Historia CWKS Legia Warszawa

0
151
Na zdjęciu pierwsi zawodnicy CWKS Legia Warszawa. Rok 1916
Na zdjęciu przyszli pierwsi zawodnicy CWKS Legia Warszawa. Rok 1916

Historia CWKS Legia Warszawa – przedstawiamy najważniejsze fakty. Ten wielosekcyjny, zasłużony dla Warszawy i całej Polski klub został założony w 1916 roku na Wołyniu. Na pomysł założenia zespołu wpadł sam Marszałek Józef Piłsudski, a także żołnierze Legionów Polskich. Na wniosek plutonowego Stanisława Mielecha przyjął on nazwę Drużyna Legionowa. Jesienią tego samego roku w wyniku ofensywy wojsk radzieckich, Legiony musiały wycofać się na zachód do Warszawy. Od tego czasu CWKS jest nierozłączna ze stolicą Polski. W 1917 roku klub rozegrał pierwszy mecz w Warszawie, a były nim derby z miejscową Polonią zakończone remisem 1:1. Po zakończeniu I wojny światowej nastąpiła demobilizacja Legionów i klub rozwiązano.

Historia CWKS Legia Warszawa – wskrzeszenie zespołu

W 1919 roku grupa zawodowych żołnierzy byłej armii Legionowej wskrzesza drużynę. Na początku lat 20. CWKS otrzymał od władz nowoczesny stadion przy ulicy Łazienkowskiej wraz z torem kolarskim. W marcu tego samego roku klub został oficjalnie reaktywowany, a jego prezesem zostaje Aleksander Litwinowicz. Jeszcze tego samego roku wielu piłkarzy WKS-U (tak wówczas nazywała się drużyna) zostało zmobilizowanych do armii z powodu najazdu bolszewików. Skutkiem tego są słabsze wyniki zespołu i niezgłoszenie warszawskiej ekipy do historycznych, pierwszych mistrzostw Polski.

Historia CWKS Legia Warszawa – pierwszy zagraniczny rywal

18 maja 1922 roku warszawianie grają na Agrykoli premierowy mecz z zagranicznym zespołem Viktorią Źizkov, gdzie sromotnie przegrywają 2:9. Dwa miesiące później uchwalono nowy status klubu, a także nieco zmieniona została nazwa, pojawia się słowo Legia. Pełna nazwa to Klub Sportowy Legia Warszawa. Zaraz po tym zdarzeniu następuje fuzja Legii z Koroną Warszawa. Drużyna z Łazienkowskiej przejmuje też biało – zielone barwy od Korony. 12 maja 1923 roku Legia pierwszy raz w historii pokonała Polonię Warszawa 1:0. Dwa lata później wojskowi pokonali 7:0 innego lokalnego rywala – Pogoń – w swoim pierwszym występie w pucharze Polski. 3 kwietnia 1927 r. legioniści rozegrali swój debiutancki mecz w I lidze z Warszawianką, który skończył się wygraną tych drugich.

Historia CWKS Legia Warszawa – otwarcie stadionu

9 sierpnia 1930 roku po trzech latach budowy został otwarty najnowocześniejszy (wtedy) stadion w Polsce Wojska Polskiego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. 6 lat później następił czarny okres w historii klubu. Pierwszy i jak dotąd ostatni spadek z ekstraklasy. Po wojnie w czerwcu 1945 roku następuje kolejna reaktywacja, a zespół powraca do nazwy Wojskowy Klub Sportowy Legia Warszawa. Jednak w listopadzie 1949 zmienia nazwę na CWKS. Sześć lat później Legia najpierw w finale pucharu Polski pokonuje Lechię Gdańsk, a potem w Sosnowcu remisuje z tamtejszą Stalą. Taki wynik daje jej mistrzostwo. W następnym sezonie warszawska drużyna powtarza sukces z poprzedniego sezonu. W finale pucharu Polski na stadionie dziesięciolecia pokonuje zespół Górnika Zabrze 3:0.

Na zdjęciu publiczność po meczu na stadionie Legii Warszawa lata 30.
Na zdjęciu publiczność po meczu na stadionie Legii Warszawa lata 30.

