Martwe przepisy dla pieszych?

478

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Przepisy dla pieszych
Czy w obecnych przepisach piesi mogą czuć sie bezkarnie wobec pozostałych uczestników ruchu drogowego?

Zima to pora roku, w której piesi są szczególnie narażeni. Z drugiej strony często właśnie z ich przyczyny dochodzi do przykrych zdarzeń na drodze. Jak zatem faktycznie wyglądają przepisy dla pieszych? Jakie zagrożenia mogą stanowić dla kierowcy? 

Przepisy dla pieszych – Uwaga! Samochód!

Na początek przypomnijmy, że pieszy to każda osoba, która w chwili poruszania się po ruchu drogowym, znajduje się poza pojazdem. To są także wszystkie osoby, które prowadzą rower, motocykl, wózek dziecięcy czy poruszają się na wózku inwalidzkim. Za pieszego uznaje się też m.in. każdą osobę do 10 roku życia, kierującą rowerem pod opieką osoby dorosłej. Z ruchem pieszych kierowcy mają do czynienia przede wszystkim w miastach. Jak wiadomo kierowca w bezpośrednim kontakcie z pieszym zobowiązany jest zachować szczególną ostrożność. Piesi z kolei mają korzystać z chodnika, drogi dla pieszych lub w wyjątkowych sytuacjach – z pobocza. Poruszając się po poboczu lub jezdni muszą iść lewą stroną drogi. Przepisy dopuszczają przekorczenie jezdni poza przejściem, jednak tylko wtedy, gdy odległość od najbliższego miejsca przekracza 100 metrów. Wcześniej piesi mają obowiązek zorientowania się, czy wykonując dany ruch będą w stanie zachować zasady bezpieczenstwa.  

Przepisy dla pieszych – najczęściej popełniane błędy 

Piesi bardzo często podejmują nieprzemyślane decyzje, które zmuszają kierowcę do nagłego hamowania. Jedną z przyczyn jest zwyczajna lekkomyślność. W efekcie wprost „wpadają pod koła” tuż przed nadjeżdżający pojazd. Ich obowiązkiem jest zatem płynne poruszanie się po drodze. Co to oznacza? Po pierwsze brak zatrzymywania się w trakcie zwalniania. Z drugiej strony bardzo często zdarza się im się również przebiegać przez jezdnię. Okazuje się, że pieszym nie wolno także chodzić po torowisku. Od 1 czerwca 2021 roku obowiązuje też zakaz korzystania ze smartfonów w trakcie przechodzenia przez jezdnię. Jak wiemy urządzenia elektroniczne mocno ograniczają możliwość osbserwacji sytuacji na drodze. Choć z jednej strony było to dla nas oczywiste, to jednak większość z nas o tym zapominała. Od teraz ci co pokuszą się o sprawdzanie swoich kont w mediach społecznościowych na ulicy będą musieli liczyć się z mandatem. Jakiej wysokości? To już będzie zależało od osobistej intepretacji funkcjonariusza. 

Przepisy dla pieszych

Przepisy dla pieszych – bądźmy widoczni 

Zima to czas, w którym piesi szybko stają się mało widoczni. W tym wypadku warunkiem staje się nakładanie elementów odblaskowych. Wtedy pieszy staje się widoczny nawet z odległości 150 metrów! Spore kontrowersję mogą natomiast budzić najnowsze zasady, według których każdy kierowca ma obowiązek zwalniania przy przejściu dla pieszych, by dobrze sprawdzić okolicę. Jeśli tylko dostrzeże pieszego, musi natychmiast hamować. I choć nadal pieszym nie wolno wpadać przed nadjeżdżający pojazd, to i tak na kierowcę spada wina za potrącenie człowieka na pasach. Niestety statystyki jasno pokazują, że piesi wciąż są najbardziej narażonymi uczestnikami ruchu drogowego. Często jednak wina leży nie tyle po stronie kierowcy, co w braku koncentracji przechodzących przez ulicę. Warto zatem, by nie tylko dobrze znali swoje prawa, ale i obowiązki, chcąc stać się bezpiecznymi uczestnikami ruchu drogowego.

Foto: Canva.com

Zobacz także: Noszenie odblasków – dlaczego warto?

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia