Ukraiński samochód w razie wypadku

512

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Volkswagen Type1 Garbus
Ukraiński samochód w razie wypadku -Volkswagen Type1 Garbus

Widzimy ich coraz więcej na naszych drogach czyli Ukraiński samochód w razie wypadku. Coraz częściej zdarzają się kolizje i wypadki powodowane przez ukraińskich kierowców. Od tego, jakie ubezpieczenie ma samochód zarejestrowany w Ukrainie, zależy, gdzie się zgłosić, aby otrzymać odszkodowanie.

Ukraińskie samochody w razie wypadku darmowe OC dla kierowców z Ukrainy

Wszystkie pojazdy mechaniczne zarejestrowane poza UE muszą mieć międzynarodowe ubezpieczenie w zakresie OC, tzw. Zieloną Kartę. Alternatywą dla Zielonej Karty jest ubezpieczenie graniczne.

Obywatele Ukrainy mogą otrzymać ubezpieczenie graniczne za darmo, poinformowała Polska Izba Ubezpieczeń (PIU). Cztery firmy ubezpieczeniowe Allianz, Ergo Hestia, PZU oraz Warta informują że Ukraińcy mogą otrzymać ubezpieczenie graniczne za darmo na granicy albo za pośrednictwem infolinii . Z punktu widzenia cudzoziemca zdecydowanie najprostszą formą załatwienia sprawy jest kontakt z agentem ubezpieczeniowym na granicy.

Ubezpieczenie OC graniczne ważne jest przez 30 dni i jest potrzebne tylko wtedy, kiedy kierowca nie zabrał ze sobą tzw. Zielonej Karty.

Ubezpieczenie to jest niezbędne użytkownikom pojazdów mechanicznych (m.in. samochodów, motocykli) wjeżdżających do Polski. Dotyczy to pojazdów zarejestrowanych poza UE i bez Zielonej Karty.

Ukraiński samochód w razie wypadku – co zrobić i gdzie się zgłosić?

W związku z trwającą wojną w Ukrainie coraz więcej samochodów zarejestrowanych w Ukrainie widzimy na polskich drogach. Dlatego coraz częściej zdarzają się kolizje i wypadki powodowane przez ukraińskich kierowców. Dlatego też od tego jakie ubezpieczenie ma samochód zarejestrowany w Ukrainie, będzie zależeć gdzie powinniśmy zgłosić się, aby otrzymać odszkodowanie.

 • Samochody zarejestrowane za granicą jeżdżące po polskich drogach muszą posiadać ubezpieczenie w zakresie OC.
 • Ubezpieczeniem samochodu zarejestrowanego w Ukrainie jest Zielona Karta albo ubezpieczenie graniczne.
 • W przypadku samochodów, które mają Zieloną Kartę, sprawy związane z wypłatą odszkodowania załatwiamy u przedstawiciela danego ubezpieczyciela działającego na terenie Polski.
 • Standardowe polskie ubezpieczenie OC mogą mieć tylko samochody zarejestrowane w Polsce.
 • A jeśli już dojdzie do nieszczęścia z winy kierowcy samochodu zarejestrowanego w Ukrainie – co wtedy? A co powinien zrobić obywatel Ukrainy, jeśli to on jest ofiarą kolizji spowodowanej przez polskiego kierowcę?
Samochód Ukraiński z otwartą klapą
Ukraiński samochód w razie wypadku

Ukraiński samochód w razie wypadku gdy ma Zieloną Kartę

W przypadku samochodów zarejestrowanych na terenie EOG (Europejski Obszar Gospodarczy – to 30 krajów, nie tylko należących do UE) oraz Andory i Serbii wystarczy, że kierowca ma swoje krajowe OC. Jeżeli pojazd jest zarejestrowany poza EOG – np. w Ukrainie – niezbędny jest międzynarodowy dowód ubezpieczenia, tzw. Zielona Karta. Jeśli kierowca, który spowodował kolizję, ma Zieloną Kartę i wzięliśmy udział w kolizji z nim z jego winy, to musimy dopełnić następujących procedur:

 • – Bez wzywania policji przede wszystkim należy spisać wspólne oświadczenie o okolicznościach zdarzenia. Musi ono zawierać dane aut, w tym numery rejestracyjne, numery polis, dane praw jazdy (kategoria, data ważności) oraz dane kierowców.
 • – Oświadczenie można napisać na zwykłej kartce papieru, lub jeżeli posiadamy na druku wspólnego zgłoszenia szkody (do pobrania m.in. ze stron pbuk.pl). Druk pozwala mieć pewność, że oświadczenie zawiera wszystkie niezbędne dane.
 • – Na stronie PBUK (Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych) należy znaleźć adres nominowanego korespondenta ukraińskiego ubezpieczyciela kierowcy, który spowodował szkodę.
 • – Jeśli ukraiński ubezpieczyciel nie ma w Polsce swojego korespondenta, zgłaszamy szkodę w dowolnym oddziale PZU albo Warty.
 • – Jeżeli nie wiemy, kto wystawił Zieloną Kartę, a mamy tylko markę auta i jego numer rejestracyjny, powinniśmy zgłosić się do PBUK.

