Brak uprawnień do kierowania pojazdem – co z tego wynika

Brak uprawnień do kierowania pojazdem, jakie są konsekwencje wg Kodeksu Wykroczeń i co za to grozi.

1964

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Awers Prawa jazdy wzór 2019 Brak uprawnień do kierowania pojazdem
Awers Prawa jazdy wzór 2019 - Brak uprawnień do kierowania pojazdem

Brak prawa jazdy i zakaz prowadzenia pojazdów, oraz brak uprawnień do kierowania pojazdem – co z tego wynika i jakie mogą być konsekwencje wg Kodeksu Wykroczeń?

Do 31 grudnia 2021 roku kierowca, który prowadził bez uprawnień, lub posiadał uprawnienia, innej kategorii, niż jest wymagana dla danego typu pojazdu, otrzymywał 500-złotowy mandat.

Nowy taryfikator mandatów obowiązujący od 1 stycznia 2022 roku zasadniczo zmienił wysokość kar.

Jazda bez dokumentów Brak uprawnień do kierowania pojazdem
Brak uprawnień do kierowania pojazdem – co z tego wynika

Ile wynosi mandat za brak uprawnień do kierowania pojazdem 2022?

Ze znowelizowanego Kodeksu wykroczeń wynika co następuje:

Art. 94. § 1. Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu prowadzi pojazd mechaniczny, nie mając do tego uprawnienia, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 1500 złotych.

Art. 94. § 3. W razie popełnienia wykroczenia, o którym mowa w § 1, orzeka się zakaz prowadzenia pojazdów.

Wynika z tego że:

  • – po pierwsze kierowca otrzyma grzywnę wynoszącą od 1500 do 30000 zł.
  • – po drugie kierowca dostanie zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

W tym wypadku nie są przyznawane punkty karne. Przepisy zakładają bowiem że osoba bez uprawnień nie może dostać punktów. Szczególnie że za to wykroczenie obligatoryjną karą jest zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Wypadek w okolicy Leżajska Portal https.www.gov.pl
Brak uprawnień do kierowania pojazdem Wypadek w okolicy Leżajska Portal https.www.gov.pl

Nowe grzywny i kary dla kierowców: co wynika z zakazu prowadzenia pojazdów?

Prowadzenie bez uprawnień jest wykroczeniem, natomiast prowadzenie pojazdów wbrew sądowemu zakazowi jest przestępstwem! Za jazdę wbrew sądowemu zakazowi grozi 5 lat więzienia!

Prowadzenie pojazdu po czasowym zatrzymaniu uprawnień niesie za sobą ryzyko całkowitej utraty prawa jazdy. Odzyskanie go może okazać się czasochłonne i kosztowne. Będzie to wymagało ponownego podejścia do egzaminów. Sąd może także orzec zakaz prowadzenia wszystkich pojazdów mechanicznych na okres od 1 roku do 15 lat.

– Prowadzenie bez uprawnień jest wykroczeniem i grozi mandatem do 1500 zł.

Art. 244. Kto nie stosuje się do orzeczonego przez sąd zakazu zajmowania stanowiska, wykonywania zawodu, prowadzenia działalności, wykonywania czynności wymagających zezwolenia (…), prowadzenia pojazdów (…) albo nie wykonuje zarządzenia sądu o ogłoszeniu orzeczenia w sposób w nim przewidziany, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Pamiętajmy że od 5 grudnia 2020 roku zniesiono obowiązek posiadania przy sobie dokumentu prawa jazdy. Brak posiadania przy sobie dokumentu prawa jazdy nie jest objęty żadnymi konsekwencjami karnymi. Taka sama zasada dotyczy dowodu rejestracyjnego oraz potwierdzenia posiadania polisy OC. W przypadku kontroli przez policję, uprawnienia kierowcy zostaną sprawdzone w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). 

Kiedy prawo jazdy zostało wydane za granicą, dokument nie jest objęty krajowym rejestrem, oznacza to że jazda bez prawa jazdy (fizycznego dokumentu) nie jest możliwa. Kierowca jest zobowiązany do posiadania go przy sobie w czasie jazdy samochodem.

Brak uprawnień do kierowania pojazdem – nowe kary dla dzieci na rowerze i dla ich rodziców

Kodeks wymaga tego że, jeżeli dziecko skończyło 10 lat i nie ma karty rowerowej, nie powinno używać roweru do czasu, gdy nie zdobędzie takiej karty.

Nowy Kodeks wykroczeń mówi bowiem:

Art. 94. § 1a. Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu prowadzi pojazd inny niż mechaniczny, nie mając do tego uprawnienia, podlega karze nagany albo karze grzywny do 1500 złotych.

Na szczęście jest to kwota „do” 1500 zł, a taryfikator mandatów przewiduje „jedynie” 200 zł za „kierowanie pojazdem innym niż mechaniczny na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu przez osobę niemającą do tego uprawnienia”. Oznacza to że policjant, który zatrzyma dziecko na rowerze, poprosi jedynie o 200 zł mandatu. 1500 zł to maksymalna kwota, jaką może nałożyć sąd, jeśli takiego mandatu nie przyjmiemy.

W tym przypadku chodzi o młodzież niepełnoletnią, która i dziś w teorii powinna mieć kartę rowerową, do poruszania się rowerami po drogach publicznych.

Nowa kara nie będzie groziła osobom pełnoletnim. Zgodnie z prawem wystarczy im dowód osobisty, ażeby legalnie korzystać nie tylko z roweru, ale i motoroweru oraz hulajnóg elektrycznych.

Brak uprawnień do kierowania pojazdem – nieletni

Spod tego zapisu wyłączone są także dzieci do 10 roku życia. One muszą poruszać się na rowerach i hulajnogach wyłącznie w towarzystwie pełnoletniego opiekuna. Oznacza to że zgodnie z prawem, nowe sankcje dotyczą osób pomiędzy 10 a 18 rokiem życia.

Podobno już niedługo do szkoły ma wejść obowiązkowy przedmiot pod nazwą: „wychowanie komunikacyjne”. Będzie on kończył się egzaminem na kartę rowerową. Oby jak najszybciej.

Dz.U.2021.2008 t.j.

Akt obowiązujący

Wersja od: 1 stycznia 2022 r. do: 16 września 2022 r.

Art.  94.  [Prowadzenie pojazdu bez uprawnienia]

Jesteś zainteresowany czytaj także Kary i mandaty dla kierowców w 2022 r

Na koniec jeżeli jesteś fanem motoryzacji i nie tylko, a zastanawiasz się co zrobić z wolnym czasem? Wybierz się na jedną z bez wątpienia godnych uwagi imprez umieszczonych w naszym kalendarzu Zlot Spotkanie Motoryzacja Piknik sezon 2022. Z pewnością mogą Cię też zainteresować inne tematy umieszczone na naszej stronie. Syrena 100 pierwszy polski samochód.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia