Materiały do pracy z dziećmi z Ukrainy

6563

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Materiały do pracy z dziećmi z Ukrainy
Karty pracy dla dzieci z Ukrainy.

Najnowsze materiały do pracy z dziećmi z Ukrainy figurują pod hasłem “Chcemy Was poznać!”. Dzięki kreatywnym, darmowym kartom pracy młodzi uczniowie będą mogli lepiej opowiedzieć nam o swoim kraju. Na stronie www.mamyprojekt.pl/ukraina już pojawiły się dwa zestawy kreatywnych kart z zadaniami, nawiązującymi do przyrody i kultury naszych sąsiadów. 

Materiały do pracy z dziećmi z Ukrainy – ważna inicjatywa 

„Te materiały pomogą dzieciom, choć na chwilę oderwać się od smutnej rzeczywistości i zapoznać się z rówieśnikami z Polski. Chcemy zainspirować dzieci do rozmów i wymiany doświadczeń w swoim gronie, ale też podkreślić nasze zainteresowanie ich opowieścią. Trochę nawiązujemy też do podobieństw między naszymi kulturami, żeby ułatwić dzieciom oswojenie się z nowym otoczeniem. Bociany spacerujące po polach klekoczą w Polsce tak samo jak po stronie ukraińskiej, a dzieci podobnie lubią barszcz, lody i spotkania z przyjaciółmi na placach zabaw”. – mówi Małgosia Żmijska z kolektywu Mamy Projekt. Najnowsze karty pracy umożliwią podzielenie się dzieci z Ukrainy swoimi pasjami i marzeniami. Jest to także doskonałe narzędzie integracyjne z najmłodszymi z Polski. Na początek ponad 20.000 egzemplarzy ma trafić do punktów pomocy, noclegowni i domów dziecka. Inicjatorzy przedsięwzięcia zachęcają, by promować karty pracy w jak największej liczbie miejscowości. 

Materiały do pracy z dziećmi z Ukrainy

Materiały do pracy z dziećmi z Ukrainy – co zawierają? 

Karty zostały zilustrowane przez Particję Bliuj-Stodulską oraz Tomasza Kaczkowskiego. Inicjatywa stworzenia kart i bazy danych powstała w kolektywie Mamy Projekt. Wszyscy zaangażowani w prace robili to pro bono, korzystając z doświadczeń w pracy nad serią przewodników NIEMAPA. W ciągu kilku dni powstała treść zadań, ilustracje, tłumaczenie i projekt graficzny. Zaprzyjaźniona drukarnia READ ME z Łodzi zasponsorowała też druk kart, które trafią m.in. do Łódzkiego Domu Kultury, Łódzkiego Centrum Wielokulturowego, Centrum Dialogu im. Marka Edelmana czy Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Łodzi oraz do Warszawy, m.in. do Fundacji Ocalenie. Liczba miejsc dystrybucji wciąż się powiększa. Materiały wydano w dwóch wersjach, dla dwóch grup wiekowych –  3+ i 6+. W zamyśle mają one zaangażować dzieci na około 30 minut.

 Materiały do pracy z dziećmi z Ukrainy – odrobina uśmiechu 

Celowo zadania skupione są na tematach lekkich i przyjemnych, nieprzywołujących negatywnych emocji. Nie skupiamy się na konkretnej infrastrukturze, zabytkach, tylko na uniwersalnych wątkach, których wojna nie jest w stanie zniszczyć”. – podkreśla Joanna Guszta ze Studia Ładne Halo. Każdy może pobrać karty za darmo ze strony www.mamyprojekt.pl/ukraina. Pod tym linkiem znajduje się także lista polecanych miejsc w sieci, gdzie bezpłatnie można pobrać karty pracy czy kolorowanki, książki po ukraińsku czy materiały wideo. Nie da się ukryć, że obecna sytuacja na Ukrainie niemal odebrała najmłodszym dzieciństwo. Materiały do pracy z dziećmi z Ukrainy mają na celu oderwanie ich od brutalnej rzeczywistości, do której zostali zmuszeni. 

Foto: www.mamyprojekt.pl

Zobacz także: 500 plus dla obywateli Ukrainy

Więcej na temat aktualnych form pomocy dla uchodźców z Ukrainy usłyszysz na antenie Radia Bezpieczna Podróż

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia