Krzysztof Penderecki spoczął w Panteonie Narodowym

468

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Krzysztof Penderecki spoczął w Panteonie Narodowym krypcie pod prezbiterium kościoła Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Krakowie
Krzysztof Penderecki spoczął w Panteonie Narodowym krypcie pod prezbiterium kościoła Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Krakowie

Krzysztof Penderecki spoczął w Panteonie Narodowym w krypcie pod prezbiterium kościoła Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Krakowie. Tu odbyła się główna część uroczystości pożegnania zmarłego dwa lata temu kompozytora i dyrygenta. W uroczystościach udział wzięli między innymi prezydent Andrzej Duda i wicepremier, minister kultury Piotr Gliński. Przybyli też przedstawiciele władz samorządowych, środowisk artystycznych i kulturalnych. Wcześniej ulicami Krakowa, z bazyliki św. Floriana, przeszedł kondukt żałobny.

Podczas uroczystości przemówił prezydent Rzeczypospolitej Andrzej Duda. Wspominał o życiu i twórczości artysty, którego nazwał „wielkim, światowo docenionym talentem”. Przypomniał że były prezydent Aleksander Kwaśniewski, który wraz z małżonką Jolantą także uczestniczył w uroczystościach pogrzebowych odznaczył Krzysztofa Pendereckiego.  „Najwyższy w naszym kraju order, Order Orła Białego, nadał i wręczył panu profesorowi pan prezydent Aleksander Kwaśniewski. Patrząc na pana w trakcie tej pożegnalnej mszy świętej, patrząc na ten order, pomyślałem sobie: „Panie prezydencie, jestem przekonany, że każdy z nas, prezydentów, którzy nastali po panu, także wręczyłby ten Order Orła Białego panu profesorowi”

Piotr Gliński przypomniał, że „Krzysztof Penderecki, urodzony w 1933 roku, jako dziecko doświadczył okrucieństwa wojny, będąc kilkuletnim chłopcem był świadkiem zagłady przez Niemców żydowskiego świata w rodzinnej Dębicy”. Zapamiętał też dobrze, jak kilka lat później żołnierze rosyjscy palili książki i nuty z jego rodzinnej biblioteki. Nie miał z czego grać na skrzypcach, zaczął więc sam tworzyć muzykę. Choć (…) zapamiętał dobrze huculskie nuty, które grał mu ojciec w domu, gdzie muzyka była zawsze obecna”.

Z uwagi na obecną sytuację w Ukrainie program uroczystości został ograniczony. Koncert „Krzysztof Penderecki in memoriam” odbędzie się na jesieni przyszłego roku, z okazji 90. rocznicy urodzin artysty.

Krzysztof Penderecki
Krzysztof Penderecki spoczął w Panteonie Narodowym

Wielki muzyk spoczął w Panteonie Narodowym

Krzysztof Eugeniusz Penderecki (ur. 23 listopada 1933 w Dębicy, zmarł w wieku 86 lat w swoim krakowskim domu 29 marca 2020 r). Był wybitnym polskim kompozytorem, dyrygentem i pedagogiem muzycznym, był synem adwokata Tadeusza Pendereckiego i Zofii z domu Berger. Po babce ze strony ojca, Stefanii Szylkiewicz, miał pochodzenie ormiańskie, natomiast ze strony matki – niemieckie. Wywodził się z rodziny o tradycjach artystycznych – muzykami byli m.in. jego ojciec, a także dziadek, Robert Berger (z zawodu bankier); kuzynem był zaś Tadeusz Kantor.

Krzysztof Penderecki był wybitnym przedstawicielem polskiej szkoły kompozytorskiej lat sześćdziesiątych XX wieku. Był profesorem i rektorem Akademii Muzycznej w Krakowie, w której wcześniej studiował.

Po raz pierwszy zdobył rozgłos w 1959 roku po premierowym wykonaniu utworów Strofy, Emanacje oraz Psalmy Dawida na festiwalu Warszawska Jesień. Powszechne uznanie przyniosła mu kompozycja Tren na orkiestrę smyczkową. Był poświęcony ofiarom ataku atomowego na Hiroszimę, oraz chóralne dzieło Pasja według św. Łukasza.

Muzyka Krzysztofa Pendereckiego była wielokrotnie wykorzystywana przez znanych twórców filmowych. Utwory Pendereckiego znalazły się w takich filmach, jak Egzorcysta Williama Friedkina, Lśnienie Stanleya Kubricka, Dzikość serca Davida Lyncha, Wyspa tajemnic Martina Scorsese oraz Katyń Andrzeja Wajdy. Sam również pisał muzykę filmową np Rękopis znaleziony w Saragossie Wojciecha Hasa.

Tworzył utwory sceniczne – opery.

Muzykę instrumentalną – utwory na orkiestrę, orkiestrę smyczkową, orkiestrę dętą, zespół jazzowy i utwory na instrumenty solowe i orkiestrę.

Muzykę kameralną, filmową i wykorzystywaną w filmach.

Do tego tworzył muzykę wokalną na chór a cappella, śpiew z akompaniamentem zespołu instrumentalnego lub orkiestry, utwory na chór i orkiestrę, głosy solowe, chór i zespół instrumentalny bądź orkiestra.

Krzysztof Penderecki spoczął w Panteonie Narodowym – kawaler Orderu Orła Białego

Krzysztof Penderecki był wielokrotnie wyróżniany i odznaczany tak w Polsce jak i za granicą. Najważniejszym odznaczeniem jest Order Orła Białego nadany w 2005 roku.

Za swoją pracę otrzymał szereg prestiżowych nagród, w tym dwukrotnie Prix Italia: w 1967 i 1968 roku, oraz czterokrotnie Nagrodę Grammy: w 1988, dwukrotnie w 1999 roku i 2017 roku. Twórczość Krzysztofa Pendereckiego doceniło wiele uczelni wyższych w Europie i Stanach Zjednoczonych. Przyznano mu łącznie tytuły doktora honoris causa w 39 z nich, jednocześnie był honorowym członkiem najważniejszych światowych akademii artystycznych i naukowych. Krzysztof Penderecki ze względu na osiągnięcia będzie należał do grona wielkich polskich twórców.

Przekaż 1% na rzecz: Fundacji Emanio Arcus

Słuchaj także Radia Bezpieczna Podróż 

Jeżeli jesteś zainteresowany czytaj także Piosenka o mojej Warszawie – Fogg

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Poprzedni artykułTowarzystwo Przyjaciół Legionowa
Następny artykułZielonka wspiera Ukrainę
Piotr Pawlak
Jestem miłośnikiem zabytkowej motoryzacji i turystyki z nią związanej. Interesuje się historią Warszawy, a wolnych chwilach oglądam stare polskie komedie przede wszystkim mistrza Stanisława Barei. Dobry rock-and-roll, ska i punk rock nie są mi obce, no i oczywiście klasyka metalu z lat 80/90. Wszystko to okraszone jest fotografią kiedyś kliszową obecnie cyfrową.

Brak postów do wyświetlenia