber – korzyści i zagrożenia – jakie zalety i wady mają tego typu usługi? Trzeba przyznać, że w ostatnim czasie jest to bardzo popularna forma transportu. Nie wszystkim jednak przypadła do gustu. Niektórzy wymieniają nawet liczne zagrożenia związane ze znaną aplikacją. W trudnej sytuacji znajdują się też taksówkarze. 

Uber – korzyści i zagrożenia – co to jest? 

Uber jest międzynarodową korporacją zrzeszająca kierowców, którzy wykorzystują swoje prywatne samochody w celach służbowych. W ramach współpracy stają się oni pewnego rodzaju taksówkarzami. Zlecenia przyjmują jednak za pośrednictwem aplikacji, która działa w praktycznie wszystkich urządzeniach z systemem Windows, Android i Apple. Korzystając z tej aplikacji klienci mają możliwość wskazania miejsca odbioru. Kierowcy z kolei mogą dokładnie zlokalizować swojego klienta i dojechać do niego możliwie jak najszybciej. Koszty przejazdów w ramach usług Uber są następujące: samo wejście kosztuje już 5 zł, następnie za każdy kilometr płacimy 1,4 zł oraz dodatkowo 0,25 zł za każdą minutę przejazdu. Do zalet Ubera z pewnością można zaliczyć fakt, że klient jest dokładnie poinformowany o tym z jakim kierowcą pojedzie. Poznaje jego samochód, numer rejestracyjny, zdjęcie oraz widzi opinie jego poprzednich klientów. Ma również możliwość złożenia swojej oceny zarówno względem jakości przejazdu, jak i kierowcy. 

Uber – korzyści i zagrożenia

Uber – korzyści i zagrożenia – nowoczesna technologia 

Każdy kierowca otrzymuje dokładną trasę przejazdu. Samochody, którymi wożeni są klienci też nie są przypadkowe. Wszystkie auta przechodzą bowiem dokładny przegląd, ich wiek natomiast nie może przekraczać 10 lat. Ponadto wszyscy kierowcy są dokładnie weryfikowani. Zbyt duża ilość negatywnych ocen wiąże się z automatycznym usunięciem z sieci Ubera. Jeśli chodzi o wady, to te po pierwsze dotyczą kosztów za przejazd. Często w przypadku dużej ilości zainteresowanych konkretnym kierowcą, z usługi mogą skorzystać tylko ci, którzy zapłacą większą stawkę. Gwarantowana nie jest także wysoka umiejętność kierowcy. W ostatnim czasie media niejednokrotnie donosiły o wypadkach samochodowych, za których winę ponosił kierowca znanej aplikacji. Za wadę uznaje się też konieczność podpięcia pod aplikacje karty debetowej lub kredytowej. Pojawiają się również wątpliwości względem zaufania do samego właściciela auta. W 2018 roku w USA odnotowano aż 3 tysiące napaści na tle seksualnym ze strony kierowców Ubera. W większości przypadków ofiarami były kobiety. 

Uber – korzyści i zagrożenia – kłopot dla taksówkarzy? 

Od początku istnienia tej korporacji spekulowano na temat wyższości jej usług względem taksówek. Trzeba jednak przyznać, że Uber obecnie spotykany jest głównie w dużych miastach. W przypadku płatności nie trzeba mieć przy sobie gotówki, gdyż aplikacja sama rozliczy płatność za kurs, ściągając kwotę z karty kredytowej. Popularność Ubera sprawia, że niebawem kierowcy aplikacji mają funkcjonować także w mniejszych miejscowościach. W związku z tym taksówkarze już czują nie tylko silny nacisk, ale i złość. Padają nawet oskarżenia o działania niezgodne z prawem. Wszystko przez to, że działalność nie posiada licencji i nie odprowadza podatków. Uber – korzyści i zagrożenia nie zmieniają faktu, że jest to nowatorskie połączenie transportu i technologii. Jak każdy produkt ma swoich zwolenników i przeciwników. Miejmy nadzieje, że z upływem czasu niektóre wady tej usługi będą skutecznie korygowane.

Foto: Canva.com, Pexels.com

Zobacz także: Martwe przepisy dla pieszych?

Więcej informacji na temat popularnych usług transportowych usłyszysz na antenie naszego Radia Bezpieczna Podróż