Historia CWKS Legia Warszawa – europejskie puchary

3 miesiące później, we wrześniu 1956 r. warszawska drużyna zadebiutowała na arenie międzynarodowej. W I rundzie Pucharu Europy przegrała na wyjeździe 4:0, u siebie wygrała, lecz nie dało jej to awansu. Rok później następuje powrót do tradycyjnej nazwy klubu WKS Legia Warszawa. W 1964 r. wojskowi pokonali Polonię Bytom w finale Pucharu Polski 2:1 i uzyskali przepustkę do Pucharu Zdobywców Pucharów. Tam doszli aż do ćwierćfinału, gdzie ulegli TSV Monachium w dwumeczu 0:0 i 0:4. Dwa lata później Legia po raz czwarty triumfuje w krajowym pucharze, lecz w PZP odpada już w pierwszej rundzie. W 1969 r. Legia triumfuje kolejny raz w lidze i w związku z tym bierze udział w następnej edycji PEMK. Dochodzi aż do półfinału, gdzie ulega późniejszemu triumfatorowi Feyenordowi Rotterdam 0:0, 0:2.

Historia CWKS Legia Warszawa – czwarte mistrzostwo kraju

Rok później legioniści ponownie zwyciężyli w lidze, a w PEMK odpadli w ćwierćfinale z Atletico Madryt. W 1973 roku wojskowi zdobyli po raz kolejny puchar Polski. W finale pokonali po rzutach karnych bytomską Polonię. Siedem lat później ich łupem padł szósty w historii puchar Polski. Tym razem stołeczni odprawili z kwitkiem Lecha Poznań, którego zmiażdżyli 5:0 w Częstochowie. W następnym roku to trofeum także wędruje do Warszawy po minimalnym zwycięstwie nad Pogonią 1:0. W 1989 roku ósmy raz w historii okazali się najlepsi w krajowym pucharze, gdzie pokonali Jagiellonię 5:2. Tego samego sezonu zdobywają też pierwszy raz superpuchar, a w meczu o to trofeum pokonują Ruch Chorzów 3:0.

Na zdjęciu drużyna Legii Warszawa lata 70.
Na zdjęciu drużyna Legii Warszawa lata 70.

Historia CWKS Legia Warszawa – lata 90.

Na początku tej dekady Warszawianie dziewiąty raz zdobywają puchar kraju, a w PZP odpadają dopiero w półfinale z Manchesterem United. W roku 1993 ma miejsce kuriozalna sytuacja. Legia po zwycięstwie 6:0 z Wisłą Kraków zdobywa tytuł najlepszej drużyny w kraju. Lecz dzień później PZPN odbiera to miano wojskowym z powodów korupcyjnych, mimo że nie miał na to żadnych dowodów. Drugiemu w tabeli ŁKS-owi z tego samego powodu anulują punkty za tą kolejkę i mistrzem Polski zostaje Lech Poznań. W następnym roku Drużyna z Warszawy już całkowicie legalnie wygrywa ligę, a do tego dokłada puchar i superpuchar Polski.

Historia CWKS Legia Warszawa – ćwierćfinał Ligi Mistrzów

W 1995 roku Legia osiąga historyczny sukces. Stołeczni piłkarze awansują do fazy grupowej Ligi Mistrzów, następnie wychodzą z grupy, a w ćwierćfinale odpadają z angielskim Blackburn Rovers. W 1997 r. ma miejsce jeden z najgorszych dla kibiców mecz w całej historii Legii. W starciu decydującym o mistrzostwie legioniści przegrywają z Widzewem Łódź 2:3, mimo że do 88 minuty prowadzili 2:0. Na pocieszenie pozostał im zdobyty puchar i superpuchar Polski. W 2002 roku remis w przedostatniej kolejce z Odrą Wodzisław dał drużynie ze stolicy siódmy tytuł najlepszej drużyny w kraju.

Zainteresował cię temat? Przeczytaj także o pierwszym stadionie Legii Warszawa.

Słuchaj Radia Bezpieczna Podróż.