Warto wiedzieć, że jeżeli dojdzie do kolizji z obywatelem Ukrainy z winy polskiego kierowcy — procedura jest standardowa. To znaczy że jest dokładnie taka sama, jak przypadku zdarzenia z udziałem pojazdów, które mają ubezpieczenie wykupione w Polsce.

Ukraiński samochód w razie wypadku gdy ma ubezpieczenie graniczne

Kierowcy ukraińscy którzy nie zdążyli wyrobić Zielonej Karty wjeżdżając na teren Polski, dostali możliwość bezpłatnego ubezpieczenia granicznego wystawionego na 30 dni. Ubezpieczenie graniczne ważne na terytorium RP wystawiają polscy ubezpieczyciele, dlatego procedura zgłaszania szkody jest bardzo prosta:

 • – Szkodę zgłaszamy u tego ubezpieczyciela, który wystawił polisę ubezpieczenia granicznego (Allianz, Ergo Hestia, PZU oraz Warta)
 • – Polisa jest ważna maksymalnie przez 30 dni. Istnieje możliwość kupienia kolejnych. W tej chwili nie wiadomo, czy obywatele Ukrainy dostaną kolejne polisy za darmo. Zwracajmy więc uwagę na ich datę ważności.

Nieubezpieczony Ukraiński samochód w razie wypadku

W tym wypadku procedura jest taka sama jak w przypadku kolizji z nieubezpieczonym samochodem zarejestrowanym w Polsce. Zgłaszamy kolizję do dowolnego ubezpieczyciela, zaś koszty związane z odszkodowaniem bierze na siebie Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Wypadek w winy polskiego kierowcy – jak powinien postąpić kierowca Ukrainy?

Jeżeli dojdzie do kolizji obywatela Ukrainy z kierowcą samochodu zarejestrowanego w Polsce obowiązuje procedura taka sama jak w przypadku kolizji pomiędzy dwoma „polskimi” autami.

 • – Jeśli w wyniku kolizji zostały uszkodzone tylko samochody, nie ma obowiązku wzywania policji.
 • – Obowiązek wezwania policji jest zawsze wtedy, gdy w wyniku zdarzenia są zabici albo ranni. Policję należy wezwać kiedy doszło do zniszczenia infrastruktury lub pojawiło się inne zagrożenie dla innych uczestników ruchu. A także w wypadku gdy jeden z uczestników zdarzenia jest pod wpływem alkoholu.
 • – Policję można wezwać w każdym przypadku gdy żaden z uczestników zdarzenia nie przyznaje się do winy lub sprawca nie ma przy sobie dokumentów. Gdy jego samochód nie ma obowiązkowego ubezpieczenia.
 • – Jeśli nie wzywamy policji, musimy spisać wspólne oświadczenie o przebiegu zdarzenia (oświadczenie o winie). Musi ono zawierać dane pojazdów (marka, numer rejestracyjny) a także dane kierowców, w tym dane ich praw jazdy (numer, data ważności, posiadane kategorie praw jazdy). Musimy pamiętać o danych z polis ubezpieczeniowych uczestników zdarzenia. Spisanie oświadczenia ułatwia specjalny druk do wypełnienia, który można znaleźć m.in w pbuk.pl . Daje nam to pewność, że tak jak w poprzednich przypadkach umieściliśmy w oświadczeniu wszystkie niezbędne informacje.
 • – Najważniejsze są dane ubezpieczyciela sprawcy kolizji. Ponieważ to do niego, bezpośrednio w punkcie obsługi interesantów albo przez stronę internetową, zgłaszamy szkodę.
 • – Wycena szkody przeprowadzona jest bezpłatnie przez zakład ubezpieczeniowy sprawcy w czasie i miejscu uzgodnionym z właścicielem uszkodzonego samochodu w dowolnym miejscu na terenie Polski. Odszkodowanie powinno być wypłacone w ciągu 30 dni od zgłoszenia szkody.

Ogólne statystyki wypadków w 2021

W ubiegłym roku na polskich drogach doszło do 22816 wypadków, w których zginęło 2245 osób, a 26415 zostało rannych. W porównaniu z 2020 r. oznacza to dalszą poprawę bezpieczeństwa. (pod względem liczby wypadków spadek o 3,1 proc., zabitych o 9,9 proc., rannych o 0,2 proc.). W stosunku do 2019 r. w porównaniu z którym liczba wypadków zmniejszyła się o 24,7 proc., zabitych o 22,8 proc., a rannych o 25,5 proc., dynamika pozytywnych zmian wyraźnie się zmniejszyła.

Wypadki Ukraińskich kierowców w poprzednich latach

Otwarcie granic dla pracowników z Ukrainy w ubiegłych latach jest doskonale widoczne w statystykach ubezpieczycieli. W 2017 roku Ukraińcy spowodowali na polskich drogach 960 wypadków. Z każdym rokiem jest ich liczba wzrastała w 2018 do 1091, a w 2019 – aż 1880! W roku 2020 epidemia COVID-19 i wprowadzone ograniczenia doprowadziły do spadku liczby wypadków do 1353.

Z pewnością warto przekazać 1% na rzecz: Fundacji Emanio Arcus

Słuchaj także Radia Bezpieczna Podróż 

Na koniec o tym co zrobić żeby wiedzieć więcej czytaj Ukraińskie samochody na polskich drogach oraz Badania techniczne samochodu

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

 • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
 • KRS: 0000406931
 • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia