Obowiązkowe wyposażenie roweru i hulajnogi zawarte jest w przepisach prawa. Wszystko po to, by przejażdżka tymi turystycznymi środkami transportu była całkowicie bezpieczna. O czym musimy pamiętać, zanim wyruszymy w trasę rowerem lub hulajnogą?
Obowiązkowe wyposażenie roweru i hulajnogi – przepisy prawa względem roweru
Z przodu rower powinien być wyposażony w co najmniej w jedno o światło pozycyjne o barwie białej lub żółtej. Na tylnej części musimy mieć z kolei oświetlenie czerwone. Same światła mogą być migające. Niezbędny jest też sprawnie działający hamulec oraz sygnał ostrzegawczy. Warto podkreślić, że nie wszystkie aktualne rowery w ramach wyposażenia mają dzwonki czy odpowiednie oświetlenie. Samo światło jest jednak bardzo ważne nie tylko o zmroku. W tym celu warto zainwestować w dobrej jakości lampki. Jeśli chodzi o dzwonek to doskonale sprawdza się on np. na ścieżkach lub chodnikach, po których spacerują ludzie, często nieświadomi, że kierowca roweru znajduje się tuż obok. Jeżeli chodzi o dźwięk, to choć powinien być wyraźny, to trzeba zwrócić uwagę, by przypadkiem nie wystraszył spacerujących przechodniów. A co z hamulcami? Nie ograniczajmy się do jednego z nich. Dzięki temu na stromych drogach szybciej się zatrzymamy.
Obowiązkowe wyposażenie roweru i hulajnogi – popularność hulajnóg elektrycznych
W ostatnich latach hulajnogi elektryczne zyskały ogromną popularność. Okazuje się, że przepisy względem ich wyposażenia są niemal identyczne, co w przypadku wyżej wspomnianego roweru. Oznacza to, że do obowiązkowych elementów należą:
- – oświetlenie z przodu (barwa biała lub żółta);
- – światło tylne o kształcie innym, niż trójkąt (barwa czerwona);
- – co najmniej jeden skutecznie działający hamulec;
- – dzwonek o nieprzeraźliwym dźwięku;
Ponadto elektryczne hulajnogi muszą posiadać co najmniej jedno światło odblaskowe z boku po obu stronach. Ich barwa może być żółta lub czerwona. Hulajnoga musi mieć kod identyfikacyjny nadany i umieszczony przez producenta. Niezbędna jest też podpórka, która umożliwia stabilne utrzymanie pojazdu na podłożu. Pojazd nie może mieć tylnego siodełka. Obecne regulacje dotyczące właścicieli hulajnóg zostały ustalone w 2021 roku. Dzięki nowym przepisom wiadomo m.in., że mogą się oni poruszać po ulicy tylko wtedy, gdy panuje na niej ograniczenie do 30 km/h.
Obowiązkowe wyposażenie roweru i hulajnogi – co jeszcze warto wiedzieć?
W przypadku roweru wyżej wspomniane tylne światło również musi mieć inny kształt, niż trójkąt. Elementy świetlne może zainstalować również na kołach, wtedy jednak muszą znaleźć się one po obu stronach roweru. Istotne, by wszystkie elementy odblaskowe, które posiadają nasze pojazdy były widoczne co najmniej z odległości 150 metrów. W trakcie przejażdżki rowerem i hulajnogą zabronione jest natomiast m.in. przewożenie zwierząt, holowanie innych pojazdów, prowadzenie w stanie nietrzeźwości czy korzystanie z telefonu, w którym konieczne jest trzymanie urządzenia w ręce. Obowiązkowe wyposażenie roweru i hulajnogi to gwarancja bezpieczeństwa nie tylko dla samych kierowców, ale i pozostałych uczestników ruchu drogowego.
Foto: Canva.com
Zobacz także: Hulajnogi i zmiany przepisów